Bakan Özlü: Abdülhamit Han'ın Rüyasını Hayata Geçireceğiz (2)

Bakan Özlü: Abdülhamit Han'ın Rüyasını Hayata Geçireceğiz (2)

BAKAN ÖZLÜ: DÖVİZDEKİ HARAKETLİLİK EKONOMİDE OLUMSUZ ETKİ OLUŞTURMAZBakan Özlü, Ereğli İlçesi'nde Ereğli Demir Çelik Fabrikası'nı (Erdemir) ve Ereğli Belediyesi'ni ziyaret etti, ardından Ticaret ve Sanayi Odası'nın işadamlarıyla bir otelde düzenlediği toplantıya katıldı.

Bakan Özlü: Abdülhamit Han'ın Rüyasını Hayata Geçireceğiz (2)

BAKAN ÖZLÜ: DÖVİZDEKİ HARAKETLİLİK EKONOMİDE OLUMSUZ ETKİ OLUŞTURMAZ

Bakan Özlü, Ereğli İlçesi'nde Ereğli Demir Çelik Fabrikası'nı (Erdemir) ve Ereğli Belediyesi'ni ziyaret etti, ardından Ticaret ve Sanayi Odası'nın işadamlarıyla bir otelde düzenlediği toplantıya katıldı. Bugün 55'inci yaşına giren Bakan Özlü'ye toplantıda doğum günü süprizi yapıldı. Bakan Özlü, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu'nun hazırlattığı pastadaki mumları üfleyerek salondakilerle birlikte doğum gününü kutladı. Bakan Özlü, hükümetin işadamlarının önünü açmak için gayret ettiğini ve amaçlarının Türkiye'de daha fazla, daha nitelikli yatırımlar yapılmasını sağlayacak bir ortam oluşturmak olduğunu anlatarak şöyle konuştu:

"Türkiye'de 294 Organize Sanayi Bölgesi'nde 1 milyon 640 bin kişi istihdam ediliyor. Şu anda üretim reform paketi üzerinde çalışıyoruz. Bu reform paketiyle sanayi bölgelerimizin gücüne güç katacağız. Yatırımcılara çok daha cazip şartlarda sanayi parseli temin edecek, üretimin üstündeki birçok yükü kaldıracak adımlar atacağız. Yine yatırımcılara yönelik, hem yatırım aşamasında hem de üretim aşamasında önemli teşvik ve desteklerimiz bulunuyor. Bunları da sürekli iyileştiriyoruz. 2017 bütçesinde, KOSGEB'in KOBİ'ler ve girişimcileri desteklemesi için ayırdığımız bütçe, 1.1 milyar liraya ulaştı. 2015 yılında bu rakam, 300 milyon liranın biraz üzerindeydi. Bu yıl 900 milyon lira oldu. Gelecek sene ise 1.1 milyar lira olacak." DÖVİZDEKİ HAREKETLİLİK

Son birkaç yılda ülke olarak çok büyük hadiseler yaşadıklarını, nice badireler atlattıklarını ifade eden Bakan Özlü, son dönemde dövizde yaşanan hareketliliğin ekonomi üzerinde çok ciddi bir etki oluşturmasını beklemediklerini söyledi. Bakan Özlü, şöyle konuşu:

"Türkiye'nin ise temel makroekonomik göstergelerinde bir sıkıntı bulunmuyor. Son günlerde dövizde bir hareketlilik yaşanıyor.Ancak bu hareketlilik, dünyanın ülkesinde yaşanıyor. Biz bu hareketliliğin, ekonomi üzerinde çok ciddi bir etki oluşturmasını beklemiyoruz. Dün bu konuyla ilgili Ekonomi Koordinasyon Kurulumuz da bir toplantı yaptı. Gereken kararları aldı. İş dünyamız hükümetimize güvensin. İş dünyamız, Türkiye'ye güvensin. Herkes işine gücüne bakmaya devam etsin. Yatırım yapacak olan yatırımını yapsın. Türkiye, bu zorlu süreçten daha da güçlenerek çıkacaktır. Özellikle 2017'den itibaren Türkiye'nin hızlı bir büyüme dönemine gireceğine inanıyorum."

'BAŞKANLIK SİSTEMİ EKONOMİYİ OLUMLU ETKİLEYECEK'

Başkanlık sistemiyle ilgili Ak Parti'nin hazırladığı ve MHP'ye sunduğu tasarının, yakında TBMM gündemine geleceğini ifade eden Bakan Özlü, "Bu değişikliğin de Türkiye'yi, özellikle de ekonomimizi çok olumlu etkileyeceğini ve bu etkiyi, 2017'den itibaren hissedeceğimizi düşünüyorum. Böyle bir sistem değişikliğine olan ihtiyacı iş dünyamızın çok iyi anladığını, çok iyi idrak ettiğini tahmin ediyorum. Sizlerin bu sürece azami katkı vereceğinizi, sizlerle ve milletimizle birlikte, ülkemiz için en uygun sistemi geçireceğimize inanıyorum." dedi. Toplantı, Bakan Özlü'nün konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

Kaynak: DHA