Bakan Kılıç'ın İlk Açılışı 'Tramvay'

Bakan Kılıç'ın İlk Açılışı 'Tramvay'

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Çin’den alınan tramvayın hizmete girme törenine katılarak ilk açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Kılıç'ın İlk Açılışı 'Tramvay'

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Çin'den alınan tramvayın hizmete girme törenine katılarak ilk açılışını gerçekleştirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, ilk resmi il ziyaretini memleketi Samsun'a yaptı. Bakan Kılıç, valilik ziyaretinin ardından Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı SAMULAŞ'ın bünyesine kattığı 40 metrelik tramvayın Gar İstasyonu'ndaki hizmete girme törenine katıldı.

Çin'den 5 adet alınan tramvaylardan ilki geçtiğimiz aylarda Samsun'a dünyanın en büyük kargo uçağı ile gelmişti. Birkaç ay içerisinde yapılan montajlama ve test sürüşlerinin ardından bugün Samsunlu vatandaşların hizmetine sunuldu. 1 milyon 500 bin avroya mal olan 40.14 metrelik tramvayın açılışını Bakan Kılıç, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş yaptı.

2014 HEDİYESİ

Açılış öncesi konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bugün SAMULAŞ sisteminde çalışmakta olan 16 tane tren ile biz günde 60 bin yolcu taşıdığını biliyorduk. 60 bin yolcunun üzerinde bir taleple karşı karşıya kalınca da vatandaşlarımız özellikle trenlerdeki sıkışıklığı bize iletince biz de Çin'den toplam günde yolcu taşıma kapasitemizi 80 bine çıkartmayı amaçlayan yeni bir sistem satın altık. Bu sistemin ilk trenini bugün burada hizmete sunacağız. 2014 yılına yeni bir yıl hediye olarak bu sistemi açıyoruz" dedi.

"İNŞALLAH 2014 YILI HEPİMİZ İÇİN HUZURA, SAĞLIĞA VE GÜZELLİĞE VESİLE OLUR"

İlk resmi ziyaretini memleketi Samsun'a yaptığını belirten Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Dünyanın en büyük kargo uçağı ile ülkemize getirilen ve bugün itibariyle hizmete girecek olan ve toplu taşımayı rahatlatacak olan tramvayın hizmete alımı aşamasındayız. İnşallah 2014 yılı hepimiz için huzura, sağlığa ve güzelliğe vesile olur. Sevdiklerimizle ve ailemizle inşallah huzurlu ve mutlu bir yıl geçiririz. Bu dileklerle ben de bakanlığımın ilk resmi ziyareti olan memleketim Samsun'da inşallah hayırlara vesile olacak bu hizmetin kurdelesini keseceğim" diye konuştu.

Konuşmaların ardından dualar yapıldı ve kurdele kesilerek tramvay hizmete sunuldu.

Açılışın ardından tramvaya binen Bakan Kılıç ve beraberindekiler, bir süre yolculuk yaptı. Vatman koltuğuna oturan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tramvayı Gar İstasyonu'ndan Opera İstasyonu'na kadar getirdi. - SAMSUN

Kaynak: İHA