Balda Firma İsmiyle Teşhir

Balda Firma İsmiyle Teşhir

Türkiye'de şu anda gıda güvenliği konusunda Avrupa Birliği standartlarının uygulandığını ve bu konudaki uygulamaların her gün bir kademe daha ileriye gitmekte olduğunu söyledi.

Balda Firma İsmiyle Teşhir

Antalya düzenlenen Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği'nin Bahar Toplantısı ve 11'inci Uluslararası Çiçek Soğanları ve Çok Yıllık Otsul Süs Bitkileri Sempozyumu ortak açılış programına katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,

Türkiye'de şu anda gıda güvenliği konusunda Avrupa Birliği standartlarının uygulandığını ve bu konudaki uygulamaların her gün bir kademe daha ileriye gitmekte olduğunu söyledi. Bakan Eker, dün ilk defa bal ile ilgili gıda güvenliğini ihlal ettiği tespit edilen iki firmanın ismini açıkladıklarını belirterek, "Artık firma ismi de teşhir hale geldik. Biz bu kadar hassasiyetle duruyoruz" dedi.

ASKERLİK ARKADAŞI KARŞILADI

Rixos Downtown Otel'de düzenlenen toplantıların ardından Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' projesinin il finaline katılan Bakan Eker, Yenimahalle Kültür Merkezi'ndeki il finaline Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ile birlikte geldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i kültür merkezinin girişinde 1984 yılında Gemlik'te birlikte askerlik yaptıkları mimar Sinan Özkan karşıladı. CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan'ın ağabeyi olan mimar Özkan, Ak Partili Bakan Eker'e askerlikte dönem arkadaşlarıyla birlikte çekilmiş bir fotoğraf hediye etti. Fotoğrafı gülümseyerek kabul eden Bakan Mehdi Eker, asker arkadaşı Özkan'la devre arkadaşları hakkında kısa süre sohbet etti.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL

Kadın Çiftçiler Yarışıyor Antalya il finalinin birincisi ise Korkuteli ilçesinin Garipçe köyünden Döne Kocabey oldu. Birincilik ödülüyle birlikte 2 bin TL'lik hediye çekinin de sahibi Kocabey ve yarışmada diğer derecelere sahip olan kadın çiftçilere ödüllerini Bakan Mehdi Eker takdim etti. Büyük ödülün sahibi olan ve Antalya'yı Eskişehir'de düzenlenecek bölge finallerinde temsil edecek olan Döne Kocabey, Bakan Eker'e Döşemealtı halısı hediye etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, burada yaptığı konuşmada, tarımda üreticilere verdiği öneme dikkat çekerek "Eğer bu üreticiler eğer bir de başımızın tacı kadınlar, kadın çiftçiler ise onlarla bir kez daha iftihar ediyoruz" dedi. Bakanlığının başlattığı 'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' programının Türkiye'de çiftçiliğin değişmesine katkı sağladığını, eğitim düzeyine olumlu ivme verdiğini belirten Bakan Eker, "Demek ki yaptığımız proje, 9 yıldır uygulanan devam eden bu proje iyi proje, faydası var" dedi. Bu projenin aynı zamanda şu anda sayısı 7 bin 500 ulaşan ve köylerde çalışan tarım danışmanlarının da çalıştığının göstergesi olduğunu kaydeden Bakan Mehdi Eker, bakanlık olarak ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kooperatiflere, kadınların hazırladığı kırsal kalkınma projelerine ayrıca destek verdiklerini söyledi.

EXPO İLE TURİST SAYISI ARTACAK

Antalya'nın 2016 yılında Türkiye'nin ev sahipliği yapacağı ilk fuarı, bilinen ismiyle EXPO'yu düzenleyeceğini belirterek konuşmasını sürdüren Bakan Eker, "160 senedir dünyada bu sergiler düzenleniyor. İlk defa Türkiye'de bir sergi düzenlenecek. Bu sergi Antalya'da yapılıyor. Bu sergi tarımla ilgili bir sergi, çiçekle ilgili bir sergi. Çiçek ve çocuk, ikisi de bizim için çok mühim" diye konuştu.

Antalya'da bu iki tema etrafında oluşturulacak sergiyle Antalya'nın bir yıl içinde ağırladığı 11 milyon yabancı, 5 milyon yerli turist sayısının en az 30 milyona ulaşacağını belirten Bakan Mehdi Eker, "Antalya, 1100 dönümlük sergi alanında yapılacak kalıcı eserlerle adı anılacak güzel bir şehir olacak" dedi.

ANTALYA ÇİFTÇİSİNE DESTEK

Hükümet olarak Antalya çiftçilerine desteklerin bu yıl da devam edeceğini kaydeden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, 2011 yılında Antalya çiftçisine ürettiği ürünün karşılığı nakit 55 milyon TL ödeme yapıldığını kaydetti. Bunun dışında faizsiz kredi uygulamaları ve kırsal kalkınma yatırımlarını desteklenmesi çerçevesinde yüzde 50 hibe desteği sağladıklarını kaydeden Bakan Mehdi Eker, Antalya'da şu anda 1362 kişinin istihdam edildiği 77 tesise destek verdiklerini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, konuşmasının ardından havayoluyla Antalya'dan ayrıldı.