Balığı Türk Yemekleriyle Buluşturdu - Haberler
Haberi Paylaş

Balığı Türk Yemekleriyle Buluşturdu

Balığı Türk Yemekleriyle Buluşturdu
AA - Haberler | Yerel

Bursa'da, 19 yıl önce bulaşıkçı olarak başladığı balıkçı lokantasında garsonluk ve aşçılık yaptıktan sonra kendi restoranını açan Rıza Karakaş, yoğurtlu levrek, karides ve ahtapotlu erişte, karidesli musakka, kurutulmuş fener balığı, karides ve ahtapotlu mantı, enginarlı dil balığı, ahtapotlu hünkar beğendi gibi 100'ün üzerinde balık ürünlerini müşterilerinin beğenisine sunuyor.

VOLKAN BAYRAKTAR - Bursa'da, 19 yıl önce bulaşıkçı olarak başladığı balıkçı lokantasında garsonluk ve aşçılık yaptıktan sonra kendi restoranını açan Rıza Karakaş, yoğurtlu levrek, karides ve ahtapotlu erişte, karidesli musakka, kurutulmuş fener balığı, karides ve ahtapotlu mantı, enginarlı dil balığı, ahtapotlu hünkar beğendi gibi 100'ün üzerinde balık ürünlerini müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Mudanya'da balık restoranları bulunan Rıza Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yiyecek içecek sektörüne ilk adımını, yaklaşık 19 yıl önce bir balıkçı lokantasında bulaşıkçı olarak attığını belirtti.

Garsonluk ve aşçılık derken restoran işletmeciliği konusunda tecrübe sahibi olduğunu ve 5 yıl önce de babasının desteğiyle kendisine ait balıkçı lokantasını açtığını anlatan Karakaş, müşterilere farklı lezzetler sunmak adına birikimleri ve ilk kazandıklarıyla dünya mutfaklarını öğrenmeye çalıştığını kaydetti.

Karidesli musakka

Bu çerçevede, Yunan adalarının yanı sıra İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya'daki balıkçı lokantalarını gezdiğini, balık yemekleriyle ilgili bilgiler topladığını vurgulayan Karakaş, şöyle devam etti:

"Yurt dışındaki balık kültürünü, Türk yemekleriyle buluşturduk ve değişik tatlar oluşturduk. Lokantamızda yüzün üzerinde balık yemeği bulunuyor. Mevsimine göre sunduğumuz yemekler farklılık gösterse de çeşit sayımız hep 100'ün üzerinde oluyor. Mesela, karidesli musakka yaptık. İtalya risottosunu yapıyoruz, pirincini yurt dışından getiriyoruz. Her balığın şişini yapıyoruz. Bazı balıklarımızı porselende pişiriyoruz. Mesela bizim yöresel balıklarımızdan iskorpitten kavurma yapıyoruz. Çocuklara cips gibi balık kızartıyoruz. İlgi görüyoruz, rezervasyonsuz çalışamıyoruz."

İtalya'nın balıklı makarnasına karşı deniz mahsullü erişte

Lokantasında aşçılık yaptığını, zaman zaman garsonluk ve temizliğe bile destek verdiğini aktaran Karakaş, bir yandan da daha farklı balık yemekleri üzerinde çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

Halen üzerinde çalıştıkları yemek çeşitlerinin bulunduğunu vurgulayan Karakaş, şunları kaydetti:

"Ahtapot lokmamız var, çok beğeniliyor. Balık ve yoğurdu aynı anda sunduğumuz yoğurtlu levrek yemeğimiz var. Bunu Bursa'nın pideli köftesinden esinlendik. Jumbo karides ve ahtapotlu eriştemiz var. Özel bir sosumuzla sunuyoruz. İtalya'nın balıklı makarnasına alternatif olarak yaptık. Eriştelerimizi kırsal alanda kadınlarımıza özel olarak yaptırıyoruz. En pahalı yemeğimiz de bu deniz mahsullü eriştemiz. Erişte yapımını tamamen annem hallediyor. Kaliteye önem veriyoruz. Lüferde oltayla yakalananı tercih ediyoruz. Balık mantı yapıyoruz. Herkes içine karides sarıyor. Biz kurutulmuş fener balığı, karides, ahtapotla ve sübyeyi harmanlayarak mantı yaptık. Çok beğenildi. Sunumumuzu da farklı yaptık."

Levrekli sarma ve Japonya'nın tempura yemeklerinin de ilgi gördüğünü belirten Karakaş, "Ahtapotlu bulgur pilavı, enginarlı dil balığı, ahtapotlu hünkar beğendi yemeklerimiz var. Balığı Türk yemekleriyle buluşturmaya devam edeceğiz. Her sunduğumuz yeni yemek hem bizi mutlu ediyor hem de müşterilerden olumlu geri dönüşler alıyoruz" dedi.

AA - Son Dakika Haberleri
beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Bursa'da, 19 yıl önce bulaşıkçı olarak başladığı balıkçı lokantasında garsonluk ve aşçılık yaptıktan sonra kendi restoranını açan Rıza Karakaş, yoğurtlu levrek, karides ve ahtapotlu erişte, karidesli musakka, kurutulmuş fener balığı, karides ve ahtapotlu mantı, enginarlı dil balığı, ahtapotlu hünkar beğendi gibi 100'ün üzerinde balık ürünlerini müşterilerinin beğenisine sunuyor.

title