Bakanlar Kurulu Açıklaması

Bakanlar Kurulu Açıklaması

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Hükümet ile Yargı Arasında Yaşanan Gerilimde Devreye Girmesine ve Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile Görüşmesine Destek Vererek, "Devletin Birliğini, Milletin Birliğini ve Bütünlüğünü Temsil Eden Sayın Cumhurbaşkanı'nın Olaylar Karşısında Böyle Bir Çaba İçinde Olması da Kendi Takdirleridir.

Bakanlar Kurulu Açıklaması

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün hükümet ile yargı arasında yaşanan gerilimde devreye girmesine ve Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile görüşmesine destek vererek, "Devletin birliğini, milletin birliğini ve bütünlüğünü temsil eden sayın Cumhurbaşkanı'nın olaylar karşısında böyle bir çaba içinde olması da kendi takdirleridir. Doğrusu bu görüşmenin içeriğini bilemiyorum ama faydalı bir görüşme olduğunu düşünüyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı yaklaşık 5.5 saat sürdü. Toplantının ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, gazetecilerin sorusu üzerine hükümet ile yargı arasında yaşanan gerilime ilişkin bugün yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sağduyu çağrısını değerlendirdi. Çiçek, bir gazetecinin 'Tansiyon düştü denilebilir mi?' sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı'nın inisiyatif almasının kendi takdiri olduğunu kaydetti. Bu konuya girmek istemediğini dile getiren Çiçek, "Ancak bu ülkenin insanları, bu ülkenin kurumları olarak her türlü konuyu görüşerek konuşarak çözmek, en doğru, en makul yoldur. Dolayısıyla bu tür gelişmeyi ben şahsen olumlu karşılarım. Bize yakışanı da budur, makul olanı da budur. Benim de şahsen benimsediğim, arzu ettiğim bir yöntemdir. Yargı da bizimdir, hükümet de bu ülkenin hükümetidir, parlamento da bu ülkenin parlamentosudur. Açıkça ifade etmeye çalıştım; devletin bu üç erki biri diğerinin hasmı değildir, biri diğerinin düşmanı değildir, biri diğerinin rakibi değildir, biri diğerinin alternatifi de değildir. Anayasaya göre herkesin görev, yetki ve sorumlulukları bellidir. Ve her erkin görevi bu ülkede huzur ve refah içinde yaşamasını temin etmektir, anayasadaki kurallar çerçevesinde" değerlendirmesini yaptı.

Çiçek, Cumhurbaşkanı'nın devreye girmesiyle ilgili olarak da,"Bu nedenle devletin birliğini, milletin birliğini ve bütünlüğünü temsil eden sayın Cumhurbaşkanı'nın olaylar karşısında böyle bir çaba içinde olması da kendi takdirleridir. Doğrusu bu görüşmenin içeriğini bilemiyorum ama faydalı bir görüşme olduğunu düşünüyorum. Bu konudaki şahsi kanaatimde budur" diye konuştu.

(DA-OK-Y)