Bakan Şimşek: "Teşvik Sistemini Tümden Gözden Geçireceğiz"

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Niğde'de Sanayi Ticaret Odas'ının Düzenlediği Programa Katıldı.

Bakan Şimşek:

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Niğde'de Sanayi Ticaret Odas'ının düzenlediği programa katıldı.

Bakan Şimşek, Niğde Grand Otel'de düzenlenen programda sanayicilere, dünya ve Türkiye ekonomisiyle ilgili bilgiler verdi.

Bakan Şimşek, "Sanayiye getirilen desteklerle birçok ilimize Organize Sanayi Bölgelerinde çok iyi bir canlılık olduğu ortada. Eksiklikler var, tamamlanması var. 2008 yılı içerisinde teşvik sistemini tümden gözden geçireceğiz. Yeni teşvik sisteminde daha esnek, daha rasyonel bir yapı oluşturacağız." dedi.

Bakan Şimşek, "Her şeyden önce bölgesel teşvik sistemi devam edecek. Neden? Çünkü takdir edersiniz ki bütün ülkelerde bölgeler arası kalkınmışlık farkı var. Avrupa Birliği'ne baktığınız zaman eskiden Yunanistan, İspanya, Portekiz kişi başına gelir itibariyle, kalkınmışlık itibariyle geride oldukları için Avrupa Birliği içerisinde bölgesel kalkınma stratejileri oluşturuldu. Türkiye'de de bu devam edecek. Kişi başına gelirin ve sosyal ekonominin kalkınmışlık itibariyle oldukça geride olan illerimiz var. Bölgesele teşvikler devam edecek. Yalnız şöyle bir yapıya gideceğiz; kademeli bir sisteme geçeceğiz. Düzce'yle Hakkari'ye aynı teşviği verdiğimiz zaman tabii ki sanayici Düzce'yi tercih eder. Onun için farklılaştırmaya gitmemiz lazım." dedi.