Bakan Veysel Eroğlu 37 Tesisin Açılışı Yaptı

Bakan Veysel Eroğlu 37 Tesisin Açılışı Yaptı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, birlik, beraberlik ve kardeşliği sağlayarak, Türkiye'yi bölmek isteyenlerin oyununa gelmeyeceklerini söyledi.

Bakan Veysel Eroğlu 37 Tesisin Açılışı Yaptı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, birlik, beraberlik ve kardeşliği sağlayarak, Türkiye'yi bölmek isteyenlerin oyununa gelmeyeceklerini söyledi. Eroğlu, "Onların tam 250 yıldır planladıkları oyun gayet basit; böl, parçala, yut. Ama onların bu oyunlarını sürekli bozacağız. İnşallah beraberliğimizi çok daha güçlendireceğiz. Çünkü hepimiz diyoruz ki; 'tek vatan' diyoruz. 'Tek bayrak' diyoruz, 'tek millet' diyoruz, 'tek devlet' diyoruz. Bundan asla fedakarlık edemeyiz. İnşallah emin adımlarla hedefe yürüyeceğiz." dedi.

Veysel Eroğlu, Tokat'ın Turhal ilçesine bağlı Yazıtepe beldesinde yaptırılacak Yazıtepe Turhal Barajı ile 4 adet taşkın koruma tesislerinin temel atma ve Turhal Kule'nin açılış törenine katıldı.

Yeni yapılan Turhal Kule Düğün Salonu'ndaki törende konuşan Bakan Eroğlu, bazı hususların unutulduğunu belirterek, platformda bulunan panoda düzeltmeler yaptı. Turhal'a 36 tesisinin açılışını yapmak üzere geldiklerini belirten Eroğlu, panoya, Turhal Belediyesi tarafından yaptırılan kuleyi de ekleyerek açılacak tesis sayısını 37'ye çıkardı. Eroğlu, Turhal Barajı'nın ismini de 'Yazıtepe Turhal Barajı' şeklinde düzeltti.

Ezan okunması üzerine konuşmasına ara veren Eroğlu, ezanın ardından konuşmasına devam etti. Barajın yapılacağı Yazıtepe beldesindeki vatandaşları canlı bağlantı ile selamlayan Eroğlu, Turhallılara Başbakan Erdoğan'ın Erdoğan'ın selamını iletti.

AK Parti döneminde yapılan hizmetlerden bahseden Eroğlu, "Bu coğrafya gerçekten çok çetin bir coğrafyadır. Tarihe baktığımız zaman hep geçit noktaları, koridoru olmuş. Dolayısıyla burada ayakta kalmanın yolu son derece güçlü olmaktan geçiyor. Güçlü olmak, çok daha büyük bir Türkiye'yi inşa etmek, büyük hedeflerimize kilitlenerek hepsini birebir gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu yüzden Başbakanımız gerçekten büyük hedefler koydu. Şunu unutmayalım büyük olmayan milletler tarih sahnesinden silinir. Bizim de millet olarak büyük hedeflerimiz var. Bir kere 26. sıradan aldığımız ekonomiyi dünyada 16. sıraya yükselttik. Ama size soruyorum 16. sırada olmak bizim gibi büyük bir millet olarak sizleri tatmin ediyor mu? Tatmin etmiyor. Dolayısıyla herkes diyor ki; 'Biz mutlaka daha büyük noktalarda olmamız lazım' diyor. Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'yi 2023 yılından önce dünyada en büyük 10 ekonomi arasına sokmayı hedeflediklerini kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti: "Ekonomimizi Avrupa'da birinci ya da ikinci sıraya yükselmek ve GSMH'yi büyütmek kişi başına en az 25 bin dolarlık milli hasıla ve 500 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. Dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmek hedefimiz var. Turhal, Tokat, Türkiye hazır. İnşallah bu maksatla hep birlikte çalışacağız." ifadelerini kullandı.

"BÜYÜK DÜŞÜNEREK 58 VİLAYETİN SU SORUNUNU HALLETTİK"

Büyük düşünmelerinin sayesinde 58 vilayetin su sorunun kökünden hallolduğunu belirten Eroğlu, İstanbul'un sorunun 2071 yılına kadar çözüldüğünü dile getirdi.

DSİ'nin yaptığı çalışmalarla baraj ve ıslah çalışmaları ile Orman Genel Müdürlüğü'nün ağaçlandırma faaliyetlerini de anlatan Eroğlu, "Ben geçen sene 14 Eylül'de 16 müjde vermiştim. Bu sefer 51 müjdeyle geldim. Niye 51 müjdeyle geldik? Çünkü Tokat'a gelirken eli boş gelmek caiz değil. Geçen sefer sayın vekillerim dedi ki 'heybeniz dolu gelsin' Tamam geçen sefer heybem dolu geldi. Ama bu sefer heybe almadı TIR'la geldik. Bu müjdelerin toplam bedeli tam 235 milyon TL." diye konuştu.

Bakan Eroğlu, daha sonra sahneye davet ettiği STY İnşaat'ın sahipleri Salih Turan Yeşilbaş ve Murat Yeşilbaş'tan barajın 31 Aralık 2017 tarihinde saat 10.59'da tamamlanmasını istedi. Firma sahiplerinden bir dakikalık gecikme halinde 18 derslikli bir okul yaptırma sözü alan Eroğlu, taahhütnameyi kendisi de imzaladı.

Sahneye davet ettiği protokol üyeleriyle şantiye alanındaki Vali Yardımcısı Sinan Başak ile canlı bağlantıda konuşan Eroğlu, protokol üyeleriyle butona basarak barajın temelini attı.

Eroğlu ve beraberindekiler ardından Turhal Kulesi'nin de içinde bulunduğu 37 tesisisin toplu açılışını gerçekleştirdi. Törenin sonunda Turhal Belediye Başkanı Ali Gözen Bakan Eroğlu'na bir plaket verdi. Turhal'a yapılan Kulenin ilçenin çehresini değiştirdiğini belirten Bakan Eroğlu temeli atılan baraj için ise şöyle konuştu: "Hasretle beklenen bir barajdı, Tokat'n Turhal'ın ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Sadece çiftçilerimize yılda yaklaşık olarak 26 milyon lira ilave gelir sağlayacak. Bu temel atma törenimiz Turhal için ve Tokat için bir Milat olacaktır. İlçemize ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum."

Törene Bakan Eroğlu'nun yanı sıra Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, AK Parti Tokat milletvekilleri Zeyid Aslan, Dilek Yüksel, Turhal Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu, Turhal Belediye Başkanı Ali Gözen ile çok sayıda davetli de katıldı.