Bakan Topçu, "Diriliş Ertuğrul"Un Setini Ziyaret Etti

Bakan Topçu, "Diriliş Ertuğrul"Un Setini Ziyaret Etti

14.11.2015 15:07 | Son Güncelleme: 14.11.2015 15:07
Bakan Topçu,

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Paris'teki terör saldırılarına ilişkin, "Fransa'da tekrar bir insanlık suçu işlendi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Paris'teki terör saldırılarına ilişkin, "Fransa'da tekrar bir insanlık suçu işlendi. Orada hayatını kaybedenlerin acısı ben eminim ki bütün dünyanın acısı. Onların yakınlarına ve bütün insanlığa başsağlığı diliyorum" dedi.

TRT 1'de yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" dizisinin Beykoz'daki setini ziyaret eden Bakan Topçu'yu, set girişinde TRT Genel Müdürü Şenol Göka ile dizinin yapımcısı ve senaristi Mehmet Bozdağ karşıladı.

Set içerisinde kurulan çadırları ziyaret ederek dizinin yönetmeni Metin Günay ile sohbet eden Bakan Topçu, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Fransa'nın başkenti Paris'teki terör saldırılarına ilişkin Topçu, terörün artık tüm dünyanın meselesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"G-20'den mutlaka, medeniyet coğrafyamızdaki masum insanları ve bütün dünyadaki masum insanları tehdit eden bu terör kaynaklarının bitirilmesi için bir kara harekatının bütün dünya devletleri ve başkanları tarafından onaylanmasını, Türkiye'nin öne sürdüğü politikaların artık insanlık açısından bakılarak gözden geçirilmesini ve ivedilikle Suriye'deki terör kaynağının kurutulmasıyla ilgili kara harekatının başlatılmasını diliyorum. Bütün dünya liderlerine bunu insanlık adına öneriyorum."

"Terörün beli kırıldı"

Türkiye'de de terörle mücadele edildiğini hatırlatan Bakan Topçu, şehitlere rahmet ve gazilere şifa dileyerek, "Bunu şuradan bir kere daha ifade etmek istiyorum; terörün beli kırıldı, kafası şimdi ayrı, kuyruğu ayrı. 1 Kasım'daki siyasi istikrar inşallah 64. hükümete terörle mücadelenin yeni konseptini belirleme imkanı verdi" ifadelerini kullandı. 

Topçu, milletin terörle mücadele konusunda devletten kararlılık beklediğini söyleyerek, devletin geçici hükümet döneminde bu kararlılığı gösterdiğini ve dağ kadrosunun neredeyse tamamının imha edilmiş vaziyette olduğunu aktardı.  

Şehirlerdeki terör yapılanmalarıyla da yeni bir konsept ve uluslararası meşruiyeti olan bir hukukla mücadele edileceğini belirten Topçu, böylelikle terörün kökünün kazınacağını düşündüğünü söyledi. 

Çanakkale Savaşı'nda Türk milletinin karşısına topla ve tüfekle gelenlerin bugün de değişik şekillerde Anadolu'daki insanların karşısında olduğunu dile getiren Topçu, şöyle konuştu:

"O gün top-tüfeklerle vardılar. Bugün de BBC'leriyle var, CNN'leriyle var, Der Spiegel'leriyle var, Reuters'larıyla var, The Economist'leriyle var. Bunun millet olarak farkındayız ve biliyoruz. Bütün dünyaya buradan bir kere daha Kürt, Türkmen, Alevi, Sünni hep birlikte haykırıyoruz; biz ay-yıldızlı al bayrak altında kıyamete kadar bir ve beraber, kardeş olarak yaşamaya kararlı bir milletiz. Ay-yıldızla partnerlik bütün dünyaya kazandırır. Ay-yıldızla partner olan ülkeler, dünyadaki hak ve menfaatlerini mutekabiliyet esasına göre alırlar. Ay-yıldızla düşmanlık hiç kimseye bir şey kazandırmaz."

"Dizi ve film sanayisinden elde edilen gelir 200 milyon dolar"

"Diriliş Ertuğrul" dizisiyle ilgili de konuşan Bakan Topçu, küresel marka olma yoluna çok yakın bir sanat eserinin çekim mekanında olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

Dizinin gösterime başladığı günden bu yana ciddi bir hayran kitlesi oluşturduğunu ifade eden Topçu, diziyi yakından takip eden hayranlardan birinin de kendisi olduğunu söyledi.

Bakan Topçu, 2004 yılında Türkiye'nin dizi ve film sanayisinden 10 bin dolar kazandığını belirterek, bugün gelinen noktada bu rakamın 200 milyon dolara ulaştığını anlattı.

Kültür Bakanlığı olarak sinemaya bu yıl 22 milyon liralık katkıda bulunduklarını söyleyen Topçu, "Gönlüm bunun 10 katı kadar katkıda bulunmak ister çünkü şunun farkındayım; sinema ve dizi sektörü hem turizm gelirlerinin artmasına, hem kültürleşmeye çok ciddi bir katkıda bulunuyor" şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından yönetmen koltuğuna oturup çekimleri takip eden Bakan Topçu, dizide "Ertuğrul" karakterini canlandıran Engin Altan Düzyatan'la da bir süre sohbet etti. 

Çekimlerde kullanılan mekanları gezip set çalışanlarında bilgi alan Topçu daha sonra setten ayrıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

title