Bakan Unakıtan'ın türban tartışmalarına ilişkin yorumu: "Ülke menfaateleri için ekonomiye fokuslanılmalı"

Bakan Unakıtan'ın türban tartışmalarına ilişkin yorumu: "Ülke menfaateleri için ekonomiye fokuslanılmalı"

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ülke gündeminde önemli yer edinen türban tartışmalarına karşılık Türkiye'nin menfaatleri için ekonomiye odaklanılmasını istedi.

Bakan Unakıtan'ın türban tartışmalarına ilişkin yorumu:

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ülke gündeminde önemli yer edinen türban tartışmalarına karşılık Türkiye'nin menfaatleri için ekonomiye odaklanılmasını istedi.

Maliye Bakanı Unakıtan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı'yı kabul etti. Maliye Bakanlığı'ndaki görüşmede Müsteşar Hasan Basri Aktan ve Bakanlık bürokratlarının yanı sıra TİM yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

40 dakikayı aşan görüşmenin ardından TİM Başkanı Satıcı'yla birlikte basının karşısına geçen Bakan Unakıtan, ele alınan konular hakkında gazetecilere bilgi verdi. Kemal Unakıtan, Türkiye'nin birinci gündem maddesinin ekonomi olduğunu vurguladı. Aş ve işin ülke için önemine işaret eden Bakan Unakıtan, "Türkiye 100 milyar dolarlık ihracat hedefini aştı ve ileri hedeflere kilitlendi" diye konuştu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Hükümet olarak ülke adına yapacakları çok şey olduğuna temas ederken, rehavete kapılınmamasını, milletin gündeminin başka konularla meşgul edilmemesini istedi. İhracatın ve ihracatçının yanında olacakları müjdesini veren Unakıtan, "İleri ülkelerle boy ölçüşecek seviyelere geleceksek, gündem ekonomidir" şeklinde konuştu.

"TÜRBAN TARTIŞMALARI EKONOMİDE İYİLEŞMEYİ TEMİN EDİYOR"

"Ekonomi büyürse herkes istifade eder, herkesin cebine fazla para girer. Ancak ekonomi küçülürse, herkes küçülür" diyen Maliye Bakanı, bu çerçevede Türkiye'nin gerçek gündemini ekonomi ve ihracatı ele aldıklarını, ileriye dönük amaç ve hedefleri konuştuklarını dile getirdi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Unakıtan, sözün, başörtüsü tartışmalarının ekonomiye etkilerine getirilmesi üzerine, "O konudan etkilenen yok, yazanlar kendileri etkileniyor. Ülke menfaatleri için fokuslanılması gereken ekonomidir" dedi.

Türbanın ekonomik krizi derinleştireceğine yönelik iddiaların hatırlatılması karşısında Kemal Unakıtan, esprili üslubuyla türban tartışmalarının ekonomide krizi değil iyileşmeyi temin ettiğini kaydetti.

Gazetecilerin, küresel dalgalanmaların Türkiye ekonomisine etkilerini sorması üzerine de Bakan Unakıtan, dünyanın krizin etkisiyle toz duman olduğunu belirtti. Türkiye'nin ekonomik dalgalanmadan asgari seviyede etkilendiğine işaret eden Kemal Unakıtan, mali disiplinin, özelleştirmenin ve yapısal reformların devam etmesini istedi.

Sıkıntıların fırsat haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, enflasyonun düşme eğiliminde olduğunu sözlerine ekledi.

İhracatçıların ve üreticilerin ülke için önemli olduğuna dikkat çeken TİM Başkanı Oğuz Satıcı da kayıt dışılıkla mücadele, limanlar ile işletmelerde yaptıkları çalışmaları ele aldıklarını anlattı.

Satıcı, görüşmenin ekonomi odaklı gerçekleştiğini belirterek, transformasyon geçiren Türkiye'nin önceliğini ihracatta 125 milyar dolar hedefine vermesi gerektiğini ifade etti.