Bakan Pakdemirli'den Mısır Üreticilerine Müjde: Fiyatı Artırıldı

Elazığ'dan mısır üreticilerine müjde veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "TMO olarak yarından itibaren geçen yıl 760 liraya almış olduğumuz mısırımızı bu yıl 950 TL'ye almaya başlıyoruz" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2018 yılı mısır alım fiyatının 2017'ye göre yüzde 25 artırılarak ton başına 950 TL'ye yükseltildiğini açıkladı. Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nün yarından itibaren mısır alımlarına başlayacağını belirtti.

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"MISIR FİYATINDA ÜLKE ALEYHİNDE BİR GELİŞME OLABİLECEĞİNİ GÖRDÜK"

Elazığ'da üzüm festivaline katılan Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada, "Biz toprak mahsulleri ofisi olarak piyasaları yakında takip etmekteyiz. Özellikle mısır fiyatında üretici aleyhinde bir gelişme olabileceğini gördük. TMO olarak yarından itibaren geçen yıl 760 liraya almış olduğumuz mısırımızı bu yıl 950 TL'ye almaya başlıyoruz. Ürün bedelleriyle ilgili de üreticilerimiz endişe etmesinler.

"TMO DÜZENLEYİCİ VE DENETLEYİCİ KURULU OLARAK DEVRETE GİRMİŞTİR"

10 gün içerisinde ürün bedelleri de üreticilerimizin hesaplarına geçmiş olacak. Ortalama da 50-55 lira civarında bir destek alınacağını düşünürsek üreticimizin eline bin 5 lira civarında tonunda bir para geçecek. Bununda üreticilerimizin lehine bir durum olduğunu düşünüyoruz. Üreticilerimizin son dönemde gelişen aleyhine fiyat yapısına toprak TMO düzenleyici ve denetleyici kurulu olarak devreye girmiştir. Üreticilerimize hayırlı olsun" diye konuştu.

2017'DE 760 TL'YE ALINAN MISIR, BU YIL 950 TL OLARAK BELİRLENDİ

Bakanlıkta, 15 Ekim 2018 Pazartesi gününden itibaren mısır alımına başlanacağı, 2017 yılında ton başına 760 TL olarak açıklanan mısır alım fiyatının bu yıl yüzde 25 artışla ton başına 950 TL olarak belirlendiği bildirdi.

Kaynak: İHA