Bakan Yazıcı: Kooperatifçilik Sektörü Bilimsel Temeller Üzerinde Yükselecek - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Bakan Yazıcı: Kooperatifçilik Sektörü Bilimsel Temeller Üzerinde Yükselecek

Bakan Yazıcı: Kooperatifçilik Sektörü Bilimsel Temeller Üzerinde Yükselecek
ANKA - Haberler | Ekonomi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kooperatifçilikle ilgili yüksek lisans ve doktora tezlerine destek projesini başlattıklarını belirterek, gerekli şartları taşımaları halinde tez sahiplerine, yüksek lisans tezleri için 3 bin TL, doktora tezleri için de 10 bin TL tutarında maddi destek verileceğini bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kooperatifçilikle ilgili yüksek lisans ve doktora tezlerine destek projesini başlattıklarını belirterek, gerekli şartları taşımaları halinde tez sahiplerine, yüksek lisans tezleri için 3 bin TL, doktora tezleri için de 10 bin TL tutarında maddi destek verileceğini bildirdi. Bakan Yazıcı, kooperatifçiliğin bilimsel temeller üzerinde yükseleceğini vurguladı.

Bakan Yazıcı yaptığı yazılı açıklamada kooperatifçiliğin önünü açmak, daha etkin ve verimli bir yapıyla sektörü geleceğe hazırlamak için akademik eserlerin sayısının artırılması gerektiğini belirterek, bu amaçla Bakanlık ile kooperatif üst kuruluşları arasında protokoller imzalandığını ifade etti. Yazıcı, kooperatifçilikle ilgili yüksek lisans ve doktora tezlerine destek projesini başlattıklarını vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna tanıtılan "Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı" kapsamındaki hedeflere emin adımlarla ilerlendiğini belirten Yazıcı, bu kapsamda, kooperatifçilikle ilgili olarak hazırlanan yüksek lisans ve doktora tezlerine sağlanacak maddi desteklerle sektörle ilgili yapılacak akademik çalışmaların sayısının ve niteliğinin artırılmasının hedeflendiğini dile getirdi. Bakan Yazıcı, kooperatifçiliğin bilimsel temeller üzerinde yükseleceğini vurguladı.

-"DÜNYADA KOOPERATİFLERİN ÖNEMİ ARTIK DAHA İYİ ANLAŞILIYOR"-

Kooperatifçiliğin en önemli ilkelerinin "eğitim, öğrenim ve bilgilendirme" olduğuna dikkat çeken Yazıcı, "Dünyada kooperatiflerin önemi artık daha iyi anlaşılmaktadır. Kooperatifler bir yandan ortaklarının sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılarken diğer yandan da toplumun genelini önemseyen işletmeler olarak her alanda varlıklarını göstermektedirler" ifadelerini kullandı.

Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı'nın 17 Ekim 2012 tarihinde mükerrer Resmi Gazetede yayımlandığını hatırlatan Yazıcı, Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü'nün önderliğinde kooperatif üst kuruluşlarının katkılarıyla yürütülen çalışmalar sonucunda, kooperatifleri geleceğe hazırlamak amacıyla, kooperatifçilikle ilgili akademik çalışmaların desteklenmesine ilişkin bir sistem kurulduğunu bildirdi.

-MADDİ DESTEK-

Kooperatifçilik alanında daha fazla yüksek lisans ve doktora çalışması yapılması bakımından, üniversitelerce kabul edilmiş kooperatifçilikle ilgili yüksek lisans ve doktora tez sahiplerine, gerekli şartları taşımaları halinde, yüksek lisans tezleri için 3 bin TL, doktora tezleri için de 10 bin TL tutarında maddi destek verileceğini belirten Yazıcı, bu destekten kooperatifçilikle ilgili akademik çalışma yapan herkesin yararlanabileceğini vurguladı.

Bakan Yazıcı'nın yaptığı açıklamaya göre proje kapsamında tezlere destek verecek kooperatif birlikleri ve merkez birlikleri şöyle:

"- S.S. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği

- S.S. Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği

- S.S. Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği

- S.S. Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği

- S.S. Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği

- S.S. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği

- S.S. Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği

- S.S. Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği."

-DESTEK İÇİN KOOPERATİFÇİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NE BAŞVURULACAK-

Açıklamaya göre desteklerden yararlanabilmek için Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü'ne başvurulacak. Başvuru süresi, şartları, istenen belgeler ve diğer bilgiler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü'nün "koop.gtb.gov.tr" internet adresinde yayınlanan ilandan takip edilebilecek.

-TÜRKÇE TEZLER DESTEKLENECEK-

2013 yılı ve sonrasında üniversitelerin yüksek lisans veya doktora tez jürisi tarafından kabul edilen kooperatifçilikle ilgili Türkçe yazılmış tezler desteklenecek.

ANKA - Ekonomi Haberleri

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye, Ekonomi, Haber

title