Bakan Günay: "Yahya Kemal Türk Toplumunun Ruhunun Titiz Bir İşçisidir"

Bakan Günay: "Yahya Kemal Türk Toplumunun Ruhunun Titiz Bir İşçisidir"

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Şair Yahya Kemal'i, "Toplumun Tarihini Şiir ve Deneyimiyle Yeniden Biçimlendirmiş Bir Öncü" Olarak Tanımladı. Günay, Yahya Kemal'in, "Türk Toplumunun Ruhunun Arkeolojisinin Titiz Bir İşçisi" Olduğunu Söyledi.

Bakan Günay:

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, şair Yahya Kemal'i, "Toplumun tarihini şiir ve deneyimiyle yeniden biçimlendirmiş bir öncü" olarak tanımladı. Günay, Yahya Kemal'in, "Türk toplumunun ruhunun arkeolojisinin titiz bir işçisi" olduğunu söyledi.


Cumhuriyet Dönemi'nin ünlü şairleridne Yahya Kemal Beyatlı, ölümünün 50. yıl dönümünde anıldı. "2008 Yahya Kemal Beyatlı" anma yılı etkinliklerinin açılışı öncesinde konuşan Bakan Günay, Yahya Kemal'in şair olmasının yanında yazar, politikacı ve diplomat kimliklerinin de olduğunu söyledi. Ancak bunların hiç birisinin Yahya Kemal'i tam olarak anlatmaya yetmeyeceğini ifade eden Günay şöyle konuştu:


"Yahya Kemal, bütün bunları kapsayan bir biçimde bir büyük muhtekir bir medeniyetin fikrini taşıyan ve onun gelenek ile bugün ve gelecek arasında köprü oluşturmasını sağlayan bir büyük fikir adamı. Yahya Kemal, şiirde geleneği çağdaş bir dille anlatmış. Tekrarlanamayan özgünlüğü Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatına böylece katmış büyük şair. Toplumum tarihini şiir ve deneyimiyle yeniden biçimlendirmiş bir öncü, yorgun ve yoksun bir devresinde Türk toplumunun ruhunun arkeolojisinin titiz bir ihtisi Yahya Kemal. Biz kendi gök kubbemizin ne anlama geldiğini Mohaç Türküsü'nün ruhumuzu nasıl bir coşkuya verdiğini, Koca Mustafa Paşa'nın fakir Üsküdar'nın ruhaniyet dolu sokaklarını, Kanlıca'nın ihtiyarlarını dağıtılmış unutulmaz hüznünü, Süleymaniye'de Bir Bayram Sabahını, mehabetini ve eşsiz heyecanını, Sessiz Gemi'nin zamanda demir alırken kadere boyun eğişinin vakur ruh halini ondan öğrendik".

-"ANCAK BÜYÜK MEDENİYETLERİN YAHYA KEMAL'İ OLABİLİR"-

Yahya Kemal'in toplumsal benliği "İhya ve imar" eden büyük ustalardan biri olduğunu dile getiren Günay, "İmparatorluğumuzun sokaklarını, mabetlerini musikisini çepeçevre kuşatan ve ruhların saklı hazinelerini, hatıralarını bize sunan bir tarih bakışıdır Yahya Kemal" diye konuştu.


Yahya Kemal'i bütün bir yıl boyunca çeşitli kültürel etkinliklerle bugünün gençliğiyle tanıştıracaklarını sözlerine ekleyen Günay, "Her toplumun Yahya Kemal'i olmaz ancak büyük medeniyetlerin Yahya Kemal'i olabilir" dedi. Bakan Günay'ın konuşmasının ardından, Ankara Resim Heykel Müzesi Konser Salonunda İstanbul Türk Müziği Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren araştırma ve uygulama topluluğu, Murat Salim Tokaç'ın sanat yönetmenliğinde özel bir konser verdi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen'in dinleyiciler arasında bulunduğu konserde Yahya Kemal'in şiirlerinden bestelenen eserler seslendirildi. (ANKA)


(GO/ZG)