Bakan Tüzmen Mersin'de

Bakan Tüzmen Mersin'de

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Çin ile Yapılan İki Anlaşma Sonucunda Çin'in Türkiye'den Toplam 400 Milyon Dolarlık Mal Almayı Taahhüt Ettiğini Belirterek, "Şu Anda İhracatta 99.2 Milyar Dolara Ulaştık. Ekim Ayının Sonuna Doğru 100 Milyar Doları Göreceğiz. Cumhuriyet'in Kuruluşunun 100. Yıldönümünde İse 500 Milyar Dolarlık İhracatı Hedefliyoruz" Dedi.

Bakan Tüzmen Mersin'de

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Çin ile yapılan iki anlaşma sonucunda Çin'in Türkiye'den toplam 400 milyon dolarlık mal almayı taahhüt ettiğini belirterek, "Şu anda ihracatta 99.2 milyar dolara ulaştık. Ekim ayının sonuna doğru 100 milyar doları göreceğiz. Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıldönümünde ise 500 milyar dolarlık ihracatı hedefliyoruz" dedi.

Bakan Tüzmen, AK Parti Mersin İl Başkanlığı tarafından Armada Center'da düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Yemek sonrası bir konuşma yapan Tüzmen, Çinliler ile yapılan karşılıklı ziyaretler sonrasında, Çin'le çok önemli iki anlaşma yaptıklarını belirterek, "Yaptığımız anlaşmalardan birisi 150 milyon dolar, diğeri 250 milyon dolar. Yani toplam 400 milyon dolarlık alım anlaşması yapıldı ve Çin, Türkiye'den 400 milyon dolar mal almayı kabul etti. Bunlar önemli gelişmeler. Çin'in özel sektörü ve endüstri

yatırımları da Türkiye'ye gelecek" diye konuştu. Siyasetin, seyislikten geldiğinin altını çizen Tüzmen, "Siyasette seyis olan insanın ruhu, at ise insanın bedeni. Sonuçta bedenini iyi bir şekilde idare edebilen neticeye de varabiliyor. Siyasetçi olarak biz de bu şekilde hareket ediyoruz. İnsanların isteklerini yerine getirmek, haklı oldukları her davanın arkasında olmak siyasetle eşdeğer" şeklinde konuştu. Şu anda ihracatın 99.2 milyar dolara ulaştığını ifade eden Bakan Tüzmen, şöyle devam etti:

"Ekim ayının sonuna doğru ihracatta hedeflediğimiz 100 milyar doları göreceğiz. Arkasından diğer hedeflerimize geçeceğiz. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümünde 500 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz. O da kolay bir iş değil. Önümüzdeki dönemde biz bunu gerçekten halkımızla birlikte gerçekleştireceğiz."

Seçim öncesinde Mersin'de, limandaki sorunları, balıkçıların sorunlarını, narenciye teşvik sorunlarını ve eğitimde yaşanan bazı sorunları çözdüklerini hatırlatan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, seçim öncesi vaat ettiği '5 T Projesi' kapsamında önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacaklarını vurguladı. Tüzmen, Mersin'i turizmle, ticaretle, taşımacılıkla ve tarımla ayağa kaldırmayı planladıklarına işaret ederek, "Bu alandaki çalışmaların hepsini teker teker başlattık. Havalimanı konusunda çalışmalarımız

start aldı. Önümüzdeki günlerde havaalanı için yer seçimi de belli olacak. En doğrusu neyse onu yapmaya karar vereceğiz ve Mersin bir şekilde havaalanına kavuşacak. Ayrıca, çöp sorunu ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki günlerde birtakım gelişmeler olacak. Söz verdiğimiz gibi çöp sorununu da kökünden çözeceğiz. Mersin'i, milletin umutla yaşmamak içini baktığı bir yer haline getireceğiz. Akdeniz sahil yolu projesinin de yatırım programına alınması ve ödenek aktarılması gerekiyor. Bu konuda

çalışmalar da önümüzdeki dönemde başlatılacak. Bütün milletvekillerimizle beraber bu işlerin teker teker yapılmasını sağlıyoruz. Mersin'in sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en önemli turizm ve ticaret kentlerinden birisi haline gelmesi için başta başbakan olmak üzere bütün bakanlarımız hemfikir" dedi.

Ulaştırma alanında da deniz yolu anlaşmalarının sürdüğünü açıklayan Tüzmen, Mısır ile İskenderiye-Mersin arasında sefer düzenlemek istediklerini ve bu konuda temaslarda bulunduklarını kaydetti. "Birlik ve beraberlik içerisinde net mesajlar vereceğiz" diyen Tüzmen, AK Parti olarak bütün herkesin aydınlık ve huzur içerisinde olmasın istediklerini, eğitimden sağlığa, ticaretten hukuka kadar bütün alanlarda yapılan çalışmaların güzel bir gelecek ve güzel bir yarın için yapıldığını vurguladı.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, konuşmasının ardından yemeğin düzenlenmesine katkı sağlayan bir işadamına plaket sunarken, yemeğe katılan vatandaşların sorunlarını da dinleyerek not aldı. İftar yemeğine Tüzmen'in yanı sıra Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Er ve çok sayıda partili de katıldı.

(ÖT-OK-Y)