Bakan Tüzmen: "Türkiye'yi Birçok Avrupa Ülkesinden Daha İyi Duruma Getirdik"

Bakan Tüzmen: "Türkiye'yi Birçok Avrupa Ülkesinden Daha İyi Duruma Getirdik"

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'yi Sahip Olduğu Dış Ticaret Hacmi, Düşük Enflasyon Rakamları, Turizm Geliri ve Makro Ekonomisiyle Birçok Avrupa Ülkesinden Daha İyi Duruma Getirdiklerini Söyledi.

Bakan Tüzmen:
27.08.2007 21:51 | Son Güncelleme: 27.08.2007 21:51

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'yi sahip olduğu dış ticaret hacmi, düşük enflasyon rakamları, turizm geliri ve makro ekonomisiyle birçok Avrupa ülkesinden daha iyi duruma getirdiklerini söyledi.

Edirne'nin Keşan ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle yaptırılacak olan 300 işyerini kapsayan Ticaret Merkezi'nin temel atma törenine katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'yi sahip olduğu dış ticaret hacmi, düşük enflasyon rakamları, turizm geliri ve makro ekonomisiyle birçok Avrupa ülkesinden daha iyi duruma getirdiklerini söyledi. Yapılan çalışmalarla Keşan'ın önemli bir tesise kavuşacağını ifade eden Tüzmen, Trakya'da Edirne ve Tekirdağ civarının Türkiye'nin son istikrar hamlesinden

yeteri kadar pay alamadığının görüldüğünü kaydetti.

Önümüzdeki yılların dış ticaret stratejileri ve komşu çevre ülkelerin stratejileriyle adından söz ettireceği yıllar olacağını kaydeden Tüzmen, şunları söyledi:

"Neden? Çünkü 3 deniz projesiyle; Akdeniz, Karadeniz ve Hazar Denizi. Bütün bu 3 denizin çevresindeki ülkelerle aramızdaki ticaret hacmini her geçen gün artırmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki Eylül ayı içinde 18 İslam ülkesiyle tercihli ticaret anlaşmaları imzalayacağız. Bu ne demektir? İslam ülkelerinin gümrük tarifelerinin aşağı doğru inmesi ve bizim ülkemizin ihracatının bu ülkelere doğru hızlı bir şekilde artmasıdır. Bu 8 yıldır çalıştığımız bir projeydi. Ancak nihai aşamasına şimdi geldik."

Yanı başımızdaki komşu ülkelerle ticaret hacminin de artış gösterdiğini söyleyen Bakan Tüzmen, "Bir Yunanistan, bir Bulgaristan, bir Romanya dediğimiz zaman; daha 6-7 sene evvel ben Dışişleri Müsteşarı iken Yunanistan'la olan ticaret hacmimiz 250 milyon dolardı. Bulgaristan'la 350 bin dolar, Romanya ile de 400 bin dolardı. Bugün Romanya ile 5 milyar dolar, Bulgaristan ile 4 milyar dolar, Yunanistan ile de 2 milyar dolar dış ticaret hacmi olan bir ülke haline geldik. Ülkemizin 250 milyar dolar dış ticaret

hacmi var" dedi.

Törene katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, gelişmek ve zenginleşmek istiyorsak bir araya gelinmesi gerektiğini belirterek, bugün dünyanın en önemli tehdidinin küresel sermaye olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Eğer bunların karşısında ayakta kalmak istiyorsanız güçlerinizi birleştireceksiniz. Ortaklık yapmayı öğreneceğiz. Eğer ortaklık yapamazsak, eğer varlıkta değil de yoklukta birlik yapıyorsak o zaman kaybedeceğiz" diye konuştu.

Daha sonra Tüzmen, Hisarcıklıoğlu ve Edirne Valisi Nusret Miroğlu tarafından Keşan Ticaret Merkezi'nin temeline ilk harç atıldı. Tüzmen ve Hisarçıklıoğlu, törenin ardından Keşan Ticaret Borsası'nı da ziyaret ederek iş adamlarının sorunlarını dinledi.

(CC-CC-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Bakan Tüzmen: "Türkiye'yi Birçok Avrupa Ülkesinden Daha İyi Duruma Getirdik" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15.7.2020 04:59:51. #1.14#
title