Bakan Koç, Evkaf Bakanı Dr. Ziad Aldeen Alaouby ile Protokol İmzaladı

Bakan Koç, Evkaf Bakanı Dr. Ziad Aldeen Alaouby ile Protokol İmzaladı

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Suriye Evkaf Bakanı Dr. Ziad Aldeen Alaouby ile Suriye'deki Tarihi Mirasın Korunması Konusunda Bir Protokol İmzaladı.

Bakan Koç, Evkaf Bakanı Dr. Ziad Aldeen Alaouby ile Protokol İmzaladı

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Suriye Evkaf Bakanı Dr. Ziad Aldeen Alaouby ile Suriye'deki tarihi mirasın korunması konusunda bir protokol imzaladı.

Topkapı Sarayı Müzesi'nde, Süleymaniye Külliyesi'nin korunması hakkındaki protokolün imzalandığı törende bir konuşma yapan Bakan Koç, "Osmanlı dönemi külliyeleri arasında önemli bir yeri olan Şam Süleymaniye Külliyesi özellikle son 20 yılda önemli yapısal sorunlar oluşmuş ve bu sorunlar yapı kompleksini tehdit edecek boyutlara ulaşmıştır. Bu yapılar bütünün korunması için 1995'ten başlayarak ve özellikle 2000 yılından bu yana Suriye Evkaf Bakanlığı, Suriye Kültür Bakanlığı ve Suriye Turizm Bakanlığınca

ortak çaba harcanmış, bu süreçte UNESCO uzmanlarınca yerinde incelemeler yapılmıştır. 2004 yılından bu yana ise Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı'nın gayretleriyle Şam Süleymaniye Külliyesi Türkiye'den ilgili kurumlardan giden uzman ve yetkililerce yerinde incelenmiş ve külliyenin korunması için işbirliği başlamıştır. Protokole göre, Süleymaniye Külliyesi'nin korunmasına yönelik ön araştırma ve projelendirme çalışmalarını içeren hazırlıkla uygulama adı altında, 2 aşamada yürütülecektir. Öncelik ciddi

yapısal problemler ve zemin deformasyonlarından dolayı Selimiye Medresesi arasta bölümüne verilecektir. Çalışmalar Türk tarafınca Suriye tarafı ve UNESCO uzmanlarıyla yürütülecek" dedi.

Evkaf Bakanı Dr. Ziad Aldeen Alaouby ise "Bunu başlangıç sayıyorum. İki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceği inancındayız. Bu inşaat bakım dev bir adım. Biz Suriye de karar verdik. Türkiye ile sıkı ilişkilere gireceğiz. Bu da cumhurbaşkanımızın direktifleriyle tabi. İlişkileri cumhurbaşkanımız en üst seviyede tutmanızı istiyoruz" diye konuştu.

Daha sonra Evkaf Bakanı Dr. Ziad Aldeen Alaouby, Bakan Koç'a aba isimli yerel kıyafet hediye etti. Bakan Koç, üzerine giydiği abayla, "Bu beni daha da şişman göstermesin" diyerek espri yaptı.

(KT-RA-ÖK-Y)

Kaynak: İHA