Bakan Şahin'den Kaplan'a: Anayasa ile Barışın

Bakan Şahin'den Kaplan'a: Anayasa ile Barışın

TBMM Genel Kurulunda, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan Arasında "Diyarbakır Sur Belediyesi Başkanının 'Kürtçe' Yazışmaları Nedeniyle Görevden Alınması" Konusunda Tartışma Çıktı.

Bakan Şahin'den Kaplan'a: Anayasa ile Barışın

TBMM Genel Kurulunda, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan arasında "Diyarbakır Sur Belediyesi Başkanının 'Kürtçe' yazışmaları nedeniyle görevden alınması" konusunda tartışma çıktı.

Bakan Şahin, DTP'li Kaplan'a ''Siz Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı ve bu Anayasa ile şekillenen devlet düzenini bir türlü benimseyemediniz. Sorununuz burada. Önce bu Anayasa ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile bir barışın'' diye seslendi.

DTP'li milletvekilleri temel ceza kanunlarına uyum amacıyla hazırlanan ve ''Temel kanun'' olarak görüşülen tasarının 331. maddesine ilişkin değişiklik önergesi verdi.

Önerge hakkında söz alan DTP'li Hasip Kaplan, Danıştayın Sur Belediye Başkanını görevden aldığını, meclis üyelerinin ise görevlerine son verdiğini ifade ederek, ' 'Alanya'da, Bodrum'da, Antalya'da Arapça, İngilizce, Fransızca broşürler yayınlanıyor. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz. İngilizce, Fransızca, Arapça serbest, Kürtçe yasak. Halkın bir dili, kültürü var. Bunu yok etmeye hiçbir partinin gücü yetmez'' dedi.

Bunun üzerine söz alan Adalet Bakanı Şahin, milletvekillerinin Anayasanın üzerine yemin ederek görevlerine başladığını hatırlattı.

Anayasanın 3. maddesinin, ''Türkiye, devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bütündür ve dili Türkçe'dir'' dediğini hatırlatan Şahin, şöyle devam etti:

''... Türkiye'de resmi dairelerde, belediyeler de dahil, Türkçenin dışında bir dil ile işlem yapamazsınız. Sayın Kaplan, Anayasa üzerine yemin ettiniz. Zaten sizin sorununuz burada. Siz Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını ve bu Anayasa ile şekillenen devlet düzenini bir türlü benimseyemediniz. Önce Anayasa ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile bir barışın..."

Kaynak: AA