Bakanlar Kurulu Açıklaması (2)

Bakanlar Kurulu Açıklaması (2)

Hükümet; Kamu Yönetim Reformu Kapsamında Afet İşleri, Sivil Savunma ve Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlükleri'ni Tek Çatı Altında Birleştirme Kararı Aldı. Üç Kurumun 'Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı' Adı Altında Birleştirilmesine İlişkin Düzenleme, Önümüzdeki Günlerde Meclis'e Sevkedilecek.

Bakanlar Kurulu Açıklaması (2)

Hükümet; Kamu Yönetim Reformu kapsamında Afet İşleri, Sivil Savunma ve Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlükleri'ni tek çatı altında birleştirme kararı aldı. Üç kurumun 'Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı' adı altında birleştirilmesine ilişkin düzenleme, önümüzdeki günlerde Meclis'e sevkedilecek.

Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, geçen dönem Kamu Yönetimi Reformu'nun anayasaya aykırılık sebebiyle yasalaşamadığını belirterek, bu çerçevede de Afet İşleri, Sivil Savunma ve Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlükleri'nin tek bir çatı altında birleştirileceğini kaydetti. Devlet hayatında aynı işi gören birden fazla kuruluş bulunduğuna işaret eden Çiçek, çok başlılık nedeniyle götürülen hizmetlerde bir

dağınıklık olduğunu söyledi. Üç kurumun 'Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı' adı altında birleştirileceğini ifade eden Çiçek, yeni kurulacak başkanlıkla toplam 82 idari kademenin 28'e düşürüleceğini, 3 genel müdürlüğün bir başkanlığa dönüştürüleceğini, 11 genel müdür yardımcılığının kaldırılacağını, 20 daire başkanlığının 5'e düşürüleceğini, 48 şube müdürlüğünün kaldırılarak, yerine 22 çalışma grubu oluşturulacağını bildirdi. Çiçek, "Bu rakamlar bile bu türlü bir birleşmenin gerek personel

harcamaları, gerekse kaynak israfı açısından ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Kısa süre içinde bunu TBMM'ye sevk edeceğiz" diye konuştu. Çiçek, önümüzdeki günlerde diğer bakanlıklarla ilgili de bu tür düzenlemeler yapacaklarını söyledi.

POSTA KANUNU DEĞİŞİYOR

Bakan Çiçek, posta kanununda da değişiklik yapılacağını belirtti. Çiçek, PTT tarafından ücretsiz olarak yürütülen bir posta çeki hesabından diğer bir posta çeki hesabına yapılan para hareketlerinden ücret alınmasıyla ilgili olduğunu açıkladı. Şu an bundan herhangi bir ücret alınmadığını anlatan Çiçek, rakamların yükseldiğini, giderlere katkı anlamında böyle bir düzenleme yapılacağını dile getirdi.

Çiçek ayrıca, spor müsabakalarında, özel hukuk tüzel kişilerine imkan verilmesiyle ilgili bir düzenleme yapılacağını söyledi. Bu konunun özel hukuk kişileri tarafından yürütüldüğünü kaydeden Çiçek, "Ancak yasal dayanakları bakımından açılmış bir kısım davalar var. Bu davaların bir hukuki temele dayanması gerekmektedir bu yapılan faaliyetlerin. O nedenle bu kanunda değişiklik yapılması suretiyle bu yasal boşluğu gidermeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

"SIRTIMIZI DÖNÜP KÜSMEK YOK"

Açıklamalarının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Çiçek, AB Dışişleri Bakanları Zirvesi Sonuç Bildirgesi'nde Türkiye'nin katılım kararının Fransa'nın önerisiyle metinden çıkarılması konusunda değerlendirmelerde bulundu. Sadece bir beyana bakarak açıklama yapmanın doğru olmayacağını dile getiren Çiçek, Dışişleri Bakanlığı'nın bu konuda gereken açıklamayı yapacağını söyledi. Çiçek, şöyle konuştu:

"Biz, AB hedeflerini AB olsun veya olmasın, kendi insanımız için yapıyoruz. AB süreci; olsa olsa bu takvimin daha düzenli, daha süratli işlemesine yardımcı oluyor. AB söz konusu olmasa dahi 10 Aralık, dünyada ve Türkiye'de İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyor. Biz daha evvel 9 reform paketi çıkardık, bir çok yasal düzenleme yaptık. Bunlar AB olmasaydı da Türkiye'nin yapması gereken düzenlemelerdi. AB şu kararı alır, bu kararı alır. Devlet olarak tepki koymamız gerekiyorsa en iyi şekilde koyarız. Ama

Türkiye bütün gelişmesini, ümidini AB ile ilişkilere bağlamış da değildir. Biz önemsiyoruz. Biz zaten AB üyesi ülkeyiz. Kim ne söylerse söylesin. O kararlar Türkiye'nin çağdaş bir devlet olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Türkiye'de uygulanan şu andaki temel yasaların tamamı, AB ülkelerindeki standart dikkate alınarak hazırlandı. Onun dışındaki bir kısım gelişmelerle ilgili sadece bir toplantıya bakarak karamsarlığa kapılmaya gerek yok. Biz yolumuza devam edelim. Hükümet olarak çalışmalarımızı AB'den

çıkacak kararlara tek başına bağlamıyoruz ya da birinin bir beyanına bakarak bu işe sırtımızı dönüp küsmek de yok. Darılmaca da yok. Ama biz yolumuza devam etmeye kararlıyız."

(DA-OK-Y)

Kaynak: İHA