Bakan Unakıtan: "Kapatma Davası Ekonomide Durgunluğa Sebep Oldu"

Bakan Unakıtan: "Kapatma Davası Ekonomide Durgunluğa Sebep Oldu"

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, AK Parti İçin Açılan Kapatma Davası Sonrasında Yaşanan Siyasi Belirsizliğin Ekonomide Durgunluğa Sebep Olduğunu Belirtti.

Bakan Unakıtan:

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, AK Parti için açılan kapatma davası sonrasında yaşanan siyasi belirsizliğin ekonomide durgunluğa sebep olduğunu belirtti.

Eşi Ahsen Unakıtan'la birlikte sürpriz bir ziyaretle Bursa'ya gelen Maliye Bakan Kemal Unakıtan, Bursa Vergi Dairesi'nde Gelir İdaresi Başkanı Mehmef Akif Ulusoy, Bursa Deftardarı Metin Otak ve Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydan'dan bilgi aldı.

Bursa Vergi İdaresi'nde Bursa ekonomisi hakkında bilgi aldıktan sonra çıkışta gazetecilerin sonrularını yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Vergi Dairesi Başkanlığı'nı ziyaret etmek için Bursa'ya geldiğini belirterek, "Türkiye'de 29 tane vergi dairesi başkanlığı var. Bursa Vergi Dairesi Başkanlığıda bunların en önemlilerinden bir tanesi. Bu nedenle zaman zaman vergi dairesi başkanlıklarına gidiyorum. Onların performansları hakkında bilgiler aldım. Biz bütün giderlerini vergi gelirlerinden karşılayan bir ülkeyiz. Dolayısıyla buradaki vergi dairesinide ziyaret edip bilgiler aldım. Buraya gelirken gelir idaresi başkanımızla beraber geldik. Yani bunların hepsinin amiri ile geldik ve burada da faydalı bir toplantı yaptık" dedi.

"KAPATMA DAVASI EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ"

Son zamanlarda yaşanan siyasi belirsizliklerden dolayı ekonomide durgunluklar göze çarptığını ifade eden Bakan Unakıtan, buna rağmen, ilk çeyrekte büyümenin yüzde 6.6 çıktığını ifade etti.

Unakıtan, "Bu da bir ülke için fevkalede önemli bir ekonomik gösterge oluyor. Ayrıca enflasyonda düşme yaşandı bu ay. Yine bütçemiz fazla verdi. Bunlar hep ekonomi için iyi şeyler ama bu arada cari açığımız var. Buda bütün dünyada yaşanan petrol krizinden dolayı enerji ham maddelerinin fiyatları çok arttı bizde enerjiyi ithal edten bir ülkeyiz. Bizim petrol ve doğalgaz kuyularımız yok dışarıdan alıyoruz. Geçen sene bunlara 34 miyar dolar ödedik böyle giderse bu sene 52 milyar dolar ödeyeceğiz buda cari açığımızı menfi olarak etkiliyor. Buna rağmern biz yinede cari açığımızı düşürmek için çaba gösteriyoruz" şeklinde konuştu.

Bütün dünyada ekonominin bir kaidesi olduğunu anlatan Bakan Kemal Unakıtan, şöyle devam etti: "Siyasi belirsizlikler ekonomik riskleri meydana getirirler siyasi belirsizlirler ne kadar çabuk kalkarsa ekonomik risklerde ona göre değişir. Yani siyasi belirsizlik ekonimik yönden bir risktir."

"KEY ÖDEMELERİ YAKINDA ÖDENECEK"

Bakan Kemal Unakıtan, ayrıca, KEY ödemeleri için bir kanun hazırlığı içinde olduklarını belirterek, "KEY ödemeleri ile ilgili kanunun önümüzdeki hafta çıkacağını tahmin ediyorum Genel Kurul'dan. Çünkü öncelikli olarak ona önem veriyor TBMM. Kanun çıktıktan sonra heralde ödenmeye başlanır" şeklinde anlattı.

"KIŞ TURİZMİNE ÖNEN VERİLECEK"

Diğer yandan, Türkiye'nin bazı zenginliklerinin yeni farkına varıldığını belirten Bakan Kemal Unakıtan, bunların başında ise kış turizmi ve dağ turizminin geldiğini belirterek, şöyle dedi: "Türkiye'nin bir çok noktası cazibe merkezi haline geldi. Hatta Erzurum kış turizmi için 2010 yılı kış olimpiyatları için hazırlanıyor. Bizim en eski merkezimiz Uludağ, burayı yeniden yapılandırmak lazım. Burayı yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi haline getirmek lazım. Ayrıca termal turizim öne çıktı Termal turizimde de çok güzel yatırımlar yapılıyor. Bu gibi tesislerin en eskileri Bursa'da ancak bunların artık konsept olarak değiştirmemiz lazım."

Bakan Kemal Unakıtan, bu gibi konularda Bursa milletvekillerinin kendilerine taleplerle gittiğini belirterek, en çok Bursa milletvekili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bu konularda isteklerini yerine getirmek için uğraştığını söyledi.

"İPEK BÖCEKÇİLİĞİNE DESTEK VERECEĞİZ"

Bakan Kemal Unakıtan, basın mensuplarının soruların yanıtladıktan sonra Kent Müzesi önünde müze görevlilerinin ipek çıkarma işlemlerini yerinde inceledi. İpek böcekçiliğinin Bursa için büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Bakan Kemal Unakıtan, "Bu tabi çok önemli bir ekonomik gleir kaynağı. Buna daha çok büyük destek veriyoruz şimdi. Tarım Bakanlığı buna kendi fiyatının bir kaç misli destek veriyor. Ona göre bu sanayi dalı olan ipek böcekçiliğini arttırmak istiyoruz" dedi.

Ardından vatandaşlarla tokalaşan Bakan Kemal Unakıtan'ın yanına yaklaşan bir genç ise Bakan Unakıtan'dan para almak için "Hocam ben dün akşam Bodrum'dan geldim sizi çok seviyorum, siz çok güzel bir insansınız seni çok seviyorum komutanım size bir şey söylemek istiyorum bir dolmuş parasına ihtiyacım var" şeklinde konuştu. Bakan Kemal Unakıtan da kendisine para verilmesini istedi. Ardından Bakan Kemal Unakıtan'ın korumasından 20 YTL'yi alan genç sevinçle olay yerinden uzaklaştı.

Bakan Unakıtan, bazı özel gezi ve incelemelerde bulunduktan sonra tatil yapmak üzere Uludağ'a hareket etti.