Bakan Yılmaz: Bingöl'ün Girişimci Potansiyeli Var

Bakan Yılmaz: Bingöl'ün Girişimci Potansiyeli Var

31.03.2014 20:59 | Son Güncelleme: 31.03.2014 21:16
Bakan Yılmaz: Bingöl'ün Girişimci Potansiyeli Var

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Geçmiş tarihlerde devlet çok fazla bir şey yapmamış Bingöl'de. Bu aslında bir avantaj." dedi.

BİNGÖL (İHA) – Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Geçmiş tarihlerde devlet çok fazla bir şey yapmamış Bingöl'de. Bu aslında bir avantaj. Devletin çok fazla işletmecilik yaptığı illerde, girişimcilik kültürü gelişmiyor. Devlet iş yapınca kısa vadede iyiymiş gibi görünüyor ama uzun vadede girişimciliği öldürüyor" dedi.

Bingöl'de temaslarını sürdüren Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bingöl şubesini ziyaret etti. Burada işadamlarıyla bir toplantı yapan Bakan Yılmaz, MÜSİAD'ın kalkınmadaki önemine değindi. Bakan Yılmaz, "MÜSİAD Türkiye genelinde güzel çalışmalara imza atıyor. MÜSİAD ile birlikte Konya'da kalkınma ajanslarını bir araya getirdik. Bingöl'de de MÜSİAD'ın Fırat Kalkınma Ajansı'yla birlikte çalışması gerekiyor. MÜSİAD hem araştırma yapan ve politika ortaya koyan, önemli iş yatırımları ve yatırım fırsatları ortaya koyan bir kuruluştur. Çok güzel araştırmalar, raporlar yayınlıyor" dedi.

"BİNGÖL GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜNE SAHİP"

Bingöl'de devlet işletme yatırım mantığının çok fazla gelişmediğini ve insanların bu nedenle kendi çarelerini aramaya yönelebileceğini vurgulayan Bakan Yılmaz, çok fazla devlet yatırımı görmeyen illerde girişimci potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi. Bakan Yılmaz, "Bingöl, Türkiye genelinde küçük bir il. Fakat girişimci potansiyeli olan bir il. Geçmiş tarihlerde devlet çok fazla bir şey yapmamış Bingöl'de. Bu aslında bir avantaj Devletin çok fazla işletmecilik yaptığı illerde, girişimcilik kültürü gelişmiyor. Devlet iş yapınca kısa vadede iyiymiş gibi görünüyor ama uzun vadede girişimciliği öldürüyor. Bazı illerde devlet geçmişte çok işletmecilik yapmış şimdi bakıyorsunuz o iller problemli hallerde. Ama Kayseri, Denizli, Antep, Malatya ve belli bazı illerde bakıyorsunuz girişimcilik kültürü daha fazla gelişiyor. Bingöl aslında girişimcilik kültürüne müsait bir il. Bingöl'de Devlet işletmeciliği mantığı çok fazla olmamış insanlar kendi çarelerini arayabilecek durumda. Bingöl çok dışa açılmış, Türkiye'nin birçok ilinde Bingöllü insanlar var. Kendi içine kapanmamış, dış tecrübelere sahip birçok insanımız var" ifadelerini kullandı.

Bingöl'de yatırımcıları desteklediklerini kaydeden Bakan Yılmaz, kentin geçmiş tarihlerde gelişememiştik nedenine de değindi. Bakan Yılmaz, "Son 30 yılda maalesef huzur ortamı, güven ortamı olmadığı için bunu değerlendiremedik. Ama son 10 yıldır ciddi altyapı yatırımları yapıp, ciddi teşvikler veriyoruz. 6. Bölge teşvikleriyle yatırımcıları destekliyoruz. Bu altyapı ile teşvik ve huzur ortamıyla Bingöl'ün de güçlü bir insan kaynağı var. İşte bunu istihdama çevirme zamanı" diye konuştu.

ÖZEL SEKTÖR ODAKLI POLİTİKA

Kentte birçok sıkıntıların devlet eliyle aşıldığını vurgulayan Bakan Yılmaz, önümüzdeki 10 yılda özel sektör odaklı politikalar izlenmesi gerektiğini belirtti. Önümüzdeki 10 yılın temel vurgusunun özel sektör yatırımı olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz 10 yılda kamu odaklı politikalar izledik çünkü, geçmişte çok ihmaller vardı onları giderdik büyük oranda. Daha yapacaklarımız var onları yaparız mesele değil. Fakat asıl önümüzdeki 10 yılın temel vurgusu bence bu bölgelerimizde özel sektör. İstihdam, üretim, ihracat artık bunları konuşmamız lazım. Artık önümüzdeki dönem Bingöl'de hangi alanlarda üretimi daha çok arttırırız. Nerelere ihracatlar yapar, nasıl bağlantılar kurarız. Yatırımcıları nasıl daha fazla buraya cezbedebiliriz işlerimizi nasıl daha profesyonelce büyütebiliriz. Bingöl'ün bu lojistik imkanlarını nasıl değerlendiririz. Hangi konularda uzmanlaşmalıyız. Bunlara bakmalıyız. Yani girişimciliği nasıl geliştiririz Bingöl'de? Yücel bey ile birlikte inşallah el ele vereceğiz bu istihdam ve üretim meselesine yoğunlaşacağız. Burada da sizlerden de daha kurumsal bir yaklaşım bekliyoruz işte." - BİNGÖL

Bakan Yılmaz: Bingöl'ün Girişimci Potansiyeli Var
Bakan Yılmaz: Bingöl'ün Girişimci Potansiyeli Var

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bakan Yılmaz: Bingöl'ün Girişimci Potansiyeli Var - Konya
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 10:36:21. #1.15#
title