Bakan Şener Samsun'da

Bakan Şener Samsun'da

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İslam Konferansı Teşkilatı'na Üye 57 Ülke Bulunduğunu, Bu Ülkelerin Toplam Üretiminin Sadece Almanya'daki Üretime Eşdeğer Olduğunu Belirtti.

Bakan Şener Samsun'da

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İslam Konferansı Teşkilatı'na üye 57 ülke bulunduğunu, bu ülkelerin toplam üretiminin sadece Almanya'daki üretime eşdeğer olduğunu belirtti.

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) tarafından Büyük Samsun Oteli'nde düzenlenen "Ekonomik Açıdan 2006 Yılının Değerlendirmesi ve 2007 Yılına Bakış" konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye'nin küreselleşme rekabetinin baskısı altında olduğunu kaydetti. Şener, küreselleşme baskısının riskle avantajları beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

Türkiye'nin yakın zamana kadar komşularıyla ticaret yapamayan bir ülke olduğunu ifade eden Şener, "Türkiye'nin 2002 yılında komşularıyla yaptığı ihracat 3 milyar dolardır. 2006 yılında 15 milyar dolar oldu. Ancak bu da yeterli değil. Avrupa ülkelerinden birini ele alalım. Trilyon dolarlık ticaret hacimleri vardır. Bu ticaret hacminin yarısı komşularıyla. Demek ki, dünya ticaretine atılmak için yakınından başlamak zorundasın. Yakınından aldığın güçle dünyaya açılmalısın. En yakın çevren senin pazar alanın. Kendi pazar alanını değerlendirmeden dünyanın diğer ucundaki pazar payına nasıl geçeceksin. Komşularıyla ticaretten Türkiye kadar karlı çıkacak yeryüzünde başka bir ülke yokken, biz yıllarca komşularımızla ticaret yapamadık. Bunun için komşularımızla ticareti arttıracağız" şeklinde konuştu.

Dünyanın gayri safi milli hasılasının 45 trilyon dolar olduğunu vurgulayan Bakan Şener, "Bizimde üye olduğumuz İslam Konferansı Teşkilatı'nın 57 ülke üyesi vardır. 57 ülkenin milli hasılası 2.7 trilyon dolardır. ABD tek başına 12 trilyon dolarlık üretim yapıyor. Japonya 3.5 trilyon dolar ve Almanya 2.7 trilyon dolar. İslam Konferansı Teşkilatı'na üye 57 ülke sadece Almanya kadar üretim yapabiliyor. Toplam dünya ihracatı 9 trilyon dolardır. Bu 9 trilyon doların 770 milyar doları bu 57 ülkeye aittir. Bunun yarısı da petrol ve doğalgazdır. Çıkın petrol ve doğalgazı geriye 400 milyar dolar kalır, bundan da iki ülkenin Malezya ve Türkiye'nin ihracatını çıkalım 200 milyar dolar, geriye de 200 milyar dolar kalır. 9 trilyon doların içinde 200 milyar dolar yüzde 2.5 buçuk yapıyor. Yani 40'ta biri. Bizim verdiğimiz zekat oranımıza dönüyor. Dünya, ticaretin zekatını Müslümanlara bırakmış. Bunun anlamı budur. Bir de İslam Konferansı Teşkilatı ülkelerinin kendi arasındaki ihracata bakalım 100 milyar dolardır. Yani dünya ihracatının 40'ta biri bile değil. Dünya ticaretin zekatını Müslümanlara bırakmış, kendi arasındaki ticaretin zekatını bile bırakmamış, fitresini bırakmıştır. Bizim oturup bunu düşünmemiz lazım" diye konuştu.

Bir ülkede memur, bürokrat, milletvekili, işadamı, öğrenci yani toplumun her kesimi işini yaparsa o toplumu kimsenin zapt edemeyeceğini söyleyen Bakan Şener, "Onun için bir ülkeyi ayağa kaldıran insanın kendisidir. Bir ülkenin ileri gitmesinin ne akıllı padişah ile ne de deli padişahla ilgisi vardır. Ülkeyi ileri götüren de, geri götüren de, o toplumdaki insanların değişim sürecinin ihtiyaçlarına uygun davranış ve iş yapma reflekslerine uygun olup olmadığı belirliyor. Yani baştaki bir adamın deli olması ya da akıllı olması hiç fark etmez" ifadelerini kaydetti.

Konferansın ardından KASİF tarafından organizasyonda emeği geçen AK Parti Samsun Milletvekilleri Suat Kılıç, Musa Uzunkaya, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a plaket verildi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu plaketini Bakan Şener'den aldı.

(İG-SA-RO-RO-Y)