Bakan Tüzmen, Müsiad'ın İftar Yemeğine Katıldı

Bakan Tüzmen, Müsiad'ın İftar Yemeğine Katıldı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin Uzmanlaşmış İş Gücüne İhtiyacı Olduğunu Belirterek, "Yüksek Teknolojide Üretim Yapacaksanız, Yüksek Fiyat, Yüksek Kalite Ekseninde İhracat Yapacaksanız O Zaman Eğitimli İş Gücüne İhtiyacınız Var" Dedi.

Bakan Tüzmen, Müsiad'ın İftar Yemeğine Katıldı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin uzmanlaşmış iş gücüne ihtiyacı olduğunu belirterek, "Yüksek teknolojide üretim yapacaksanız, yüksek fiyat, yüksek kalite ekseninde ihracat yapacaksanız o zaman eğitimli iş gücüne ihtiyacınız var" dedi.

Bir dizi ziyarette bulunmak üzere Mersin'e gelen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, AK Parti Mersin Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül ile birlikte Müstakil İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Taksim Otel'de düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Yemek sonrasında bir konuşma yapan Tüzmen, "Artık başarı, eğitilmiş iş gücünü yetiştirmekten geçiyor" dedi. Tüzmen, yurt dışında en fazla eğitimli insanın Çin'de bulunduğunu ve Çin'in ihracatının da buna paralel olarak çok hızlı

bir şekilde arttığını söyledi. Doktora yapmanın artık çok önemli olduğunu ve Türkiye'nin de uzmanlaşmış iş gücüne ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Tüzmen, "Yüksek teknolojide üretim yapacaksanız, yüksek fiyat, yüksek kalite ekseninde ihracat yapacaksanız o zaman eğitimli iş gücüne ihtiyacınız var. İşgücü sermaye bileşenini çok iyi şekilde ayarlamak gerekir" diye konuştu.

AK Parti Mersin Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül ise, ekonomi alanında yer alan işadamlarının da demokrasiyle çok yakından ilgili olduklarını belirterek, "Burada bulunan herkes Türkiye'de gerçekten demokratik bir düzenin kurulmasını, insandan yola çıkarak, devleti insanın hizmetine sunacak bir yapılanmaya kavuşturacak yeni bir anayasa düzeninin kurulmasını büyük bir sabırsızlıkla bekliyor" dedi. Artık en azından manevi açıdan bakıldığında 12 Eylül ile

birlikte anılan bu anayasadan vazgeçilmesi gerektiğini dile getiren Üskül, "Herkesin yeni, çağdaş, demokratik, sivil toplumun bütünün üzerinde uzlaştığı bir anayasanın yapılmasını beklediğini biliyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Bu çalışmamızın ne kadar büyük tepki çektiğini görüyorsunuz. Birileri direniyorlar, birileri sanki 12 Eylül düzenine sarılmışlar ve bundan vazgeçmek istemiyorlar. Bu düzen değişmelidir, değişecektir. Bunun için sabırla, ısrarla çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu. AK Parti

olarak Türkiye'nin geleceğinin anayasasını yapmaya çalıştıklarını belirten Üskül, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin bütünün üzerinde uzlaştığı anayasayı yapmak istiyoruz. Karşımızda engel çıkarmaya çalışanlara sesleniyoruz, gelin katkınızı verin, siz de önerilerinizi geliştirin, hep beraber yapalım anayasayı. Bu yolda çalışmalarımızı ısrarla ve inançla sürdüreceğimizi bildirmek benim için bir görev."

"Artık bu ülkede insan değerini bulmalı" diyen Üskül, hiç kimsenin bir başkasına yukardan, tepeden bakma hakkına sahip olmadığını bilmesi gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Zafer üskül, "İnsan onurunu yücelten bir anayasayı yapma zorunluluğumuz vardır, bu AK Parti'ye düşen bir görevdir ve AK Parti bunu gerçekleştirecektir. Bu konuda bütün sivil toplum kuruluşlarının, bütün siyasi partilerin ve devletin bütün kurumlarının görüşlerine ihtiyacımız var" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Tüzmen, MÜSİAD'a yeni katılan işadamlarına rozetlerini takarken, destek veren üyelere de plaket takdim etti.

(ÖT-OK-Y)