Bakanlar Eker ve Yıldırım

Bakanlar Eker ve Yıldırım

13.10.2013 13:45 | Son Güncelleme: 13.10.2013 13:45
Bakanlar Eker ve Yıldırım

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Erzincan'da.  Bakan Eker "Üreticilerimiz besicilerimiz için satılmayan kurbanlıkların b...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Erzincan'da.  Bakan Eker "Üreticilerimiz besicilerimiz için satılmayan kurbanlıkların bayram ertesinde Et ve Süt Kurumu canlı olarak satın alabilecek"

Et ve Süt Kurumu Tavukçuluk Kombinası'nın temel atma törenine katılmaz üzere Erzincan'a gelen Eker'i Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Mİlletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı Yüksel, Çakır partililer ve vatandaşlar yoğun bir katılım ile karşıladı.  Valilik makamına geçen bakanlar burada Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir tarafından kısa bir brifing verildi.

Doğudan batıya kurbanlık satmaya götüren üreticelere yönelik ilk kez bir uygulama ile Et ve Süt Kurumuna satabileceğini söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker "Vatandaşın elinde kaldı satamadı kurbanlığını, yeni bir uygulama canlı olarak da alabilecek" dedi.

Bakan Eker ;" Önceki yıllarda şöyle yapıyorduk karar alıyorduk diyelim ki kurbanlığını büyük şehirlere getirdi satamadı ne yapacak yani geriye getirmesi İstanbul'a Ankara'ya getirmiş yaklaşık bin kilometre yol geliyor. Biz zaman zaman şu tedbiri alıyorduk ihtiyaç oluyorsa. Et ve Balık Kombinası'na kestiriyorduk. Bu sene ilk defa uyguladığımız yeni bir usul geliştirdik. Üreticilerimiz besicilerimiz için satılmayan kurbanlıkların bayram ertesinde Et ve Süt Kurumu canlı olarak satın alabilecek. Yani vatandaşın elinde kaldı satamadı kurbanlığını, yeni bir uygulama canlı olarak da alabilecek. Biliyorsunuz kesimhanelerin kombinelerin belirli bir kapasitesi var yani günde belirli bir sayıda diyelim günde yüz tane kesiliyor kapasite o kadar. Dolayısıyla canlı olarak da bizim belirli bölgelerimizde kurban satışlarının büyük merkezlerde İstanbul Ankara gibi büyük merkezlerde, oralarda canlı olarak kurbanlığı elinde kaldı satamadıysa eğer getirip bize de satmak istiyorsa elinde kalmasın ona yardımcı olmak maksadıyla besicimize böylede bir tedbir aldık" dedi.

Kurbanlıkların sayısında sıkıntı olup olmadığına dair sorulan soruya Bakan Eker; "Geçen sene Türkiye'de toplam 770 bin büyükbaş hayvan ile 2 milyon 200 bin civarında küçükbaş hayvan kurbanlık olarak kesilmişti.  Bu sene bizim elimizde bir milyon 500 bin civarında büyükbaş kurbanlık var 2012 yılının iki katı küçükbaş da yaklaşık 3.5 milyon var dolayısıyla hiçbir sıkıntı hamdolsun olmadı" diye cevap verdi.

Bakan Eker Kurbanlıklara eziyet edenlere idari para cezası uygulaması ile ilgili soruya "Öteden beri bizim kültürümüzde ve dinimizde kurbanlık hayvana muamele esnasında kesinlikle eziyet yasaktır günahtır her şeyden önce. Ama tespit edildiği zaman bunlara bir takım cezalarda uygulanıyor. Kurbanlıkların diğer tüm hayvanların nakliyle ilgili 2010 yılında çeşitli düzenlemeler yapmıştık" diye konuştu.

Bayram tatilinde İstanbul'dan aynı anda 7 milyon kişinin Anadolu'ya çıktığını söyleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım dönüşlerde daha dikkatli olunması gerektiğini son güne bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Bakan Yıldırım ; "Havalarda güzel millet yollarda aynı anda sadece İstanbul'dan 7 milyon insan Anadolu'ya doğru yola çıktı. Yollar büyümedi, yollar aynı yollar normalde rahat yollar, ama bir anda yığılma olunca bayram öncesi dün bugün belki yarında devam edecek bu yoğunluk olacak. Bu işin tabiatı icabı ama vatandaşlarımızın çok fazla telaşlanmaması lazım rahat dinlenerek yola çıkması lazım. Yol çalışmalarını büyük oranda paydos ettik herhangi bir kaza bela olmasın diye. İşaretleri daha kuvvetli hale getirdik. Dönüşlerde de tabi daha fazla dikkat etmek lazım son güne bırakmayarak 18'inde başlayıp peyder pey gelmekte fayda var. Öbür türlü bir güne sıkışırsa bazen Ankara İstanbul 8-10 saati bulabiliyor" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Ekere'e Bakır işleme tabak hediye etti.  

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bakanlar Eker ve Yıldırım - Erzincan
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.10.2020 22:17:40. #1.15#
title