Bakan Yılmaz'ın Muğla Temasları

Bakan Yılmaz'ın Muğla Temasları

Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Milas Ören Beldesindeki Yat Çekek Yerinin Temel Atma Töreninden Sonra Bodrum Yolcu Yanaşma İskelesi, Güllük Limanı ve Milas-bodrum Havalimanlarında İncelemelerde Bulundu.

Bakan Yılmaz'ın Muğla Temasları

Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Milas Ören beldesindeki Yat Çekek yerinin temel atma töreninden sonra Bodrum yolcu yanaşma iskelesi, Güllük limanı ve Milas-Bodrum havalimanlarında incelemelerde bulundu.

Bakan Yılmaz, yaptığı incelemeler ile ilgili olarak Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu'nu ziyaretinde açıklama yaptı. Bakan Yılmaz, "Ören'de Yat İnşa ve Çekek yerinin temelini attık. Bodrum'daki sağlıksız şartlarda çalışan işletmeler Ören'e taşınmış olacak. Ören gibi yerlerin faaliyete geçmesi ile birlikte yat inşa ve çekek yeri daha saygın bir yere gelecek. Gemi inşasında 2002 yılında dünyada 23'üncü iken, bu gün 8'inciyiz. Devam eden yatırımlarımız var. Bunlar tamamlandığında Dünyada 4'üncü olacağız.

Güllük'e gittik. Güllük limanında eski limanda kapasite 2.5 milyon ton ve yaklaşık 200 gemi gelirken, gemi kapasitesi 5 milyon ton ve 400 gemi eğeliyor. Yüzde yüzlük bir artış sağlandı. Sadece bu artış nedeniyle ihracat arttı ve Türkiye'nin kazancının ilave 250 milyon dolar olduğu ifade edildi. Bodrum'da yolcu limanımız var. Yolcu limanımıza hatada bir defa günübirlik İstanbul'dan araçları ile birlikte yolcu geliyor. Bodrum Limanı'nda çevre düzenlemesi ile ilgili sorunlar var. Bunlar tamamlandıktan

sonra 15 Ağustos'ta açılışı yapılacak. Milas Bodrum Havalimanı ile ilgili basında çıkan haberler vardı. Kapasitenin arttırılmaması yönünde. Milas-Bodrum Havalimanı'nda yaptığımız incelemelerde Kaymakam beyden de aldığımız bilgilerde Milas-Bodrum Havalimanı'nın incelemesini yaptık. Daha önce yapılan ihale iptal edildi. Şimdi yeni bir ihale yapılacak. Milas Bodrum havalimanının genişletilmesi lazım. İhale süreci şimdi tekrar başlatılacak" dedi.

(BT-MEF-MEF-Y)

Kaynak: İHA