Bakan Yazıcıoğlu'nun Almanya Temasları

Bakan Yazıcıoğlu'nun Almanya Temasları

Devlet Bakanı M. Sait Yazıcıoğlu, Almanya'daki Temasları Kapsamında Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (Uetd) ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ni (Ditib) Ziyaret Ederek, Türklerin Entegrasyonla İlgili Sıkıntılarını Dinledi.

Bakan Yazıcıoğlu'nun Almanya Temasları

Devlet Bakanı M. Sait Yazıcıoğlu, Almanya'daki temasları kapsamında Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ni (DİTİB) ziyaret ederek, Türklerin entegrasyonla ilgili sıkıntılarını dinledi.

Solingen faciasının 15. yılı nedeniyle Almanya'da bulunan Devlet Bakanı Yazıcıoğlu, UETD'yi ziyaret ederek Avrupalı Türklerin entegrasyonunda yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi aldı. Bakan ve beraberindeki heyet, Avrupalı Türklere uygulanan ayrımcılık ve işsizlikten kaynaklanan sıkıntılar üzerinde durdu. UETD merkezinde bu konu hakkında kısa bir brifing alan Bakan Yazıcıoğlu, başta eğitim ve işsizlikle olmak üzere, sorunların çözülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Yazığcıoğlu, ayrımcılık ve entegrasyon konularındaki çalışmalarından dolayı UETD'yi takdirle karşıladı. Daha sonra yapılan toplantıya katılan T.C. Köln Başkonsolosu Kemal Demirci, T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Hakan Olcay, Bakan Yazıcıoğlu'nun danışmanları, DİTİB Genel Başkanı Sadi Arslan ve beraberindeki heyet, UETD Genel Başkanı Süleyman Arslan ve Genel Sekreter Salih Altınışık, Üniversiteliler ve Akademisyenler Başkanı Saffet Uçar, Genel Muhasip Süleyman Çelik, Ar-Ge Başkanı Bayram Keskin, Mali ve İdari İşler Bakanı Bülent Aydın, UETD Avrupa Entegrasyon Araştırmaları Akademisi Başkanı Dr. Yılmaz Bulut ve Genel Merkez Danışmanları, Avrupalı Türklerin entegrasyon ve işsizlikten doğan sıkıntılarına çözüm aradı.

Yazıcıoğlu, merkezi Almanya'nın Köln kentinde bulunan DİTİB'i de ziyaret ederek, yetkililerden çalışmaları hakkında bilgi aldı. Berlin Din Hizmetleri Müşaviri ve DİTİB Genel Başkanı Sadi Arslan ile görüşen Yazıcıoğlu, 15 yıl önce var olan sorunların 15 yıl sonra da devam ettiğini duymaktan üzüntü duyduğunu söyledi. Bakan Yazıcıoğlu, "Entegrasyon kelimesini gittiğim her yerde duydum. Demek ki hala entegre olamamışız. Bu ülkede dil öğrenmeli, toplumla iç içe yaşamalı, meslek öğrenmeliyiz. Biz kendi adımıza düşen görevlerimizi yerine getirmeliyiz. Ancak cami köşelerinden çıkmaz, toplum içine girmezsek entegre olamayız. Mevcutla yetinmek, hızla değişen dünyada ihtiyaçlara cevap vermiyor. Bina yapmakla iş bitmiyor. Hizmeti nasıl vereceğimiz de önemli. Binaları kullanışlı hale getirmek çok daha önemli" dedi.

Almanya'daki göç yasasının neden olduğu bazı aksaklıkları da yakından takip ettiklerini belirten Yazıcıoğlu, bu konuda Alman yetkililerle sürekli temas halinde olduklarına dikkat çekti.

(OS-OYK-OYK-ÖZ-D)