Bakanlar Kurulu Sonrasında Cemil Çiçek Açıklama Yaptı

Bakanlar Kurulu Sonrasında Cemil Çiçek Açıklama Yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında Toplanan Bakanlar Kurulu Sona Erdi. Başbakanlık Merkez Bina'da Yaklaşık 7 Saat Süren Toplantı Sonrası Adalet Bakanı Ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek Açıklama Yaptı.

Bakanlar Kurulu Sonrasında Cemil Çiçek Açıklama Yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi. Başbakanlık Merkez Bina`da yaklaşık 7 saat süren toplantı sonrası Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıklama yaptı.

-ELEKTRİK FİYATLARI-

Elektrik fiyatlarına zam konusunun Bakanlar Kurulu`nda gündeme gelmediğini söyleyen Bakan Çiçek,¨Bu konu Bakanlar Kurulu`nun gündeminde değildi. Enerji Bakanlığı`nın yürüttüğü bir çalışmadır. Türkiye, enerji açısından dışa bağımlı. Ortadoğu`daki gelişmeler Türkiye`nin enerji politikalarını ve sorunlarını da gündeme getiriyor. İlgili arkadaşlarımız doğru olan ne ise ekonominin gerekleri ne ise onu yapacaktır. Bu yapılmazsa aradaki fark bir yerlerden kesilerek yapılacaktır. Bu da dengeyi bozacaktır.¨dedi.

-FINDIK-

Bir gazetecinin ¨Fındık komisyonu oluşturuldu. Komisyon çalışmalarını tamamladı mı?¨ sorusuna ise Çiçek,¨Kurul toplantısını 15 gün de bir yapıyorduk. Dış gelişmeler nedeniyle bir hafta erkene aldık. Bu çalışmalar yarın saat 13:00`de Başbakan Erdoğan`ın başkanlığında ilgili bakanlarla bir toplantı yapılarak değerlendirilecek. Fındık sorununun sorumlusu bugünkü yönetimdir. Biz sıfır borçla yönetime devrettik. Popülist politikalar, nasıl olsa devlet çözer tarzındaki yönetim anlayışı ile bu iş bu boyuta gelmiştir. Siyasi tartışma konusu yapılmıştır. Biz fındık üreticilerinin mağdur olmamasını arzu ediyoruz. Yarın ilgili bakanlarla birlikte Başbakan bir toplantı yapacak.¨diye konuştu.

-PKK-

ABD ve Irak`ın PKK konusunda somut adım atıp atmadığı yönündeki bir soruya ise Bakan Çiçek şöyle yanıt verdi; ¨Terör konusu belli ölçüde konuşuldu. Terörle mücadele sabırla yürütülmelidir. Güvenlik güçlerimiz sabırla, fedakarlıkla bu mücadeleyi sürdürüyor. Ama terör örgütlerinin her zaman dış bağlantıları vardır. Sadece Türkiye`nin meselesi değil törer konusu dünyanın meselesidir. Türkiye konu ile ilgilisi olan ülkelere temaslarını sürdürüyor. PKK ile ilgili ABD ve Irak ile yakın temas içindeyiz. Çok kapsamlı görüşmeler yapılmaktadır. Türkiye kendi tespitlerini ve beklentilerini ayrıntılı bir şekilde bildirmiştir. Onlar da bu yöndeki incelemeyi bitirecektir. ABD işlerin süratli yürütülmesi açısından bir koordinatör atamak istemektedir. Henüz işin bu noktasında Türkiye beklentilerin bildirmiştir. Atılan adımlar var ama bunlar Türkiyenin beklentilerin karşılamaz.¨

-CHP`Lİ MİLLETVEKİLİNİN EYLEMİ-

Bakan Çiçek, CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu`nun Başbakanlıkta yaptığı eylemin hatırlatılması üzerine ise,¨Milletvekillinin görevi bellidir. Milletvekilleri bu tür hoş olmayan yakışık olmayan tavırlar içinde olmamalıdır. Başbakanlık önü fındık pazarı değildir. Eylem yapacaksa bugünkü yönetim önünde yapmalıdır.Arkadaşımız popülist davrandı. Siyasi nema sağlamak istiyor. Soru önergesi verebilir. Gensoru verebilir. Bir milletveklinin hangi yollardan hangi usüllerde iktidarı denetleyebileceği bellidir. Bu davranışlar bir milletvekiline yakışan tavırlar değildir¨dedi.

-DİYANET-

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu`nun son dönemde yaptığı açıklamaların hükümet tarafından desteklendiğini, toplum açısından aydınlatıcı açıklamalar olduğunu söyleyen Çiçek, bazı insanların TV`lere çıkarak din hakkında yanlış bilgiler verdiğini, bu bilgilerin zamanla toplumu ayrıştırdığını belirtti.

Bakan Çiçek, Diyanet İşleri`nin kadro talebinin olduğunu, hükümet olarak bu talebi bir an önce karşılamak istediklerini söyledi

Kaynak: DHA