Bakan Yılmaz, Sakarya'da Tersane Temeli Attı

Bakan Yılmaz, Sakarya'da Tersane Temeli Attı

Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin Gemi İnşa Alanında Dünya 8.'si Olduğunu, Yatırımlar Bittiğinde İse Dünya 4.'sü Olacağını Söyledi.

Bakan Yılmaz, Sakarya'da Tersane Temeli Attı

Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin gemi inşa alanında dünya 8.'si olduğunu, yatırımlar bittiğinde ise dünya 4.'sü olacağını söyledi.

Bakan Yılmaz, Sakarya'nın Karasu ilçesinde Gündoğdu Şirketler Grubu'na ait tersanenin temel atma törenine katıldı. Tören öncesinde bir grup çevre sakini, bir bina üzerine 'İnsanların özgürlüğü kısıtlanamaz'' yazılı pankart asararak, "Bakanım sakın temel atmayın, Karasu Plajı'nı öldürmeyin" yazılı pankartla bölgeye tersane yapılmasına karşı çıktı ve protesto gösterisi yaptı. Binanın üzerinden pankartı indiren polis ekipleri ile vatandaş arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Vatandaşın elinden pankartı

almak isteyen polis ile grup itiş kakış birbirine girdiler. Polis ekibi pankartı alamazken, protestocular daha sonra ellerinde dövizlerle tören alanına girmek istedi. Polis, protestocuların tören alanına girmesini engelledi. Polis ekipleri ile protestocular arasında tartışmalar yaşandı. Vatandaşlar daha sonra geri dönmek zorunda kaldı.

Törende konuşan Bakan Yılmaz, gemi inşa sanayisini bacasız sanayiye benzeterek, tersaneler hakkındaki ön yargıların yanlış olduğunu kaydetti. 2002 ila 2006 arasında gemi inşa sanayisinin dünyada yüzde 90 büyüdüğünü, Türkiye'de ise bu büyümenin yüzde 360 oranında olduğunu belirten Yılmaz, "Gemi inşa sanayi, doğrudan ve dolaylı yoldan 1 milyon insanımıza istihdam sağlamaktadır. Ve 2006'da kendi tersanelerimizde üretilen gemiler yurt dışına ihraç edilmiştir. Bunun çoğunluğu Avrupa'yadır. Bu ihraç bedelinden

1 milyar 465 milyon dolarlık gemi ihraç edilmiştir. Tersanelerimiz 2015 yılına kadar doludur" dedi.

Konuşmasında, protesto gösterisi yaparak, bölgeye tersane yapılmamasını isteyen çevre sakinlerine de seslenen Yılmaz, "Gemi sanayisinde dünyanın bir numarası Kore, iki numarası Japonya'dır. Japonya bizim ürettiğimiz geminin iki katını üretiyor. Yüzölçümü de bizden daha küçük. Şimdi sorarım size. Japonya mı, Almanya mı çevre konusunda Türkiye'den daha duyarsız? Bütün insanımızdan rica ediyorum. Kore'deki tersaneleri bir görmelerini istiyorum. O değilse bile lütfen Ereğli Tersanesi'ni gidip bir görün.

Ereğli, demir çelikle anılırdı. Kaç kişi çalışıyor? 6 bin 500 kişi. Ereğli'de tersaneler grubu var. Hepsinde ne kadar kişi çalışıyor, 4 bin 500 kişi. Yatırımlar bittiğinde Ereğli tersaneleri, Ereğli Demir Çelik'in önüne geçecek" diye konuştu. Yılmaz, protesto pankartlarına yönelik olarak da, "İnsanımızın önceliği iştir, aştır, ekmektir ve özgürlük içinde yaşamaktır. Eğer insanınızı fakir bırakırsanız, özgür de, demokrat da yapamazsınız. Hem özgür, hem demokrat olmanın ölçüsü, insanımızın karnını doyurup, iş

sahibi yapmaktır. Bu dönemde yaklaşık 30 olan tersane sayısı 60'a çıktı. Dünyada gemi inşa sanayi yüzde 90 büyürken, bizde yüzde 360 büyüdü. 2002 yılında Türkiye gemi inşaatında dünyada 23. sıradaydı. Bugün kaçıncı sırada? Dünyanın 8.'si. Ancak devam eden yatırımlar var. Yatırımlar tamamlanınca dünya 4.'sü olacağız. O zaman gerçek bir devler liginde yer alacak ve gerçekten gemi inşa eden bir ülke olacağız. Tersanelerimiz 2015 yılına kadar doludur. Bir hususu daha söylemek istiyorum. Gemi inşası emeği yoğun

bir sektördür ve tersanede çalışan bir işçi için gemiler yüzen bir şehir gibidir. Tersanede çalışan bir işçi için, yan sanayiyle birlikte 7 kişi çalışır. Marina istenip liman istendikten sonra tersane niye istenmez? Tersanede karada iş yapılır ve kaynağın dışında hiç bir dumanı da yoktur. Bacasız sanayidir" ifadelerini kullandı.

Tersanelerin ülkenin olmazsa olmaz unsurlarından olduğunu, bir ülkenin gücünün göstergesi olduğunu belirten Yılmaz, "Tersaneler bir ülkenin gücüdür. Gücünüze güç katar. Eğer tersaneleriniz yoksa denizlerinizi de koruyamazsınız, ülkenizin karasularını da koruyamazsınız. Ülkenizin kara parçasını da koruyamazsınız" diye konuştu.

Karasu Yenimahalle sahilinde 12 bin metrekare kapalı alanda, 28 milyon YTL'lik bir yatırımla yapılması planlanan tersanenin 2007'de birinci etabının bitirilmesi hedefleniyor. 2008 Ağustos'ta ise tersanede üretilen ilk geminin suya indirilmesi planlanıyor. Tersanede, 2007 sonuna kadar 300 kişi, 2008 sonunda da bin 500 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Konuşmaların ardından tersanenin temeli dualar eşliğinde atıldı.

(İÇ-AK-OK-Y)