Bakan Özak'ın Trabzon Ziyareti

Bakan Özak'ın Trabzon Ziyareti

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, İktidara Geldikten Sonra Karadeniz Sahil Yolu'nu Tamamlamak İçin Hükümet Olarak Çok Büyük Bir Çaba Sarfettiklerini ve Bu Yolu Tamamlamanın Kendilerine Nasip Olduğunu Söyledi.

Bakan Özak'ın Trabzon Ziyareti

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, iktidara geldikten sonra Karadeniz Sahil Yolu'nu tamamlamak için hükümet olarak çok büyük bir çaba sarfettiklerini ve bu yolu tamamlamanın kendilerine nasip olduğunu söyledi.

İşadamı Hayri Berber'in cenazesine katılmak üzere bugün geldiği Trabzon'da AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Bakan Özak, Karadeniz Sahil Yolu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yolun açılışının haftasonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile gerçekleştirileceğini ifade eden Bakan Özak, "80'li yıllarda başlayan ve 90'lı yıllardan itibaren çalışmaları hızlanan Karadeniz Sahil Yolu'nun bizim iktidarımıza kadar ancak yüzde 38'i tamamlanabilmişti. İktidara geldikten sonra son 4 yılda hükümet olarak bu yolun yapımına çok önem verdik. Bu yol 8 ili, 9 limanı ve 10 milyon nüfusu ilgilendiren bir yol. 544 kilometre uzunluğunda ve otoyol standartında yapılmış bir duble yol. Tabiat şartları ve coğrafya açısından da yapımı oldukça zor olan bir yoldu" dedi.

Yolun 8 kilometrelik kısmının henüz tamamlanmadığını kaydeden Bakan Özak, "Bu kısmı da 3-4 ay içinde tamamlayarak ulaşıma açacağız. Bir tek Gülburnu Viyadüğü 2008 yılına kalacak. Tirebolu ve Araklı tünelleri ise Ağustos ayında tamamlanarak ulaşıma açılacak. Bunun yanında yolun peyzaj çalışmaları da hızla devam ediyor" diye konuştu.

Bakan Özak, yolun inşaatının başlamasından bugüne kadar yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Karadeniz Sahil Yolu'nu yüzde 38'lerde alıp yüzde 62'sini biz yaptık desek de emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu Türk milletinin bir eseridir, ancak Allah bu yolu tamamlamayı bize nasip etti" ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının ardından partisinin il binasından ayrılan Bakan Özak, havayolu ile Ankara'ya hareket etti.

(MU-ÖS-OK-Y)

Kaynak: İHA