Bakan Yıldırım'dan Kadınlara Karanfilli Kutlama - Haberler
Haberi Paylaş

Bakan Yıldırım'dan Kadınlara Karanfilli Kutlama

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Bakan Yıldırım'dan Kadınlara Karanfilli Kutlama

Eurasia Rail.2.Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Sistemler Fuarı İstanbul Fuar Merkezinde açıldı.

Yıldırım DEMİRYOLLARINDAKİ HEDEFİ AÇIKLADI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haber leşme Bakanı Binali Yıldırım,

"Hedefimiz demiryolu ağını 26 bin kilometreye yükseltmek"

"Bulgaristan ile 2014'e kadar tamamlanacak ve kuzeybatıya gidecek hat Edirne'den Kars'a oradan Tiflis'e oradan Bakü'ye ve Orta Asya'ya uzanacak bu ulaşım koridoru, raylı sistem, İstanbul boğazının altından iki kıtayı birleştiren Marmara Projesiyle en önemli ulaşım demiryolu koridorunu oluşturacaktır"

Eurasia Rail. 2. Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Sistemler Fuarı İstanbul Fuar Merkezinde açıldı. Açılışa Ulaştırma, Denizcilik ve Haber leşme Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karamani Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Ivaylo Moskovski ve diğer davetliler katıldı.

BAKAN'DAN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Bakan Binali Yıldırım sözlerine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak başladı. Yıldırım, "Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü . Bu vesileyle dünya kadınlarına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Gelecekte daha güzel daha fazla eğitilmiş daha fazla iş gücüne katılmış demokratik ve özgür bir dünya için dünya kadınlarımızın bu önemli gününü tebrik ediyorum " dedi.

" HEDEFİMİZ DEMİRYOLU AĞINI TOPLAM 26 BİN KM'YE YÜKSELTMEK "

Bakan Yıldırım, konuşmasında demiryolu projelerinden de bahsetti. Yıldırım, "Bulgaristan ile 2014' e kadar tamamlanacak ve kuzeybatıya gidecek hat Edirne'den Kars'a oradan Tiflis'e oradan Bakü'ye ve Orta Asya'ya uzanacak bu ulaşım koridoru, raylı sistem, İstanbul boğazının altından iki kıtayı birleştiren Marmara Projesiyle en önemli ulaşım demiryolu koridorunu oluşturacaktır. 1.5 milyar nüfus 25 trilyon ekonomik büyüklüğe sahip bu coğrafya demiryollarıyla otoyollarıyla iletişim yollarıyla doğu batı medeniyetlerini birbirleriyle buluşturan önemli bir kavşak noktası olmaya devam ediyor " dedi.

Bakan Yıldırım, yatırımların devam edeceğini belirterek, "Önümüzdeki 10 yıl içinde bu bölgede demiryolu sektörüne yapılacak yatırım miktarı 150 milyon dolar olarak hesaplanmıştır. Bu şu anlama geliyor. Gerek demiryolu alt yapısı gerek üst yapısı gerekse yeni teknolojiler ve demiryolu sanayisine yönelik daha fazla yatırım daha fazla işbirliği ülkeler için refah daha fazla kalkınma olacaktır. Son 9 yılda demiryollarıyla ilgili başlatılan projelerin tutarı 40 milyar lirayı aşmıştır. Bugüne kadar projeleri gerçekleştirmemiz 25 milyarı bulmuştur. Gelecek 10 yıl içinde hedefimiz mevcut yatırımlara 30 milyar dolarlık yeni demiryolu yatırımı ilave etmek suretiyle yüksek hızlı demiryolu ağımızı 10 bin kilometreye konvansiyonel demiryolu ağımızı da 4 bin kilometre artırmak suretiyle toplam 26 bin kilometreye yükseltmek olacaktır " diye konuştu.

" DEMİRYOLLARI DAHA DA GELİŞTİRİLMELİ "

Yıldırım, "Kafkas, Orta Asya, Uzakdoğu coğrafyasından Avrupa'ya Ortadoğu'ya ve Afrika'ya bağlayacak alt yapıyı eksiksiz olarak tamamlamak üzereyiz. Bu yüzden Bulgaristan gibi komşularımızla olan bağlantıları gerek karayolu gerek demiryolu gerek hava bağlantılarını güçlendirmeye devam edeceğiz " dedi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, açılışı yapılan fuarın hayırlı olmasını diledi. Bulgar Ulaştırma Bakanı İvaylo Moskovski de açılış öncesi bir konuşma yaptı. Moskovski, " Beş ulaşım koridoru Bulgaristan sınırları içinden geçmektedir. Bu koridorların ülkemizden geçiyor olması ülkemizi Avrupa için de önemli hale getirmiştir. Türkiye ile gelişen ilişkilerimiz açısından bakıldığında bu koridorların önem kazandığını görmekteyiz. Bu gelişmeler ışığında demiryollarının daha da geliştirilmesi gerekmektedir " dedi.

BAKAN YILDIRIM'DAN KADINLARA KARANFİLİ KUTLAMA

Konuşmaların ardından Bakan Binali Yıldırım fuarın açılışını yaptı. Fuarın açılışı sonrası bir süre fuarı gezen Yıldırım, bu sırada elindeki karanfilleri kadın gazetecilere ve fuarda görevli kadınlara dağıttı. Yıldırım, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Standları dolaşan Bakan Yıldırım firma temsilcileriyle sohbet de etti. Fuara 20 ülkeden yabancı ve yerli 200'e yakın firma katılıyor. Açılışını Bakan Binali Yıldırım'ın yaptığı fuar 10 Mart'ta sona erecek.

Bakan Yıldırım'dan Kadınlara Karanfilli Kutlama

Bakan Yıldırım'dan Kadınlara Karanfilli Kutlama

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri