Balıkçılar Gazipaşa Yat Limanı'na Demir Attı

Balıkçılar Gazipaşa Yat Limanı'na Demir Attı

Antalya'nın Gazipaşa İlçesi Yat Limanında Orkinos Sezonunun Açılmasını Bekleyen Balıkçılar, Toptancılardan Erzak Takviyesi Yaptı.

Balıkçılar Gazipaşa Yat Limanı'na Demir Attı

Antalya'nın Gazipaşa ilçesi yat limanında orkinos sezonunun açılmasını bekleyen balıkçılar, toptancılardan erzak takviyesi yaptı.

Antalya'nın Gazipaşa ilçesi, orkinos av sezonu öncesinde Karadeniz, Marmara ve Ege'deki büyük balıkçı teknelerini misafir ediyor. Kıbrıs, Mısır ve Suriye açıklarında orkinos ve kılıç balığı avına çıkacak olan balıkçılar, son mola yeri olan Gazipaşa Limanı'na demirlediler. Yaklaşık 50 balıkçı teknesindeki 500'e yakın balıkçı, hazırlıklarını ve kumanya ikmalini Gazipaşa'da bulunan toptancılardan yapıyor.

İstanbul'dan gelen "Nursun-3" adlı tekne sahibi Osman Uçar, 4 gün sonra orkinos sezonunun açılacağına dikkat çekerek, 2 ay boyunca Akdeniz açıklarında orkinos avlayacaklarını ve bu orkinosları Japonya'ya ihracat edeceklerini söyledi.

Ordu'dan gelen "Kısmet" adlı tekne sahibi Mustafa Uçar ise, orkinos ve kılıç balığı avı için denize açıldıklarını söyleyerek, "Av sezonu boyunca denizde kalacağız. Şu anda Akdeniz çanağından 150'nin üzerinde Türk balıkçı, sezonun açılmasını bekliyor. Burada en büyük sorunumuz Sahil Güvenlik ekipleri. Teknede ufacık bir sarı kağıt eksik olsa ceza yazıp, 1 ay seferden men ediyorlar. Sayın Bakanımız bu konuda yardımcı olacaklarını söylediler ama nafile" diye konuştu.

Bu arada Gazipaşa Belediye Başkanı Cem Burak Özgenç de, her yıl balıkçıların gelerek limanda demir attıklarını dile getirerek, "Buraya gelen balıkçılar gıda stoklarını ve eksiklerini alarak ava çıkıyorlar. Bizde belediye olarak elimizden geldiği kadar balıkçılara yardım ediyoruz" dedi.

(RY-CE-CC-Y)