Bakan Yıldırım, Erzincan Tavuk Kombinası temel atma töreni katıldı

Bakan Yıldırım, Erzincan Tavuk Kombinası temel atma töreni katıldı

13.10.2013 17:35 | Son Güncelleme: 13.10.2013 17:35
Bakan Yıldırım, Erzincan Tavuk Kombinası temel atma töreni katıldı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım"Helal kesim yapılacak. Endişe etmeyeceğiz yediğimiz gıdaları helal olup olmadığını endişesi içerisinde olmayacağız" dedi

Bakan Yıldırım, Erzincan Tavuk Kombinası temel atma töreni katıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker;

"Bölgede ki 9 tane vilayetimizde, tavukçuluğu harekete geçirecek, tavukçuluğu canlandıracak" dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım

"Helal kesim yapılacak. Endişe etmeyeceğiz yediğimiz gıdaları helal olup olmadığını endişesi içerisinde olmayacağız" dedi

ERZİNCAN (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinası temel atma töreni düzenlendi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım; " 11 yıldır Türkiye'de hizmet ediyoruz. Başta sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve onun ekibi olarak bizler ülkemizi kalkındırmak, refahı milletimize ulaştırmak ve 2023 Cumhuriyet 100. yıl Türkiye'sini hazırlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. 11 yılda geldiğimiz nokta işte burada. 60 yılın biriken yapılmayan hizmetlerini teker teker gerçekleştirdik. Bu değişimi, bu gelişmeyi Erzincan'da görüyorsunuz, Diyarbakır'da görüyorsunuz, Kars'ta görüyorsunuz, Hatay'da görüyorsunuz, Kırklareli'nde görüyorsunuz, Yozgat'ta görüyorsunuz. Yani doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle 81 vilayetimiz 780 bin metrekarelik vatan toprağının her köşesinde hizmetlerimiz var. Çünkü bu hizmetlere milletimizin ihtiyacı var. Çünkü bu millet bunu çoktan hak ediyor. Değerli hemşerilerim tarımda ve hayvancılıkta çok büyük gelişmeler oldu. Bakın 10 sene önce tarım ve hayvancılık ihracatımız sadece 4 milyar dolardı şimdi 16 milyar doları geçti. Dört karttan fazla artış var. Çiftçimize, hayvancılığa yapılan destek 2003'den önce 2 milyarın altında 1 milyar 800 milyondu. Şimdi ne kadar? 10 milyar. 5 kattan fazla artış. İşte artış burada. Bununla bitiyor mu yok. Bugün Türkiye tarımda hayvancılıkta Avrupa'nın bir numarası. Dünyada da 7. sıraya yükseldi. Önce ne kadardı? 11. sıradaydı. 2003'den önce dünyada 11. sıradaydı şimdi 7. sırada. Avrupa'da bir numara. Tarım ve hayvancılık geri gidiyor, desteklenmiyor diyenlere rakamların diliyle cevap veriyorum. İşte böyle hangi alana giderseniz gidin hiç fark etmiyor. Ulaşıma gidin aynı, sağlığa gidin aynı, eğitime gidin aynı, sosyal politikalara. AK Parti hükümeti kalkınmanın yanı sıra sosyal kalkınmayı da gerçekleştiren bir iktidardır. Toplam sosyal desteklerimizin tutarı 3 milyar lira civarındaydı yani 3 katrilyonda. Bugün 23 katrilyon. Ne kadar? Nerdeyse 7, 8 katı bulmuş" diye konuştu.

Bakan Yıldırım ; "Yılda 10 milyon kesim yapılacak ama burada hassasiyetlerimizi de göz arda etmiyoruz. Dinimizin, inancımızın hassasiyetleri de bu kesim hanede dikkate alınıyor. Helal kesim yapılacak. Endişe etmeyeceğiz yediğimiz gıdaları helal olup olmadığını endişesi içerisinde olmayacağız. İcabında buradan yurt dışına da İslam ülkelerine de ihracat yapılacak. Bunlar çok önemli şeyler. Bu hassasiyetler eskiden çok dikkate alınmazdı. Bunlar bile helal gıda üretiyorsunuz diye, helal kesim yapıyorsunuz diye irtica sebebi sayılıyordu, ihtilal şartlarından biri olarak görünüyordu. Türkiye bu dönüşümü yaşadı Elhamdülillah" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Birdal, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır butona basarak Erzincan Tavuk Kombinesinin temelini attılar.

Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e fahri hemşerilik beratı verdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bakan Yıldırım, Erzincan Tavuk Kombinası temel atma töreni katıldı - Erzincan
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 12:50:34. #1.15#
title