Bakan Unakıtan: "Ekonomideki Büyüme Avrupa Ülkelerinin Bile Hayal Ettiği Seviyede"

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (Tuskon)'a Bağlı Van'daki Vasiad ile Eskişehir'deki Egsiad Tarafından Van Valiliği İşbirliğiyle Yapılan 'İş'te Gönül Köprüsü' Programına Katılmak İçin Van'a Gelen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Büyüme Rakamları ve Enflasyonla Rakamları ile İlgili Açıklamalarda Bulundu.

Bakan Unakıtan:

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON)'a bağlı Van'daki VASİAD ile Eskişehir'deki EGSİAD tarafından Van Valiliği işbirliğiyle yapılan 'İŞ'te Gönül Köprüsü' programına katılmak için Van'a gelen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, büyüme rakamları ve enflasyonla rakamları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Toplantının yapıldığı Çit Ören Tesisleri girişinde basın mensuplarını soruları üzerine Bakan Unakıtan, ekonomideki yüzde 6'lık büyümenin Avrupa ülkelerinin bile hayal ettiği bir seviye olduğunu söyledi. Unakıtan, büyümenin ekonomiyi kötü gösterme gayretinde olan insanların tahminin yanlış olduğunu ortaya koyduğunu ifade ederek, büyümenin olumsuzluklara rağmen devam edeceğini vurguladı.

Unakıtan, "Türkiye ekonomisiyle dinamik bir ülke. Büyüme 25 çeyrektir devam ediyor. Birinci çeyrekte en büyük yatırımı özel sektör yapmış. Özel sektör ve dışardan gelen yatırımcı Türkiye'ye hala güveniyor. Bu Cumhuriyet tarihinde ilk kez oluyor. Ülke ekonomisinin iyi olduğuna işarettir. İhracatımıza bakın ihracatımız ne kadar artıyor. Bütçenin iki yakasının bir araya getirdik. Haziran ayında bütçemiz yine fazla verdi. Onu da yakında açıklayacağım. İlk defa Van'da açıklamış oluyorum. Aşağı yukarı kişi başına milli gelir 10 bin dolar oluyor." dedi.

"Enflasyonun yükselişi geçen aya göre hız kesti. Bunu gelecek aylar için de bekliyor musunuz?" sorusuna Bakan Unakıtan, önümüzdeki aylarda enflasyonda iniş ve çıkışların olabileceğini vurguladı. Bakan Unakıtan, "Merkez Bankası'nın bir hedefi vardı. Hükümet olarak bizde bu hedefi gerçekçi bulduk. Yılsonunda o hedef civarında bir enflasyon olur. O da İnşallah tek haneli olur." şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA