Balık Yemenin İncelikleri
Haberler » Magazin » Haber

Balık Yemenin İncelikleri

Balık yemenin de bir adabı vardır; örneğin tekirin tavası, çipuranın ızgarası, uskumrunun dolması makbuldür.

Balık Yemenin İncelikleri

Balık yemek ciddiyet ve özen ister! Mesela geceye; kadim dostu rakının mı, yoksa zarif eşi şarabın mı eşlik edeceğini iyi düşünmelisiniz. Balığın üzerinde bir pırlanta gibi duran limon dilimlerini unutmamalısınız. Balık yemenin keyfini çıkarmak istiyorsanız sofra adabına da uymalısınız. İşte balık sofraları için dikkat edilmesi gerekenler:

1 Tekirin tavası, çipuranın ızgarası, dil balığının şişi, sardalyanın pilakisi, uskumrunun dolması, makbuldür. Öte yandan palamut gibi siyah etli balıkların, daha yağlı oldukları için buğulaması ve çorbası tavsiye edilmez.

2 Balığı sunmak da ayrı bir maharet ister. Her balık, her tabakta sunulmaz. Örneğin; balık çorbası, düz yemek tabağının üzerine yerleştirilmiş bir çorba tabağında sunulurken, servis olarak balık çatalı, kaşığı ve bıçağı da bulunmalıdır. Olmazsa olmaz ise; tabağın sol yanına kılçıklar için konacak tabaktır.

BEYAZ ŞARAP

3 Balık ikram edilen bir sofrada; yemek bıçağı kullanılması balık adabına hiç yakışmaz. Mala şeklindeki balık bıçağı kullanılmalıdır. Balık çatalı ve bıçağı; ayrı bir tabak içine yerleştirilmiş peçete üzerinde, sağdan takdim edilirse, daha doğru olur. Öte yandan çatalla yenmesini kolaylaştırmak için sofraya dent adı verilen küçük metal çubuklar da koyabilirsiniz.

4 Mönüde çorba yer almıyorsa; deniz ürünleri her zaman önden servis edilir. Hatta ordövr olarak sunulan etten ve tavuktan bile daha önce gelmelidir.

5 Yemekle, içecek servisinin uyumlu olması gerekir. Alkollü içecek servisinin yapıldığı bir gecede; deniz ürünleriyle beyaz ve rose şarap servis edilmeli. Kırmızı şarabın içerisindeki demir, deniz ürünlerindeki maddelerle reaksiyona girdiğinden ağızda hiç hoş bir tat bırakmaz. Ülkemizde balıkla rakı ikilisi de sıklıkla sofralarda yer alsa da, çoğu zaman ya içkinin ya da balığın hakkı verilmez. Dolayısıyla rakı şişesinin bulunduğu sofrada; balık porsiyonlarını küçültmek gerekir.

6 Yoğurtla balık yenmez" klişesi tamamen yanlıştır. Özellikle İtalyan mutfağında; yoğurtla birlikte hazırlanan birçok balık yemeği vardır.

7 Ağzınızda kılçık hissederseniz sakın panik yapmayın. Bu balık kılçığını bir çatal yardımıyla çıkarabilirsiniz. Eğer davetteyseniz ve bunu yapamıyorsanız peçeteyle ağzınızı kapayarak kılçıktan kurtulabilirsiniz.

8 Kızartma ve tava balıklar pişirildikten hemen sonra süzülmelidir. Kayık biçimli servis tabaklarına, dantel şeklinde peçeteler yayılarak balık üzerine alındığında, daha hoş sunum elde edebilirsiniz.

9 Tereyağında yapılmış balıklar, servis tabağına alındıktan sonra üzerine yeniden tereyağı gezdirilmelidir. Ancak tereyağının yanmamasına özen gösterin.

10 Izgara, haşlama ya da fırında balıklar, diğerlerine nazaran daha zahmetsizdir. Haşlanmış patates, havuç ve her tür sebze ile servis edilebilir.

#Sayfa#

11 Sıcak servis edilen balıklar; yağlarının donup kötü bir görüntü vermemesi için mutlaka ısıtılmış tabaklarda sunulmalıdır. Soğuk servis edilen balık ise ikram edilmesinden en az iki saat öncesinden buzdolabında bekletilmelidir.

HAFİF TATLI

12 Rakı ile yenilebilecek balıkların başında lüfer gelir. Ama böyle bir yemeğin başında; üzerine zeytinyağı gezdirilmiş cacık yenmeli. Cacık, mide mukozasını saracağından ertesi gün baş ağrısını engeller.

13 Şık bir davette balık yemek, en az spagetti yemek kadar korkutucu olabilir. Ama korkmayın bu işin de formülü var; önce balığın kafasını ayırın. Ardından çatal ve balık bıçağı yardımıyla, balığı başından kuyruğuna kadar ikiye ayırın. Bıçağın ucu ile kılçığı sıyırın. Kılçıkları ayrı bir tabağa koyun. Öte yandan eğer sunulan gümüş gibi küçük bir balık ise başıyla birlikte de yiyebilirsiniz.

14 İster tava olsun, ister haşlama; balık hafif bir yemek olmayacaktır. Bu yüzden arkasından yiyeceğiniz tatlının da buna uygun olması gerekir. Tahin helvası ve irmik helvası gibi seçenekler dışında ayva tatlısı da uygun olabilir.

15 Her balık için farklı bir salata türü olması gerekir. Lüfer, levrek gibi beyaz etli balıklar; roka gibi yeşil salatalarla sunulmalıdır. Palamut için ise çoban salatası uygundur.

16 Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi olan zeytinyağı; hem balığın pişirilmesinde, hem de mezesinde her zaman kadim dostu olmuştur. Ancak balık pişirme tekniklerine göre kullanacağınız yağ da değişmelidir. Ton ve kılıç balığı için az miktarda Ligurya zeytinyağı yeterli olurken, balık çorbası ya da daha kompleks yemekler için marka zeytinyağlarını tercih edebilirsiniz. Kızartmalar içinse fıstık yağı uygun.

BALIĞIN BOYUNA DİKKAT

17 Balık sevenlerin, denizi de sevdiğini, dolayısıyla doğaya da bağlı olduklarını düşündüğümüzde; balık seçerken bazı kurallara uymak gerektiğini söyleyebiliriz. Greenpeace'in başlattığı 'Seninki Kaç Santim?' eyleminden sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, lagos balıkları için yasal avlanma boyunu 30 santimetreden 45 santimetreye çıkardı. Lüfer için ise boyut 25 santimetre. Buna göre sofranıza koyacağınız balıkların yasal avlanma boyutunda olduğundan emin olun.

18 Balık sofrasının ciddiyeti vardır. Hele hele sofranızda bol buzlu bir de rakı dublesi bulunuyorsa, ağızdan çıkacak her kelimenin de bir itibarı olmalı. Kısaca "Bu sofrada konuşulanlar burada kalır" mottosuyla; bol bol içinizi dökün, yavaş çiğneyin, yavaş konuşun...

19 Gün boyu istediğiniz kadar pop, rock, punk dinleyin. Ama sofraya oturduğunuzda; Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Tanju Okan size eşlik etsin.

20 Balık; içerisindeki demir ve çinko açısından çok değerli... Ancak demirin sağlıklı emilimi açısından; C vitamini içeren gıdalar ve yeşil sebzelerle tüketilmesi gerekiyor.

Sabah : http: //www.sabah.com.tr