Bakan Yıldırım: "Gemi inşa sektöründe sipariş sayısı binin üzerine çıkarsa hedefi tutturduğumuzu söyleyebilirim"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Gemi inşaat sektöründe sipariş sayısı binin üzerine çıkarsa gerçek hedefi tutturduğumuzu söyleyebirim" dedi.

Bakan Yıldırım:

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Gemi inşaat sektöründe sipariş sayısı binin üzerine çıkarsa gerçek hedefi tutturduğumuzu söyleyebirim" dedi.

Bu arada, ulaştırma sektöründe arz fazlası olduğuna dikkat çeken Bakan Yıldırım, bunu dengelemek için 1973 modelin altındaki kamyonları yeni yılla birlikte bedelini vererek satın alacaklarını söyledi.

İzmir'de çeşitli ziyaretler ve açılışlara katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen ve Gani Müjde, Meriç Köyatası, Metin Kalkavan, Kemal Çolakoğlu gibi isimlerin konuşmacı olarak katıldığı 'Denizci Ünlülerimiz ve Denizcilik Sorunlarımız' konulu panele katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, denizcilikte henüz istenilen noktaya gelinmediğini söyleyen Bakan Yıldırım, "Gemi inşaat sektöründe sipariş sayısı binin üzerine çıkarsa gerçek hedefi tutturduğumuzu söyleyebirim" dedi.

Panele katılan konuşmacılar ise yatlardan alınan yüksek vergilerin diğer ülkelerin bayraklarını taşınmasına neden olduğuna dikkat çeken Yıldırım'dan düzenleme yapılmasını istediler.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen, 'Denizci Ünlülerimiz ve Denizcilik Sorunlarımız' konulu panele katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda denizcilikte altın yıllarını yaşadığına dikkat çeken Yıldırım, sektörün ilerleyen yıllarda da aynı hızla büyümeye devam etmesini beklediklerini belirterek denizciliğin hala istenilen seviyede olmadığının altını çizdi.

Türkiye'nin denizcilikte önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Yıldırım, "Gemi yapım sektöründe 2003 yılında 23. sıradaydık, şimdi 5. sıradayız. Gemi inşaat sektöründe sipariş sayısı binin üzerine çıkarsa bu alanda üç büyük ülke arasına girersek gerçek hedefi tutturduğumuzu söyleyebilirim" dedi.

Panele konuşmacı olarak katılan, aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu amatör ve profesyonel denizciler de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a sektörün sorunlarını anlattı. Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Türk Bayrağı taşıyan yatların yüksek vergi ödemek zorunda olduğunu bunu ödemek istemeyen yat sahiplerinin ise Yunanistan, İngiltere gibi yabancı ülke bayraklarını taşımak zorunda kaldığının altını çizdi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile sorunun çözümü için görüştüklerinin belirten Kalkavan, Unakıtan'ın kendilerine bu dönem yüksek vergiler konusunda yeni vergi düzenlemesi yapabileceklerini söylediğini kaydetti. Kalkavan, şöyle dedi: "Bakan Unakıtan, düzenlemenin seçim öncesi yapılması durumunda 'Ekmekten vergi alınırken zenginlere kıyak yapılıyor' şeklinde yorumlara sebep olabileceğini belirterek düzenlemeyi ertelediklerinisöyledi. Biz Unakıtan'ı ikna ettik, artık top sizde. Gölü atın."

Bakan Yıldırım, buna cevaben, "Zenginlerin vergisini indirdiniz, dar gelirliyi inlettiniz gibi siyasi söylemlere muhatap olmamak için bu konuda harekete geçemedik. Artık erteleme lüksümüz yok. Bu konu üzerinde çalışılıyor" şeklinde konuştu. Yıldırım, daha sonra AK Parti İzmir İl Başkanlığı'na giçerek partililerle kısa bir süre sohbet etti.

1973 MODELİN ALTINDAKİ KAMYONLAR YILBAŞINDAN İTİBAREN TOPLANACAK

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir programının son durağında İzmir Kara Nakliyeciler Sitesi'ni ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada, sektörde arz fazlası olduğuna dikkat çeken Yıldırım, bunu dengelemek için 1973 modelin altındaki kamyonları yeni yılla birlikte bedelini vererek satın alacaklarını söyledi. Bu şekilde ihtiyaç fazlası araçları devreden çıkararak arz talebi dengelemeye çalışacaklarını ifade eden Yıldırım, nakliyeciliği eziyet olmaktan çıkaracaklarını belirtti.

Yapılan denetimlerde İzmir'de 37 bin araca 1,5 milyon YTL ceza kesildiğini, kantar sayısının 2'den 14'e çıkarılacağını ve denetimlerin yoğunlaşacağını da ifade eden Yıldırım,

"Artık bu işten kaçış yok, herkes aynı şartlarda yarışacak. Artık cezayı sadece taşıyana değil taşıttırana da uyguluyoruz. Uygulamada bazı eksikliklerimiz var. Ancak zaman tanımamız lazım" diye konuştu.

Siteyi gezen Bakan Yıldırım'a bazı kamyon şoförleri, "Açız açız" diyerek bağırdı. Sadece büyük nakliye firmalarının sıkıntılarının anlatıldığını söyleyen bazı kamyon şoförleri, kendilerine söz verilmediğini belirterek, Bakan Yıldırım ile görüşmek istedi. Bu sırada, kısa süreli gerginlik yaşandı. Bakan Binali Yıldırım, şoförleri temsil eden 2 kişi ile görüşerek sorunlarını dinledi.