Bakanlıktan F-16 İhalesi Açıklaması

Bakanlıktan F-16 İhalesi Açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı, 216 Adet F-16 Savaş Uçağı İhalesinin ABD'nin PKK Koordinatörü Ralston'un da Yönetiminde Yer Aldığı Şirkete Verildiği Yönündeki Haberler İlgili Olarak, "Basında Yer Alan Anlaşma ABD Hükümetiyle Lockheed Martin Firması Arasında Yapılan ve Modernizasyonun İcrasıyla İlgili Anlaşmadır.

Bakanlıktan F-16 İhalesi Açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 216 adet F-16 savaş uçağı ihalesinin ABD'nin PKK Koordinatörü Ralston'un da yönetiminde yer aldığı şirkete verildiği yönündeki haberler ilgili olarak, "Basında yer alan anlaşma ABD hükümetiyle Lockheed Martin Firması arasında yapılan ve modernizasyonun icrasıyla ilgili anlaşmadır" açıklaması yaptı.

MSB'den yapılan açıklamada, Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan 216 adet F-16 savaş uçağının modernizasyonu ihalesi ilgili basında çıkan haberlere dikkat çekildi. Bakanlık, ihalenin ABD'nin PKK Koordinatörü emekli Orgeneral Joseph Ralston'un da yönetiminde yer aldığı Lockheed Martin Firması'na verildiği yönündeki haberlerle ilgili olarak, "Basında yer alan anlaşma ABD hükümetiyle Lockheed Martin Firması arasında yapılan ve modernizasyonun icrasıyla ilgili anlaşmadır. Anılan Firma ile MSB'lığı arasında yapılan doğrudan bir anlaşma söz konusu değildir" dedi.

Açıklamada ayrıca, anlaşmanın Ralston'un göreve gelmesinden 16 ay önce imzalandığına işaret edilerek, bu modernizasyon projesinde TAİ'nin de alt yüklenici olarak katıldığına dikkat çekildi. (ANKA)