Bakan Yıldırım Almanya'da

Bakan Yıldırım Almanya'da

Uluslararası Taşımacılık Forumu'na (Itf) Katılmak Üzere Almanya'da Bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin 2009 Yılı Mayıs Ayı Sonuna Kadar Foruma Başkanlık Yapacağını Söyledi.

Bakan Yıldırım Almanya'da

Uluslararası Taşımacılık Forumu'na (ITF) katılmak üzere Almanya'da bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin 2009 yılı Mayıs ayı sonuna kadar foruma başkanlık yapacağını söyledi.

Almanya'nın Leipzig kentinde, 53 ülke ulaştırma bakanının hazır bulunduğu foruma katılan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yarın yapacağı açılış konuşmasının ardından, foruma katılan bakanlara bir sunum yapacak. Almanya'nın başkenti Berlin'de basın mensuplarına forum ve temaslarıyla ilgili bir açıklama yapan Yıldırım, "Uluslararası Taşımacılık Forumu 53 ülkenin ulaştırma bakanlarının bir araya geldiği ve 2 yılda bir tekrarlanan bir forum. Bugünkü toplantıyla birlikte Türkiye, 2009 yılının Mayıs ayı sonuna kadar forumun başkanlığını Finlandiya'dan devralacak. Bu çerçevede bölgesel bir toplantı yapacağız. Teknik komitelerde işlenecek uluslararası taşımacılıkla ilgili konuları üye ülkelere sunacağız. Bizim dönemimizde ana tema küreselleşme ve taşımacılık alt yapısı olacak. Bu yılın teması da taşımacılık ve enerji. İklim değişikliğine bağlı olarak enerjinin taşımacılık üzerindeki etkileri 2 gün boyunca çeşitli panellerde uzmanlar ve kamu görevlilerinin iştiraki ile tartışılacak.

Bende yarın bakanlar toplantısında bu çerçevede bir konuşma yapacağım" dedi.

Konuşmasında iklim değişimi, çevreye etkileri gibi konuları ele alacağını ifade eden Bakan Yıldırım, ayrıca taşımacılığın çevre dostu haline getirilmesi için Türkiye tarafından yapılan çalışmaları da aktararak, bu alandaki fikir alışverişinin önemi üzerinde duracağını vurguladı. Yıldırım, "Sadece bakanlıklardan oluşan bir forum olan Uluslararası Taşımacılık Forumu'na 2006'dan itibaren sektör temsilcileri de dahil oldu. Esasen bu OECD'nin altında çalışan ve süreklilik arz eden bir organizasyon. Bu çerçevede taşımacılık ilişkileri içinde olduğumuz organizasyonlarla ikili görüşmelerimiz var. Litvanyalı meslektaşımla bir araya geleceğiz. İkili konuları ve bölgesel işbirliğini dile getireceğiz" diye konuştu.

ALMAN DEMİRYOLLARI İLE İLİŞKİLER Alman Demiryolları ile Türkiye Devlet Demir Yolları (TCDD) arasındaki irtibatın birkaç yıldır sürdüğüne işaret eden Yıldırım, bunun eşleşme çalışması şeklinde olduğuna işaret etti. Yıldırım, "Alman Demiryolları ile yaklaşık 3 buçuk seneden beri bir çalışma içerisindeyiz. Bu çalışmanın esası, Avrupa Birliği çerçevesinde bir eşleşme projesi geliştirmek" şeklinde konuştu.

Alman Demir Yolları'nın yeniden yapılanmasını model alarak, TCDD için de yeniden yapılanma modeli geliştirilmesinin söz konusu olduğunu ifade eden Yıldırım, "TCCD uzmanları, Alman tecrübesini incelediler ve karşılıklı bu konuyu olgunlaştırdılar. Hızlı trenin Ankara-Eskişehir etabı tamamlandı. Alman Demir Yolları ile TCDD'nin müşterek yapacağı çok iş var. Bunlar adım adım, karşılıklı iki kuruluşun ortak çalışmalarıyla devam ediyor" dedi.

Almanya Ulaştırma Bakanı Wolfgang Tiefensee ile de bir çalışma yemeği yiyeceğini belirten Yıldırım, "Gerek Almanya-Türkiye, gerekse ulaştırma konusundaki işbirliği ilişkilerimiz ayrıca ITF'nin geleceği ile ilgili görüş alışverişinde bulunma imkanımız olacak. Yarın Bulgaristan, Hollanda ve Ukrayna bakanları ile de üçlü görüşmelerimiz olacak" ifadelerini kullandı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Almanya'daki temaslarını tamamlayarak cuma günü Türksat 3A uydusunu uzaydaki yerine göndermek üzere Fransız Guyanası'na gidecek.

(SE-OYK-OYK-ÖZ-D)

Kaynak: İHA