Bakan Unakıtan, Eskişehir'de Balkan Göçmenleri 10. Yaz Şenliği'ne Katıldı

Bakan Unakıtan, Eskişehir'de Balkan Göçmenleri 10. Yaz Şenliği'ne Katıldı

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Soydaşlarımız Türkiye'ye Gelmeye Kalksalar, Bulgaristan Aç Kalacak. Bulgarlar, Bunu Çok İyi Biliyorlar" Dedi.

Bakan Unakıtan, Eskişehir'de Balkan Göçmenleri 10. Yaz Şenliği'ne Katıldı

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Soydaşlarımız Türkiye'ye gelmeye kalksalar, Bulgaristan aç kalacak. Bulgarlar, bunu çok iyi biliyorlar" dedi.

Eskişehir'de Balkan Göçmenleri Derneği tarafından Çankaya Mahallesi'nde bulunan Balkan Türkleri Piknik ve Gösteri Alanı'nda düzenlenen '10. Geleneksel Yaz Şenliği'ne eşi Ahsen Unakıtan ile birlikte katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, rahmetli babası ile babaannesinin, Bulgaristan'dan Edirne'ye göç ettiklerini anlatarak, "Balkan Savaşları'nı, rahmetli babaannemden çok dinledim. Onlar Balkan Savaşları'nı görmüş insanlardı. Sizler, çileli insanların evlatlarısınız. Sizin, bizim atalarımız, Türkiye'nin

güvenliği, huzuru için çok çile çekti. Orada Türkler öyle bir iz bıraktı ki, şimdi Bulgaristan'ın idaresinde bile söz sahibiler" diye konuştu. AK Parti Eskişehir 1. sıra milletvekili adayı olan Unakıtan, eşinin de Bulgaristan göçmeni olduğunu hatırlatarak, Bulgaristan Cumhurbaşkanı ile arasının iyi olduğunu, bu ülkeye baraj inşa etmek için çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Bulgaristan'ı karış karış gezdiğini dile getiren Bakan Kemal Unakıtan, şunları söyledi:

"Bizim kardeşlerimiz, soydaşlarımız, orada bıraktığımız insanlar buraya gelmeye kalksalar, Bulgaristan aç kalacak. Bulgarlar, bunu çok iyi biliyorlar. Oradaki soydaşlarımız bizim canımız, kanımız. Onların eline diken batsa, bizim burada canımız acır. Sizler çalışkan insanlarsınız. İş sahibi iseniz işinizi genişletirsiniz, bir yerde çalışıyorsanız işvereniniz sizden son derece memnundur. Yalan dolan bilmezsiniz, kafanızın arkasında başka düşünceler olmaz. İşimiz, aşımız için çalışırız. Bu memleket, bayrak

için çalışırsınız. O bakımdan memleket ekonomisine çok büyük katkılarınız olduğuna inanıyorum. 3 çocuğumun annesi Ahsen hanımı ne kadar takdir ediyorsam, Balkan Türkleri'ni de o kadar takdir ediyorum."

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakal, konuşmasının ardından Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a 'Kayakent Kilimi' hediye etti. Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Zihni Çalışkan da, Ahsen Unakıtan'a bir buket çiçek verdi.

Odunpazarı Belediyesi Gösteri ve Sahne Sanatları Topluluğu'nun mehter gösterisi sunduğu şenliğe, Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı ve diğer milletvekili adayları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

(OÖ-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA