Bakan Koç Didim'de

Bakan Koç Didim'de

Çeşitli Açılış ve Toplantılara Katılmak Üzere Aydın'a Gelen Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Didim İlçesinde Hayırsever Bir Vatandaş Tarafından Yaptırılan Didim Esra Karakaya Anadolu Lisesi'nin Açılışını Yapıp Turizmci ve İşadamları ile Toplantı Düzenledi.

Bakan Koç Didim'de

Çeşitli açılış ve toplantılara katılmak üzere Aydın'a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Didim ilçesinde hayırsever bir vatandaş tarafından yaptırılan Didim Esra Karakaya Anadolu Lisesi'nin açılışını yapıp turizmci ve işadamları ile toplantı düzenledi.

Didim programına 1 saat gecikmeli başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'a, Didim programında Aydın Valisi Mustafa Malay, AK Parti Aydın Milletvekilleri Ahmet Ertürk ve Semiha Öyüş, Didim Kaymakamı Ali Katırcı, Belediye Başkanı Mümin Kamacı, Aydın İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Hakkı Eser ve daire müdürleri eşlik etti. İlk olarak Kadir Nazire Karakaya çifti tarafından kaybettikleri kızları Esra Karakaya adına yaptırılan Anadolu Lisesi'nin açılışını yapan Bakan Koç, eğitimin önemine değinerek Karakaya Ailesi'ne teşekkür etti. Önümüzdeki günlerde Türkiye'de birkaç il dışında tüm illere üniversite kurulacağını kaydeden Koç, AK Parti iktidarıyla Türkiye'nin hızla büyüdüğünü, Türkiye'nin 399 milyar dolar ticaret hacmine ulaşarak dünyada ilk 16 ülke arasına girdiğini ifade etti.

Açılışın ardından aynı okulun konferans salonunda turizmci ve işadamları ile toplantı yapan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç; Libya, Suudi Arabistan ve Karadeniz ülkelerinde deniz turizminin başladığını, bu nedenle Türkiye'nin termal, kültür, kış ve kongre turizmini deniz turizmi ile entegre etmesi gerektiğini söyledi. Karadeniz'deki balıkçı barınaklarını ıslah edip marinaya dönüştüreceklerini belirten Bakan Atilla Koç, "Termal turizmde Afyon'da 500 bin yatağa ulaştık. Afyon, Uşak ve Kütahya'nın merkezi sayılabilecek Kütahya Altıntaş'ta 90 trilyona mal olacak havaalanı yapacağız. Bu yıl İstanbul'daki bir firma sağlık turizmi kapsamında 100 bin turist getirip göz ameliyatı yapıyor. Sinop-Samsun arasında TOKİ tarafından 7 otel yapılıp işletmecilere devredilecek. Şu anda dünyada 800 milyon insan dolaşıyor. Bu rakam 2015 yılında 1.5 milyara ulaşacak. Yani 2015'te dünyadaki 4 kişiden birisi turizm yapıyor olacak. Bakanlık olarak tanıtıma ayrılan 65 milyon dolarlık payı 120 milyon dolara yükselttik. 01 Mayıs'tan itibaren Sofya, Riyad ve İslamabad'da Kültür Turizm Elçilikleri açacağız. Berlin Fuarı'nda açtığımız stand, dünya birincisi seçildi. Son 3 aylık rakamlarda İstanbul yüzde 30, İzmir yüzde 60, Muğla yüzde 54, Antalya yüzde 8, Aydın yüzde 18'lik artış yaşadı" dedi.

Toplantının soru-cevap kısmında Didimli turizmciler Bakan Koç'tan koylarda bulunan balık çiftliklerinin kaldırılmasını istedi. Balık çiftliklerinin yasalara ve yönetmeliklere uygun olduğunu belirten Koç ile turizmciler arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Uzun süren tartışmalar sonunda Bakan Koç ile turizmciler arasındaki gerginlik tatlıya bağlandı. Olmayan işler üzerinde tartışıldığını belirten Bakan Koç, balık çiftlikleriyle ilgili olarak, "Mevcut kanunlarla, nelerin yapılması gerektiği bellidir. Kanunlara uygunsa yapılacak bir şey yok" dedi. Bir turizmcinin "Didim'de balık çiftlikleri yaptırmayacağız" diyerek bakandan söz almak istemesi üzerine Koç, "Hayır söz vermiyorum. Hiçbir zaman böyle söz vermem. Hayır. Ben hiçbir zaman politika yapmadım. Dünyanın her tarafında balık çiftlikleri var. Bizim çıkardığımız 'Balık Çiftlikleri Kanunu' dünya standartlarına uygundur. Ama o kanunun buradaki tatbikatı yanlış olabilir. Yanlışsa o tatbikatı kaldırırız" dedi. Uzun süren tartışmalar sonunda Bakan Koç ile turizmciler anlaşmaya varabildi.

(İK-OK-OK-Y)