Bakan Hüseyin Çelik, Üniversiteli ve Stk Üyesi Gençlere Demokrasi Dersi Verdi

Bakan Hüseyin Çelik, Üniversiteli ve Stk Üyesi Gençlere Demokrasi Dersi Verdi

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Partisinin Gençlik Kolları Tarafından Düzenlenen Toplantıda Üniversiteli Gençlere Demokrasi Dersi Verdi.

Bakan Hüseyin Çelik, Üniversiteli ve Stk Üyesi Gençlere Demokrasi Dersi Verdi

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik partisinin gençlik kolları tarafından düzenlenen toplantıda üniversiteli gençlere demokrasi dersi verdi.

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı, Türkiye'deki genç sivil toplum örgütleriyle üniversite öğrencilerini "Türkiye'nin Demokratikleşme sürecinde STK'ların ve Üniversitelerin Yeri ve Önemi" konulu yemekte buluşturdu.

AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen yemekli toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik gençlere demokrasi dersi verdi. Türkiye'nin 1808'de sened-i İttifak ile başlayan ve bugüne kadarki demokrasi sürecinden bahseden Bakan Çelik demokrasinin Cumhuriyet ile eşit olmadığını söyledi.

Cumhuriyet'in ilanı sonrasındaki CHP'nin tek parti iktidarından bahseden Bakan Çelik, "O dönemde vatandaş CHP'nin tek başına iktidarı döneminde tabir yerindeyse inim inim inledi. Demokrat Parti kurulduğunda vatandaş için umut oldu. Ancak o zamanki CHP yönetimi vatandaşı küçük gördü. Vatandaşı küçük gördünüz mü size gerekli dersi verir. CHP 58 yıldır o dersi unutamadı." dedi.

1971 -1980 döneminin Türkiye' için özellikle üniversite gençliği açısından kayıp yılları olduğunu belirten Bakan Hüseyin Çelik, 1991'den partileri dönemine kadar geçen dönemdeki koalisyon hükümetlerinin de ülkeye kazanç getirmediğini kaydetti.

Konuşmasının devamında Sivil Toplum Kuruluşları'ndan (STK) bahseden Bakan Çelik "En büyük sivil toplum örgütleri partiler ardından dernekler, sendikalar ve vakıflardır. Demokrasilerle STK'lar bir bütündür. Hukukun üstünlüğü ve insan hakları ön plana çıkar." diye konuştu.

Konuşmasının sonunda gençlere hangi sorunlarla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar demokrasiden taviz vermemeleri konusunda uyarılarda bulunan Bakan Çelik, "Ümitvar olmamız lazım. Olaylara rasyonel iyimserlik içerisinde bakmamız gerekiyor. Genç bir demokrasimiz var. Hepimiz demokrasi trenindeyiz. Zaman zaman bu demokrasi trenine suikastlar olabiliyor. Ancak bizler hedefimizden sapmadan mücadelemize devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: CHA