Balıkçılardan Seyyar Balıkçılara Tepki

Balıkçılardan Seyyar Balıkçılara Tepki

Zonguldak'ta Balık Halinde Çalışan Balıkçılar, Liman Çevresinde Seyyar Olarak Satılan Balıkların Sağlığa Elverişsiz Olduğunu İleri Sürerek, Seyyar Satıcılara Tepki Gösterdi.

Balıkçılardan Seyyar Balıkçılara Tepki

Zonguldak'ta balık halinde çalışan balıkçılar, liman çevresinde seyyar olarak satılan balıkların sağlığa elverişsiz olduğunu ileri sürerek, seyyar satıcılara tepki gösterdi.

Zonguldak balık halindeki esnaf, açıkta satış yapan kişilerin vergi ödemediklerini ve sağlıksız balıkların 2 kilosunu 5 YTL'ye satarak satışlarını engellediklerini kaydederek seyyar balıkçılara tepki gösterdi. Seyyar balıkçı sorunun çözülmesini isteyen balıkçılar, yetkililerden yardım istedi. Balkçılar, "Dışarı da ucuz balık satıp, vergi bile ödemeyen vatandaşlara yönelik yetkililer bir an önce çözüm bulsun. Biz burada vergimizi veriyoruz, elektrik ve faturalarımızı ödüyoruz. Sattığımız balıkları belediyenin temiz içme sularıyla ıslatıyor. Bu da tezgahımızdaki balık fiyatlarına yansıyor. Balık fiyatlarının yüksek olması satışlarımızı etkiliyor. Bir yanda bu durumları onarmaya çalışırken bir yandan da ucuz olmasının yanında sağlıklı olmayan balıkları satanlara karşı mücadele etmeye çalışıyoruz. Vatandaşlar seyyar satıcılardan satın aldığı balıkların bozuk ve sağlıklı olmadığını daha sonra anlayınca bir daha balık almak istemiyor. Yalnız bazı vatandaşlar herhangi bir yol üzerine kurdukları seyyar tezgahlarda denizden avladıkları balıkları, bizim tezgahlarımızdaki balık fiyatlarının altında satıyor ve vergi vermiyor. Hatta sattıkları balıkları temiz olmayan deniz suyu ile ıslatıyorlar" diye tepkilerini dile getirdi.

Balıkçı hallerindeki tezgahlarda kilosu 3 ile 5 YTL arasında satılan balık çeşitleri, seyyar balıkçılar tarafından 2 kilosunu 5 YTL'den satılıyor.

(SD-SD-Y) 27.02.2008 18:24 TSİ