Bakan Yazıcı: "Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, Türkiye kesiti olmasının yanısıra demokratik bir yapı arz ediyor"

Bakan Yazıcı: "Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, Türkiye kesiti olmasının yanısıra demokratik bir yapı arz ediyor"

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nın parti yandaşlarınca istila edildiği yönündeki iddialara yanıt verdi. Hayati Yazıcı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nı Türkiye kesiti olarak nitelerken, söz konusu kurumlarda il ve ilçe seviyesindeki tüm resmi kuruluşların temsilcilerinin yer aldığını açıkladı.

Bakan Yazıcı:

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nın parti yandaşlarınca istila edildiği yönündeki iddialara yanıt verdi. Hayati Yazıcı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nı Türkiye kesiti olarak nitelerken, söz konusu kurumlarda il ve ilçe seviyesindeki tüm resmi kuruluşların temsilcilerinin yer aldığını açıkladı.

Yazıcı, vakıfların demokratik bir yapı arz ettiğini belirtirken, felsefi inanç, coğrafi bölge, etnik unsur da dahil olmak üzere hiçbir şekilde ayrımda bulunmadıklarını söyledi.

AK Parti İl Sosyal İşler, AK Parit İl Kadın ve Gençlik Kolları Sosyal İşler, Özürlüler Koordinasyon Merkezi ve Yaşlılar Koordinasyon Merkezi'nin düzenlediği toplantıya Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, ünlü tiyatrocular Süheyl ve Behzat Uygur katıldı.

Çok sayıda milletvekilinin hazır bulunduğu toplantıda söz alan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Yazıcı, AK Parti iktidarının ilk döneminde sosyal alanda yapılan icraatları anlattı. Demokratik toplumlarda devlete yüklenen görevler, ödevler olduğuna dikkat çeken Hayati Yazıcı, devletin sosyal fonksiyonunu icra etmesinin hayati olduğuna işaret etti.

Yazıcı, Sosyal Devletin hayatın her aşamasına, toplumun her kesimine yansımasının önemli olduğunu ifade etti. Devletin sosyal fonksiyonlarını AK Parti'nin hayata geçirdiğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Yazıcı, "Esasında Sosyal Devlet'i hep sol dile getirir, ancak ülkemize baktığımızda bunun aksini görüyoruz. Türkiye'de muhalefet yapılan her şeyi eleştiriyor, ancak somut bir planları, uygulamaları yok" dedi.

AK Parti'nin Türkiye'nin, milletin partisi olduğu için sosyal projeleri somut hale getirdiğini aktaran Hayati Yazıcı, "Birileri, AK Parti'nin seçim sürecinde devlet kaynaklarını kullandığını iddia etti. Yardımları bu çerçevede yaptığımızı ileri sürdü. Bilmedikleri bir şey vardı ki, AK Parti, bu yardımları her zaman yapıyordu" diye konuştu.

"SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKIFLARI, TEMEL İHTİYAÇLARI SAHİPLERİNE ULAŞTIRAN DEMOKRATİK BİR YAPIYA KAVUŞTU"

AK Parti'nin ilk döneminde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nı yasayla Genel Müdürlük haline getirdiğini söyleyen Bakan Yazıcı, bu uygulamanın kurumsallaşmaya ve planlamaya verdikleri önemi gösterdiğini ifade etti.

Önceki günlerde TBMM'de birilerinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'ne bağlı vakıfları parti yandaşı olmakla suçladığını belirten Yazıcı, "Bu Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarında görev alan heyetler kimlerden oluşuyor. İller seviyesinde Vali, hangi partiden olursa olsun Belediye Başkanı, İl Müftüsü, Defterdar, İl Milli Eğitim Müdürü gibi kimselerden meydana geliyor. İlçeler seviyesinde Kaymakam, Belediye Başkanı ve muhtelif birimlerin temsilcilerinden oluşuyor" şeklinde konuştu.

Vakıfların Türkiye kesiti olduğunun altını çizen Hayati Yazıcı, temel ihtiyaçları sahiplerine ulaştıran, demokratik bir yapı kurduklarını kaydetti. Bakan Yazıcı, Aile, Sağlık, Eğitim ve Özürlülere yönelik yardımların yanı sıra Özel Alanlara Yönelik Yardımlar ve Destekleme Yardımları'ndan söz etti. AK Parti'nin tüm politikalarının temelinde insanın yattığına dikkat çeken Hayati Yazıcı, sosyal ve ekonomik politikalarda bireyin esas alındığını vurguladı.

"FELSEFİ İNANÇ, MEZHEP, ETNİK MENŞEİ VE COĞRAFİ BÖLGE İTİBARİYLE KİMSEYE AYRIMDA BULUNMADIK"

"Biz doğulu ve batılı, kuzeyli ve güneyli ayrımına gitmedik, Türkiye'ye önem verdik." diyen Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Yazıcı, söz konusu yardımları yaparken coğrafi bölgelere göre ayrım yapmadıklarını dile getirdi. Felsefi inanç, mezhep, etnik menşei itibariyle kimseye ayrımda bulunmadıklarını bildiren Yazıcı, kandisini nasıl tanımlarsa tanımlasın her insanın ihtiyaçlarına cevap vermenin kendileri için görev olduğunu belirtti.

Hayati Yazıcı, AK Parti'nin iktidarları döneminde Anayasa'da ifadesini bulan Sosyal Devlet olgusunu hayata geçirdiğini, zenginleştirdiğini sözlerine ekledi.

Toplantı çerçevesinde konuşan AK Parti Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Nükhet Hotar Göksel ise, AK Parti'nin sosyal hizmetlerine 2'nci döneminde tecrübeleri ışığında devam edeceğini söyledi. Sosyal çalışmaları kapsamında birey birey, ev ev ziyaretlerde bulunacaklarını dile getiren Göksel, Başbakan Erdoğan'ın "Sıkamadığımız el, çalamadığımız kapı bizim değildir." sözü doğrultusunda çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Toplantıya katılanları sözleriyle zaman zaman güldüren Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler, sanatlarıyla toplumu güldürmeyi amaçladıklarını, bunu ömürleri vefa ettikçe yapacaklarını söylediler. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın sanatçılara önem vermesinin güzel olduğunu dile getiren Behzat Uygur, "Yıllar önce, Başbakan Erdoğan, Murat Kekilli'ye sarıldı aslında tüm sanatçılara sarıldı." dedi.

Devletin özel tiyatrolara yardım yapmasına karşı olduklarını belirten Uygur, "Tiyatroların yıkılmasına da karşıyız. Ne kadar tiyatro yapılırsa seyirci o kadar mutlu olur" diye konuştu.