Bakanlar Kurulu Açıklaması (2)

Bakanlar Kurulu Açıklaması (2)

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Sabah ve Atv'ye El Konulması Kararının Kamuoyuna Açıklanmasından Önce TMSF Başkanı'nın Kendisini Bilgilendirdiğini Söyledi. Şener, "Bu Kurumlar İşlerini Yaparken Bağımsızdırlar. Hükümetten Aldıkları Talimatlara Göre Çalışmazlar" Dedi.

Bakanlar Kurulu Açıklaması (2)

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Sabah ve ATV'ye el konulması kararının kamuoyuna açıklanmasından önce TMSF Başkanı'nın kendisini bilgilendirdiğini söyledi. Şener, "Bu kurumlar işlerini yaparken bağımsızdırlar. Hükümetten aldıkları talimatlara göre çalışmazlar" dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Şener, enerji fiyatlarına zam yapılmamasının, KİT'lerin yatırımlarında kesintiye neden olup olmayacağı sorusu üzerine, daha önceki yıllarda da benzer tartışmaların IMF bağlantılı olarak gündeme geldiğini hatırlattı. KİT'lerle ilgili faiz dışı denge çerçevesinde bir takım kararların alınması gerektiği fikirlerinin basında yer aldığına işaret eden Şener, bu konularda olağanüstülük olduğunu düşünmeye çalışmamak gerektiğini vurguladı. Henüz yılın başında olduklarına dikkat çeken Şener, herhangi bir ödenekte ilk 1-2 ay içinde öngörülenin üzerinde artış var gibi görünse de daha sonraki aylarda öngörülenin altında harcamalarla bunun dengelenebileceğini söyledi. Buna yılsonu itibariyle bakmak gerektiğini dile getiren Şener, bu yıl tartışılan konuların, daha önceki yıllarda tartışılanlardan farkı olmadığını söyledi. Şener, bütçe disiplinine önem verdiklerini vurguladı.

Toplu sözleşme görüşmelerinin devam ettiğinin hatırlatılması ve yapılacak artışların enflasyonun üzerinde olup olmayacağının sorulması üzerine Şener, "Bütçe imkanları ve ekonomik göstergeler neyi gösteriyorsa o konularda alınacak kararlar buna uygun olacaktır. Bizden popülizm veya ekonomik dengeleri bozacak kararlar beklemeyin" diye konuştu.

TMSF'nin Sabah gazetesi ve ATV'ye el koyması konusunun Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine Şener, bu konunun Bakanlar Kurulu'nda hiç gündeme gelmediğini belirtti. TMSF'nin bağımsız bir kurum olduğuna işaret eden Şener, bu kurumun hukukun gereklerine ve gelişmelere göre ne yapılması gerekiyorsa özgürce kararlarını aldığını ve yerine getirdiğini söyledi. İlgili bakan olarak kendisinin ve hükümetin, bu kurumların görevlerini yapmalarına imkan sağladıklarını anlatan Şener şöyle konuştu:

"Hukuka uygunluk konusunda verecekleri kararlarda onların işlerini iyi yapmalarının zeminini oluştururuz. Genel düzenlemeleri buna göre yaparız. Bu kurumlar iyi çalıştığında Türkiye'de yapılması gerekenler yerine getirilmiş olur. Bunlar işlerini yaparken bağımsızdırlar. Hükümetten aldıkları talimatlara göre çalışmazlar. Özgürce değerlendirmelerini yaparlar ve kararlarını verirler. Hukuk zemininde işler yürüdüğü zaman gerekli işlemler yapılmış olur."

Şener, bir soru üzerine Sabah ve ATV'ye el konulmadan önce kendisine bilgi verildiğini açıkladı. Şener, "Kamuoyuna bilgi verilmeden önce TMSF Başkanı tarafından ben bilgilendirildim. Bundan sonraki sürecin hukuk zemini içinde kendileri tarafından yürütüleceğini belirtti. Ama önümüzdeki takvimle ilgili bir bilgi almadım" dedi.

(ZÇ-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA