Bakan Yıldırım: Türkiye, Markalaşmada Henüz Yolun Başında

Bakan Yıldırım: Türkiye, Markalaşmada Henüz Yolun Başında

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Markalaşmanın Önemine Değinerek, Türkiye'nin, Markalaşmada Henüz Yolun Başında Olduğunu İfade Etti. Yıldırım, "Markalaşma Katma Değer Sağlar. Türkiye Markalaşmada Yolun Başında. Markalaşma ve Marka Olmada Uzun Zaman Geçmesi Lazım." Dedi.

Bakan Yıldırım: Türkiye, Markalaşmada Henüz Yolun Başında

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, markalaşmanın önemine değinerek, Türkiye'nin, markalaşmada henüz yolun başında olduğunu ifade etti. Yıldırım, "Markalaşma katma değer sağlar. Türkiye markalaşmada yolun başında. Markalaşma ve marka olmada uzun zaman geçmesi lazım." dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde düzenlenen 'Girişimcilik, Kurumsallaşma ve Markalaşma Stratejileri' konulu panelde yaptığı konuşmada, markalaşmanın önemine işaret ederken; üretimde, iş dünyasında işbirliğinin, birleşmenin gerekli olduğunu, herkesin birbirine destek olması gerektiğini kaydetti. Küresel mali krizde, 'zengin ülkelerin sorunu olmaz, onlar gemisini kurtarmıştır' anlayışının yanlış olduğunun görüldüğünü belirten Bakan Yıldırım, küresel olarak da birlik, beraberliğe fakirin de zenginin de ihtiyacı olduğunu söyledi. Bakan Yıldırım, şunları ifade etti:

''Girişimcilik, kurumsallaşma ve markalaşma stratejileri burada tartışılıyor, konuşuluyor. Girişimcilik, markalaşma, kurumsallaşma konusunda uzmanları gerekenleri söyledi. Bütün anlatılanlardan anladığımız şey şu; bir ürününüz var mermer, bloklar halinde çıkarıp satarsanız para kazanırsınız. İşler karo şekline getirirseniz kazanacağınız paranın on katını kazanırsınız. Buğday ekip satarsanız tonunda 250 dolar kazanırsınız. Buğdayı makarna yapıp satarsanız bin 200 dolar para kazanırsınız. Markalarını basıp yurt dışına gönderdiğinizde Türkiye'deki etiketlerin iki katı, üç katı para kazanırsınız. Demek ki bir işte markalaşma katma değer sağlar. Türkiye, markalaşmada yolun başında. Markalaşma ve marka olmada uzun zaman geçmesi lazım. Biz parayı görünce evlerimizi ayırıyoruz, dükkanlarımızı ayırıyoruz, böylelikle bir yere varamayız. Ne marka oluruz, ne de zengin oluruz.

Küresel mali bir kriz yaşadık. Bu kriz bize bir şey gösterdi. 'Zengin olan ülkelerin sorunu olmaz, onlar gemisini kurtarmıştır' anlayışının yanlış olduğunu gördük. Onlar krizi üretenler, yaşayanlar olmakla beraber, krizin mağdurları oldu. Bu anlamda da küresel olarak da birlik, beraberliğe fakirin de zenginin de ihtiyacı var. Herkesin birbirine destek olması lazım.''

Panalin açılış konuşmasını yapan Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Aydın Yalvaç ise bir ülkenin veya bir bölgenin kalkınması için hizmet üreten işletmeleri kuracak ve karlı bir şekilde işletecek girişimcilere ihtiyaç olduğunu ifade etti. Yalvaç, "Bu işletmelerin üretimi katlayarak büyümesi için kurumsallaşmaları, belirli yapı ve işleyişe kavuşarak markalaşmaları gerekmektedir.'' şeklinde konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş da markanın, ürünü çevreleyen ruh olduğunu belirttti. Bir markanın ürünlerinin tanıtıldığını, yaşadığını ve öldüğünü ifade eden Bektaş, "Bir markada şu soruları da yanıtlamak gerekir; biz kimiz veya bu marka kim, biz ne yapıyoruz veya bu marka ne yapıyor, ne önemi var veya bu marka neden var'' diye konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise zengin olmak isteniyorsa ve işsize iş bulmak isteniyorsa girişimci sayısının artırılması gerektiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, şöyle dedi: "Bunun için de elimizde kullanmadığımız müthiş bir potansiyel var kadın girişimciler. Kadın girişimcilerimizi özellikle ön plana çıkartarak genç kızlarımızın girişimci olması için teşvik ediyoruz. Benim isteğim, özellikle genç kızlarımızı girişimci yapmak üzere teşvik edin. Zengin olmanın yolu da buradan geçiyor.''

Ardından kürsüye gelen Erzincan Valisi Abdulkadir Demir; panele gelen herkese teşekkür ederken, yapılan toplantıların Erzincan için çok önemli olduğunu ifade etti. Demir; Türkiye'nin her yerinde başarılı insanların, başarılı şehirlerin başarıyı nasıl yakaladıklarının bir hikayesi olduğuna dikkat çekti. Vali Demir, "Bu hikayeler gösterdi ki başarıyı elde etmek istiyorsak o kentin bir büyüğü, önderi olması gerekli. Erzincan'ın bu konuda bir eksiği yok. Bu şehrin önderi var, bir büyüğü var bu şehrin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı var. Diğer bir unsur da şehrin birlikte hareket etmesi. Biz bunu Erzincan'da yaşıyoruz." dedi. (CİHAN)

Kaynak: CHA