Bakan Pepe'nin Trabzon Temasları

Bakan Pepe'nin Trabzon Temasları

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Kamyon Şoföründen Belediye Başkanı, Kasaptan İmar Müdürü Olursa İşlerin İçinden Çıkılamaz Haline Geleceğini Belirterek, "Yanlış Anlamayın Kamyon Şoföründen Belediye Başkanı, Kasaplardan İmar Komisyon Başkanı ve de Başında Zaten Onlara Yön Gösterecek Olanları Zorlayacak İşi Takip Edecek Bir Plan Olmadığı İçin Sabahleyin Erkenden Kalkıp Bugün Nereyi, Hangi Yeri K...

Bakan Pepe'nin Trabzon Temasları

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, kamyon şoföründen belediye başkanı, kasaptan imar müdürü olursa işlerin içinden çıkılamaz haline geleceğini belirterek, "Yanlış anlamayın kamyon şoföründen belediye başkanı, kasaplardan imar komisyon başkanı ve de başında zaten onlara yön gösterecek olanları zorlayacak işi takip edecek bir plan olmadığı için sabahleyin erkenden kalkıp bugün nereyi, hangi yeri kazalım, bugün nereden hangi yolu daraltalım. Genişletelim yok, büyüme yok, ufuk yok , vizyon yok" dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Osman Turan Kongre Merkezi'nde Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illeri valileri, milletvekilleri, belediye başkanları, bakanlık yetkilileri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı "Karadeniz Çevre Planı" toplantısına katılan Bakan Pepe, burada bir konuşma yaptı. Türkiye'de metropoller dahil hiçbir ilin çevre planı olmadığını kaydeden Bakan Pepe, "Böyle olunca da gücü yeten yetene oluyor. İsteyen istediği yere fabrika, site kurdu. Böyle olunca da Türkiye, ucube şehirlerin bulunduğu, çarpık sanayileşen bir ülke haline geldi. Türkiye bunun bedelini ödedi, ödemeye de devam ediyor. Marmara'da 1999 yılında yaşanan depremde gördük ki, birinci sınıf tarım topraklarında siteler vardı. Stratejik, yön veren planlar olmadığı için bu olaylar yaşandı. Türkiye'de yapılar kuruluyor, plan daha sonra geliyor. Plana göre değil, yapılana göre plan hazırlanıyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama, anlayış yoktur. Bu sadece bize özgüdür. Bu yol, yol değil. 2004, 2005 ve 2006 yıllarında yapılan çalışmalarla, Türkiye'nin büyük metropolleri dahil olmak üzere ülkenin yüzde 50'sinin Çevre Düzeni Planı'nı hazırladık. Planların bir kısmı tamamlandı, bir kısmının çalışmaları ise devam ediyor. Planlar birkaç ay sonra tamamlanacak ve Türkiye plansız dönemini arkada bırakacak" diye konuştu.

"Türkiye'de Çevre Düzeni Planı olsaydı bugün yaylalarda ucube yapılar olmazdı" diyen Bakan Pepe, şunları söyledi:

"Kamyon şoföründen belediye başkanı, kasaptan imar müdürü olursa işte böyle olur. Sabah kalktıklarında ilk iş olarak 'Nereye ruhsat verelim, hangi yolu daraltalım' diye düşünüyorlar. İçimizi karartmaya kimsenin hakkı yok. Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane. 6 ilin gelecek öngörüleri ile bu proje bu planın içinde var. Yani bu bölge 30, 40, 50 sene sonra ne kadar nüfus alabilir. Türkiye'nin genel büyüme trendlerine bakılarak büyüme tayin ediliyor. Bu plan onun için ana hedefleri belirliyor. Bizim yapıp ihale ettiğimiz kontrol ettiğimiz onayladığımız bu planlar tanrı buyruğu değil. Her şeyi yüz üzerinden yüz alacak şekilde en mükemmel şekilde yaptık. Mühendislikte en mükemmel diye bir şey yoktur ama günün şartlarında yapılacak olanın en iyisini yapmak önemli. Burada katılımcılığı önemsiyoruz."

Bakan Pepe, Çevre Düzeni Planı'nın herkesin çok aşina olduğu bir plan olmadığını belirterek, "Bu plan detaya inmeden işin ana felsefesini ortaya koyan tarım, sanayi, ulaşım, turizm, altyapı gibi temel sektörlerin tarif eden ama bunların detaylarını 25 binlik planlara bırakan ve bütün planlara sağlıklı bir gelişmenin olmazsa olmazı olan planlara ışık tutan bir anayasa hükmünde bir plandır. Çevre Düzeni Planı tüm planların anayasası olan plandır. Bakanlığımızın kuruluş aşamasında çevre düzeni yapma ve onama yetkisi bakanlığımızın uhdesine verilmiştir" şeklinde konuştu.

(EK-ÖS-MEF-MEF-Y)