Bakanlar Kurulu Açıklaması...(2)

Bakanlar Kurulu Açıklaması...(2)

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bir Süre Önce Enflasyon Hedefi ve Faiz Arttırımı Konusunda Bazı Bakanların Hedefi Haline Gelen Merkez Bankası ile Hükümet İlişkileri Konusunda, "Merkez Bankası ile Hükümet Arasında Bir Olumsuzluk Söz Konusu Değil.

Bakanlar Kurulu Açıklaması...(2)

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, bir süre önce enflasyon hedefi ve faiz arttırımı konusunda bazı bakanların hedefi haline gelen Merkez Bankası ile hükümet ilişkileri konusunda, "Merkez Bankası ile hükümet arasında bir olumsuzluk söz konusu değil. Herkesin görevi, yetkisi, sorumluluğu belli. Bu çerçevede herkes görevini yapıyor. Bugünü yaşıyoruz, o geçmişte kaldı" değerlendirmesini yaptı. Bu sürecin soğukkanlı biçimde sürdürülmesi gerektiğinin altını çizen Çiçek, "Bu konuda kötümser olmaya gerek yoktur. Ancak konunun yakinen takip edilmesi, göstergelerin mercek altında tutulması, sık sık ekonominin dış dünyadaki ve iç gelişmelere göre değerlendirilmesi bu sürecin en az zararla atlatılması olacaktır" dedi.

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın bankanın faaliyetleri ve para politikası konusunda Bakanlar Kurulu'na bilgi verdiğini açıkladı. Yasa gereği Merkez Bankası'nın belli aralıklarla hükümete rapor sunduğunu hatırlatan Çiçek, dünyada ekonomik kriz yaşandığını ve bunun çok çeşitli sebeplerinin olduğunu kaydetti. Ekonomik sorunlar ve sıkıntıların bulunduğunu dile getiren Çiçek, Merkez Bankası'nın uluslararası gelişmelerin Türkiye ekonomisine yansıması, finansal istikrar, enflasyon tahmini, para politikası, Türkiye'nin ekonomik görünümü başlıkları olarak çok kapsamlı sunum yaptığını söyledi. Bakanların da konuyla ilgili fikirlerini söylediğini anlatan Çiçek, Türkiye'nin son 5-6 yıldan beri köklü reformlar sebebiyle dünyadaki bütün olumsuz gelişmelere rağmen en az etkilenen ülkelerin başında geldiğini vurguladı. Çiçek, "Süreç soğukkanlı biçimde sürdürülmeli. Daha önce ilan ettiğimiz mali politikalara kararlılıkla devam etmemiz gerektiği noktadadır. Bu konuda kötümser olmaya gerek yoktur. Ancak konunun yakinen takip edilmesi, göstergelerin mercek altında tutulması, sık sık ekonominin dış dünyadaki ve iç gelişmelere göre değerlendirilmesi bu sürecin en az zararla atlatılması olacaktır" diye konuştu.

"YARGIYA SAYGIMIZDAN OLUMSUZ ETKİSİNİ SÖYLEMİYORUZ" Açıklamalarının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Hükümet Sözcüsü Çiçek, toplantıda AK Parti hakkında açılan kapatma davasının ekonomiye etkilerinin değerlendirilip değerlendirilmediğinin sorulması üzerine ise, "Kapatma davasıyla ilgili Merkez Bankası bir değerlendirme yapmadı. Ancak bilinen husus var. Ekonomik istikrar siyasi istikrarla beraber olmadığı zaman bir kısım olumsuz etkilemelerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün Türkiye bir kısım şoklara daha dayanıklı ise bunun en önemli sebeplerden birisi siyasi istikrardır. Eğer bir belirsizlik olursa bunun önemli sonuçları olacağından tereddüt yoktur. Biz, davanın açılmış olmasının olumsuz bir etkisinin olduğunu bile yargıya saygımızdan ve yargılama sürecine dahil olmaktan dolayı söylemiyoruz, bu işle uğraşanlar söylüyor" karşılığını verdi.

"MERKEZ BANKASI İLE ARAMIZDA OLUMSUZLUK YOK" Çiçek, "Bazı bakanlar Merkez Bankası Başkanı'nı eleştirdi. Sayın Başkan'ın konumuna ilişkin bir değişiklik söz konusu mu?" yönündeki bir soruyu da şöyle cevaplandırdı:

"Hayır, hayır, herkes kendi görevini yapıyor. Merkez Bankası'nın Sayın Başkanı'nın konumuyla ilgili o görevini yapıyor, biz hükümet olarak görevimizi yapıyoruz. Zaman zaman fikirlerimiz farklı olabilir, ama o ille de ayrışma, karşılıklı duruş anlamına gelmez. Şimdi benim de en çok garibime giden husus şudur: Bir taraftan fikir özgürlüğü diyoruz, herkes düşüncesini söylesin diyoruz. Özellikle bu grup halinde yapılan çalışmalarda bir konu gündeme gelir. Bir arkadaşımız bir şey söyler. Bir başkası başka bir şey söyler. Ertesi gün, o kurulda çatışma, o kurulda ayrışma, o bunu dedi, bu bunu dedi tarzında adeta insanları konuştuğuna pişman eden bir tavır içine giriyoruz. Tabiatıyla hem ekonomide hem başka alanlarda insanlar farklı şeyleri söyleyebilir. Sonuçta bir karara varıldıktan sonra o hepimizin kararıdır. Onun için Merkez Bankası ile hükümet arasında söylendiği anlamda bir olumsuzluk söz konusu değil. Herkesin görevi, yetkisi, sorumluluğu belli. Bu çerçevede herkes görevini yapıyor." "GEÇMİŞTE KALDI" Toplantıda faiz arttırımının görüşülmediğini belirten Çiçek, bu konunun konuşulmadığını söyledi. Para politikalarının doğrudan doğruya Merkez Bankası'nın işi olduğunu ifade eden Çiçek, "Onunla ilgili burada açıklama yaparsam doğru bir iş yapmış olmam. Doğru olanı söylüyorum. Bu konuda bir açıklama gerekiyorsa para politikalarıyla ilgili Merkez Bankası zaten açıklama yapıyor" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin "Geçmişte bu politikaları eleştirildi, hatta Merkez Bankası'nın ilgili olduğu bakan tarafından eleştirildi" hatırlatması üzerine ise Çiçek, şunları söyledi:

"Bugünü yaşıyoruz, o geçmişte kaldı. Bugün itibariyle 12 Mayıs tarihi itibariyle bir tartışma gazetelerde filan okumadım, burada da görmedim. Dolayısıyla geriye dönük zaman zaman farklı fikirler olabilir. Bu illa tartışma anlamında mıdır? Yoksa fikir beyanı." (DA-CC-CC-Y)