Bakan Yıldız: "Sıhhatli Büyümeye Devam Edeceğiz."

Bakan Yıldız: "Sıhhatli Büyümeye Devam Edeceğiz."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bizler büyümeye, sıhhatli büyümeye devam edeceğiz."

Bakan Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bizler büyümeye, sıhhatli büyümeye devam edeceğiz. Bunu özel sektör eliyle yapıp, özel sektörün sağlığından mesul bir şekilde kendimizi hissedip, ona destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

Bakan Yıldız, 14. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 16'ıncı Uluslararası İş Forumu (IBF) için Türkiye'ye gelen yabancı iş adamları onuruna Wow Otel'de akşam yemeği verdi. Yemeğe Bakan Yıldız'ın yanı sıra MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Murat Yalçıntaş, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Filistin, Türkmenistan, Mısır Ekonomi Bakanları ile çok sayıda yabancı iş adamı katıldı.

Burada konuklara hitaben bir konuşma yapan Bakan Taner Yıldız, "Artık dünyada ekonomiler globalleşiyor, ama bir takım politikalar da ulusallaşıyor. Dünya artık öyle bir noktaya geldi ki, bütün tehdit ve fırsatların birleştirildiği bir ortam oluştu. Tabii ki büyüme en sihirli kelimelerden bir tanesi, dünyadaki ekonomiler özel sektörün eliyle büyümeyi tercih ettiler" dedi.

Yaşanan global krize rağmen Türkiye'nin büyümeye devam ettiğine dikkat çeken Yıldız, "Bizler global krizin tehditlerine rağmen, siyasi istikrarın, sürdürülebilir siyasi istikrarın ışığı altında, büyümeye devam ediyoruz. Bu çok önemli. Enerji sektörü Türkiye büyümesinin ortalama hızının hemen hemen iki katı hızla büyüyor. Ama her zaman söylüyorum, hiç bir sektörün mutlak değer büyüklüğü, siyasi istikrarın büyüklüğü kadar önemli değil. Hele hele görüyoruz, bölgemizde siyasi istikrarsızlıklardan kaynaklanan sebeplerin, ekonomik yansımalarının etkilerini bütün yönleriyle beraber görüyoruz" diye konuştu.

Büyümenin önemine değinen Bakan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O yüzden bizler büyümeye, sıhhatli büyümeye devam edeceğiz. Bunu özel sektör eliyle yapıp, özel sektörün sağlığından mesul bir şekilde kendimizi hissedip, ona destek vermeye devam edeceğiz. Türkiye hala, bütün bu dost ve kardeş ülkelerle beraber güçlerini birleştirerek önemli bir atılım yapmaya devam ediyor. Çünkü yurt içindeki tasarruf miktarımız, bizim büyüme hızımızın altında. O yüzden güçlerimizi birleştireceğiz, sermayelerimizi birleştireceğiz ve bütün bu atılımları hep beraber yapıyor olacağız. Müteşebbis ruhla, sadece devlet politikalarıyla yetinmiyor, özel sektör olarak büyük atılımlar yapıyoruz." - İSTANBUL

Kaynak: İHA