Bakan Şimşek, İMF ile Görüşmelerde Genel Hatlarıyla Mutabakat Sağlandığını Açıkladı (2)

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF'yle Görüşmelerde Genel Hatlarıyla Mutabakaat Sağlandığını, Ancak Anlaşma Sürecinin, Haftalar Yada Günler Olarak Düşünülmesi Gerektiğini Kaydetti.

Bakan Şimşek, İMF ile Görüşmelerde Genel Hatlarıyla Mutabakat Sağlandığını Açıkladı (2)

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF'yle görüşmelerde genel hatlarıyla mutabakaat sağlandığını, ancak anlaşma sürecinin, haftalar yada günler olarak düşünülmesi gerektiğini kaydetti. Bakan Şimşek, orta ve uzun vadede yapısal reformlar konusundaki görüş ayrılıklarının çözümlenmeye çalışıldığını, Davos'ta IMF'yle görüşmelerini sürdüreceğini belirtti.

Devlet Bakan Şimşek, Merkez Bankası Banknot Matbaası'nda Türk Lirası banknotların tedavüle çıkarılması nedeniyle verilen resepsiyona katıldı. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, resepsiyona gelişinde gazetecilerin Uluslararası Para Fonu'yla (IMF) yapılan görüşmelerdeki son durumu sorması üzerine, bu konuda Hazine Müsteşarlığı'nın bir açıklama yapacağını söyledi.

Hazine Müsteşarlığı'ndan Bakan Mehmet Şimşek imzasıyla yapılan açıklamada ise 8- 26 Ocak tarihleri arasından IMF ile yürütülen görüşmelerde program çalışmalarının içeriğiyle ilgili birçok konuda genel hatlarıyla mutabakat sağlandığı bildirildi. IMF ile görüşmelerde orta ve uzun vadeli konulardaki görüş ayrılıklarının çözümlenmesi için görüşmelere kısa bir süre ara verileceği belirtildi.

Merkez Bankası Banknot Matbaası'ndaki yeni paraları inceledikten sonra basın mensuplarının, görüşmelerin ne zaman tamamlanacağıyla ilgili sorularını cevaplayan Devlet Bakanı Şimşek, gelinen noktada görüşmelerin tamamlanmasının haftalar veya günler olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Bakan Şimşek, "Davos'ta ben görüşmelere devam edeceğim. Dolayısıyla önümüzdeki dönem dediğimiz, önümüzdeki süreç haftalar, günler. O şekilde algılanmasında fayda var. Bazı noktalarda henüz çalışmaları bitiremediğimiz için işte kısa bir süre ara verilecek. Ondan sonra da tekrar o kalan unsurlar üzerinde fikir ayrılıkları giderildikten sonra tekrar belli bir noktadan devam edilecek." dedi.

Bakan Şimşek, fikir ayrılıklarının ne olduğu sorularına ise devam eden müzakerelerin içeriğine ilişkin konuşmayacağını söyleyerek cevap vermedi. IMF'ye gönderilecek niyet mektubunun seçim sonrasına bırakılıp bırakılmayacağı sorusuna ise Şimşek, "Böyle bir eğilim bulunmuyor. Böyle bir eğilim olsaydı daveti ocak başında değil, ocak sonunda veya şubatta yapardık. Dolayısıyla bizim niyetimiz, eğilimimiz bu. Eğilimimiz programı mümkün olan en kısa süre içinde nihai şekliyle uygulamaya koymaktı. Yaklaşımımız buydu. Dolayısıyla seçim odaklı bir yaklaşım söz konusu değildir." şeklinde cevap verdi. Şimşek, müzakerelerin ne zaman biteceğiyle ilgili kesin bir gün veremeyeceğini vurguladı. (CİHAN)

Kaynak: CHA