Bakan Yıldırım, İzmir Çevre Yolu Çalışmalarını İnceledi

Bakan Yıldırım, İzmir Çevre Yolu Çalışmalarını İnceledi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Expo'nun Alınamamış Olmasına Rağmen İzmir'deki Alt Yapı Çalışmalarının Tüm Hızıyla Süreceğini Söyledi.

Bakan Yıldırım, İzmir Çevre Yolu Çalışmalarını İnceledi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, EXPO'nun alınamamış olmasına rağmen İzmir'deki alt yapı çalışmalarının tüm hızıyla süreceğini söyledi.

Çalışmaları süren İzmir çevre yolunun Sasalı'ya kadar olan bölümünü gezerek incelemelerde bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 51 kilometrelik çevre yolunun 40 kilometrelik kısmının tamamlandığını söyledi. Bakan Yıldırım, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun ile çevre yolunu gezdi, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında çevre yolunun tamamlanmasında gecikme olup olmadığı yönündeki soruya şöyle karşılık verdi: "Bu proje 20 yıllık bir proje. Bu sürenin 15 yılında çevre yolunun yüzde 50'si yapıldı, diğer 5 yıllık sürede de yüzde 50'si tamamlandı. Gecikme nereden kaynaklanıyor bunu siz düşünün." Çevre yolunun Çiğli'den Sasalı'ya kadar olan 9 kilometrelik kısmında 5 kavşak bulunduğunu belirten Yıldırım, bu bölümün hizmete açılmasıyla birlikte İzmir'in şehir içi trafik sorununun çözüme ulaşacağını söyledi. EXPO'nun alınamamış olmasına rağmen İzmir'deki alt yapı çalışmalarının tüm hızıyla süreceğini ifade eden Yıldırım, "İzmir'in şehir içi trafik sorunu bitecek. Körfezin bir ucundan diğer ucuna kadar çevre yolu bitsin istiyoruz. İzmirliler EXPO'yu alamadığı için üzülmesin. İzmir'deki bu alt yapı çalışmalarımız sürdükçe İzmir daha nice büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacaktır. EXPO olsun olmasın farketmez, hükümetimizin İzmir'e olan hizmeti devam edecek" dedi.

İstanbul-İzmir otoyolu için geçen günlerde ihale ilanına çıktıklarını belirten Bakan Yıldırım, bu projenin çok büyük bir proje olduğunu söyledi.

Çevre yolunun İzmir için önemini vurgulayan Yıldırım, İzmir'de bir an önce bu çevre yolu çalışmalarının bitirilmesine ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, "Mayıs sonuna kadar çevre yolunun Sasalı'ya kadar olan kısmını hizmete açacağız. Böylece sorun çözülmüş olacak. Daha sonra da Aliağa istikametinde planlama yapacağız'' dedi.

(EY-YK-HO-Y)