Bakan Koç'un Aydın Ziyareti

Bakan Koç'un Aydın Ziyareti

Aydın'da Adü 12. Dönem Mezuniyet Törenine Katılan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Bakanlığının Akdeniz Dilleri Konusunda Personel Bulmakta Sıkıntı Yaşadığını Belirtti. Koç, "Didim'de Kurulan Akdeniz Dilleri Enstitüsü, Bu Anlamda Önemli Bir Açığımızı Giderecektir" Dedi.

Bakan Koç'un Aydın Ziyareti

Aydın'da ADÜ 12. dönem mezuniyet törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bakanlığının Akdeniz dilleri konusunda personel bulmakta sıkıntı yaşadığını belirtti. Koç, "Didim'de kurulan Akdeniz Dilleri Enstitüsü, bu anlamda önemli bir açığımızı giderecektir" dedi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nin (ADÜ) 12. dönem mezuniyet töreni, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un da katıldığı törenle yapıldı. ADÜ Rektörlük binası önünde yapılan mezuniyet töreninde 5 bin 600 öğrenciyi temsilen dereceye giren 298 öğrenci diplomalarını protokolün elinden aldı. Bakan Koç'un yanı sıra törenlere Aydın Valisi Mustafa Malay, Belediye Başkan Vekili Ali Tuncal, Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Orhan, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Taner, dekanlar,

öğretim üyeleri, veliler ve çok sayıda davetli katıldı. Törenin açılışında konuşan Rektör Boylu, üniversitelerin cumhuriyetin temel taşları olduğunu söyledi. Aydınlık ve gelişmiş Türkiye yolunda gençleri çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donattıklarını belirten Boylu, "Nitelikli iş gücüne katkı sağlamak için çalışmalarımız devam ediyor. ADÜ, büyük önder Atatürk'ün ilke ve devrimlerinin yol göstericiliğinde gençlerimizi yetiştirme görevini 15 yıldır sürdürmektedir. Bizler yüklendiğimiz görevin

bilincindeyiz. Öncelikle gençlerimizi özgür düşünme gücüne sahip, sürekli gelişmeyi yaşam bilinci olarak benimseyen, insan haklarına saygılı, yaratıcı, yapıcı ve üretken bireyler olarak yetiştirmek için büyük bir gayret göstermekteyiz" dedi.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ise, üniversite eğitiminin ülke için önemine değindi. Bakanlığı süresince ADÜ'nün gelişimi için 2 önemli katkıda bulunduklarını hatırlatan Bakan Koç, "Üniversitemizin gelişmesi açısından yaptığımız ilk önemli iş, Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası binalarını üniversitemiz hizmetlerine kazandırmak oldu. İkincisi ise, ADÜ'nün Didim yerleşkesinde bir Akdeniz Dilleri Enstitüsü kurulmasıdır. Kültür ve turizm alanında Akdeniz dilerini bilen rehber ve

turizmcilere ihtiyaç duyuyoruz. Ama en yakınımızdaki Yunanistan'ın bile dilini bilen öğretmen ve personeller bulamıyoruz. ADÜ bünyesinde böyle bir bölümün kurulması, bakanlığımızın en büyük ihtiyaçlarından birisini giderilmiş oldu" dedi.

Törende yapılan konuşmaların ardından her okulda dereceye giren toplam 298 öğrenci, diplomalarını protokol üyelerinin elinden aldı. Diplomalarını verdiği öğrencilerle samimi pozlar veren Bakan Koç, zaman zaman onlarla şakalaştı. Koç'un üniversite gençliğini öven konuşmaları, öğrenciler tarafından uzun süre alkışlandı. Tören sonunda öğrenciler 10. Yıl Marşı eşliğinde keplerini havaya fırlatıp mezuniyetlerini kutladı.

(İK-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA