Bakan Yıldız'dan Elektrik Kesintisi ve İran Doğalgazı ile İlgili Açıklama

Bakan Yıldız'dan Elektrik Kesintisi ve İran Doğalgazı ile İlgili Açıklama

Enerji Verimliliği Haftası kapsamında öğrencilerle bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran'dan alınan doğalgaz ve Cumartesi günü yaşanan elektrik kesintisi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Bakan Yıldız'dan Elektrik Kesintisi ve İran Doğalgazı ile İlgili Açıklama

Enerji Verimliliği Haftası kapsamında öğrencilerle bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran'dan alınan doğalgaz ve Cumartesi günü yaşanan elektrik kesintisi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldız, alınan doğalgazla ilgili İran'dan indirim talep ettiklerini ancak olumlu yanıt alamadıklarını belirtti. Yaşanan elektrik kesintisine Bakan Yıldız, "Olumsuz hava şartlarından bunlar dünyanın her tafından olabiliyor. Bunların olmaması için bütün arkadaşlarımızla beraber yoğun bir çaba sarfediyoruz"dedi.

İRAN'DA ALINAN DOĞALGAZ

İran'a doğalgaz fiyatları ile alakalı rahatsızlıklarğını ilettiklerini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Fiyatların yüksek olduğunu kendilerine ilettik. Kendileri bizimle aynı kanaatleri paylaşmadılar. Olabilir saygımız var. Ortak bir noktada şu ana kadar buluşamadık. O yüzden Tahkim yani "Uluslararası Hakem Heyeti" dediğimiz heyet kaçınılmaz görünüyor. Biz de bu manada bu tarz bir davranışı uygun buluyoruz. Karşılıklı olarak teknik heyetler sürekli gelip gidiyorlar. Eğer bir uzlaşı noktası görüyorsak tabiki biz Tahran'a gideriz ve onlar da Ankara'ya gelirler. Herhangi bir sonuç almış değiliz. O açıdan artık bu son haftada bunu noktalıyacağız diye düşünüyorum"dedi.

CUMARTESİ GÜNÜ YAŞANAN ELEKTRİK KESİNTİ

Geçtiğimiz cumartesi günü yaşanan elektirk kesintisi ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Kar ve yağmur yağdığında yani olumsuz hnava şartlarında veya çok şiddetli rüzgarlar estiğinde bunlar dünyanın her tarafında olabiliyor. ABD'de böyle bir olumsuz hava şartlarında 60 milyon kişi 36 saat boyunca elektriksiz kaldı. Fil yere düşüyor onu yerinden kaldırmaya çalışıyorsunuz. Bu bir işletmecilik. Zaman zaman aksaklıklar çıkabilir. Bu işi bilenler bunların başımıza gelebileceğini de tahmin ederler. Bundan sonra olmaz diye bir garanti var mıdır ? Hava şartları çok daha olumsuz olursa farklı sıkıntılar için bizler daha tedbirli ve teyakkuz halinde bekleriz. Bunların olmaması için bütün arkadaşlarımızla beraber yoğun bir çaba sarfediyoruz. Bakım ve onarımı zamanında yapabilmek lazım"dedi.