Bakan Özak Antalya'da

Bakan Özak Antalya'da

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, 2 B'nin Türkiye'nin Çözmesi Gereken Ekonomik ve Sosyal Sorunu Olduğunu Söyledi.

Bakan Özak Antalya'da

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, 2 B'nin Türkiye'nin çözmesi gereken ekonomik ve sosyal sorunu olduğunu söyledi.

Bakan Özak, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2007 Yılı Değerlendirme Toplantısı ve Eğitim Semineri'ne katıldı. Kundu'daki Kremlin Place Otel'de düzenlenen toplantıya Tapu ve Kadastro il müdürlerinin yanı sıra Antalya'da kamp yapan Güney Kore'nin FC Seul takımını çalıştıran Şenol Güneş de katıldı. Ayak tenisi oynarken asil tentonu kopan Güneş salona ayağı alçılı geldi. Özak da, Güneş'in sağ ayağındaki alçıya imza attı.

Seminerde konuşan Şenol Güneş, tapu ve kadastro deyince aklına dürüstlük ve ilkelik geldiğini söyledi. Nafiz Özak'ın bakan olmasından dolayı son derece mutlu olduğunu belirten Güneş, "18 yaşındayken beraber futbol oynadığım Nafiz Özak, hem arkadaşım hem takım kaptanım hem de sırdaşımdı" diye konuştu.

Tapu işlerini futbola benzeten Güneş, "Futbol ile tapu birbirine benziyor. Futbol gibi tapuda da alan ve zaman çok önemli. Alan ve zamanın çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Bunlar gerçekleştirilirse başarılı olunur" dedi.

2 B'nin son derece önemli olduğunu anlatan Faruk Nafiz Özak, sözlerine şöyle devam etti: "2 B, Türkiye'nin çözmesi gereken ekonomik ve sosyal sorundur. 2 B'nin Türkiye'ye 25 milyar dolar getireceği söyleniyor. Geçmiş yıllarda konunun çözümü için bir şeyler yapılmaya çalışıldı. Ama öyle gözüküyor ki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olaya müdahale etmezse konu çözülemeyecek."

Özak, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün tapu dağıtım törenlerinde vatandaşların tapularına kavuşmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Tapusuz gayrimenkulü nikahsız bir eşe benzeten Özak, "Bir eşiniz var nikahsız, bir araziniz var tapusuz. İkisi birbirine çok benziyor. Düşününki nikahtaki o mutluluk, o keramet, tapuyu aldığınızda da size aynı şekilde mutlu ediyor" diye konuştu.

Döner sermayeyle ilgili sorunu çözmeye çalışacaklarını anlatan Özak, şunları söyledi: "Size borçlu olduğumuzu biliyoruz. Siz geçen yıl döner sermayeye 1,5 milyar YTL ve 400 milyon YTL'den fazla döner sermayeye katkı yaptınız. Biz bundan pay almak istiyoruz. Bunu da hak ettiğimizi düşünüyoruz. İnşallah çalışmalarımız sonunda bunu başaracağımızı düşünüyorum."

Konuşmaların ardından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü adına Antalya Valisi Alaaddin Yüksel tarafından Bakan Özak'a bir plaket verildi.

Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Özak, Tapu Kadastro'nun giderek güvenilirlik derecesini artıran bir kurum olduğunu anlattı. Bakan Özak, döner sermaye ile ilgili bir soruya da şöyle karşılık verdi: "Çalışanlarımız döner sermayeye çok katkıda bulunuyor. Döner sermayeden bu arkadaşlarımıza mutlaka hak ettikleri parayı vermemiz gerekiyor. Konu Bakanlar Kurulu'nda çok konuşuldu. Ama ülkemizde eşit işe eşit ücret konusunda bir sorun yaşanıyor. Bunu hükümetimiz düzeltmeye çalıştı.

Biliyorsunuz ilk defa Cumhuriyet tarihinde 219 bin geçici işçiye kadro verdik. Bu inanılmaz bir reform. İnşallah bu önemde Ulaştırma Bakanlığımızla beraber mevcut yasanın içerisinde bu döner sermayeden alınacak pay konusunda Tapu Kadastro çalışanlarının gecikmiş haklarını vereceğiz."

Bahşişle rüşveti birbirine karıştırmamak gerektiğini belirten Özak, sözlerini şöyle tamamladı: "Hukuki ve ahlaki olmayan her şeyin karşısındayız. Bunları savunamayız. Her meslek dalında, her yörede her çalışan kurumda, bir takım sorunlar olabilir. Bunları asgariye indirmek bizim görevimiz ve Türkiye'nin son 5 yılına bakarsanız daha da asgariye indireceğiz. Merak etmeyin. Kendi alanımızda yaptığımız çalışmalar var, her şeyi de açıklamak zor tabi. Evvela eğitimle. Bardağın dolu tarafına da bakmamız

gerektiğine inanıyorum."

(ŞT-AT-HO-Y)

Kaynak: İHA